Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna dachowe - ważny przemyślany zakup

Zakładając obecnie okna dachowe, na pewno rozważylibyśmy kupno większych, albo takich z opcją otwierania się jak balkon. - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, pokryty gontem bitumicznym.

Liczba i lokalizacja okien dachowych: 6 okien obrotowych, ze wszystkich stron budynku – 2 od wschodu (łazienka, pralnio-garderoba), 2 od zachodu (w pokoju telewizyjnym), po 1 od południa i północy.

Parametry okien dachowych: obrotowe, z klejonego warstwowo drewna sosnowego, polakierowane lakierem bezbarwnym. Producent Velux, model 306 GZL 1054, 70 × 110 cm. 

Projekt nie przewidywał poddasza ani okien w dachu pokrytym gontem bitumicznym. Okna obrotowe zamontowano z każdej strony budynku Kiedy okna zasypuje śnieg, w pomieszczeniach jest ciemno

Okna dachowe - akcesoria okienne:

 • seryjne Velux – 4 rolety wewnętrzne całkowicie zaciemniające pomieszczenie zamontowaliśmy w pokoju telewizyjnym i w małżeńskiej sypialni. 
 • 2 moskitiery w sypialni, by komary i muchy nie przeszkadzały nam spać. 
 • 1 żaluzja wewnętrzna w łazience. 

Żaluzje uznaliśmy za odporniejsze na wilgoć, niż rolety materiałowe. Mają też możliwość częściowego zasłonięcia okna. W przypadku naszych rolet, zaciąga się je całkowicie lub wcale.

Montaż okien dachowych i akcesoriów: podczas wykańczania dachu gontem. Dopasowaliśmy je do wysokości oczu, więc można przez nie wyjrzeć. Rolety i żaluzje wewnętrzne oraz moskitierę założył mój mąż. Seryjne rolety są praktycznie montowane jednym ruchem. Więcej zachodu jest z montażem moskitier, ponieważ muszą przylegać do ściany i zakrywać całą wnękę, w której znajduje się okno. 

Uchylne okno w sypialni małżeńskiej ma roletę wewnętrzną oraz moskitierę Moskitierę przymocowano na ścianie wokół wnęki z oknem

Decyzja: oryginalny projekt nie przewidywał poddasza mieszkalnego i okien w dachu. Ponieważ rozważaliśmy ewentualną adaptację poddasza, zaopatrzyliśmy dach w najprostsze okna dachowe. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, kiedy przeznaczymy poddasze do celów mieszkalnych i jaki będzie tam ostatecznie układ wnętrz. Liczyliśmy się z kosztami, więc unikaliśmy lukarn. Poprzestaliśmy tylko na oknach dachowych, bo są tańsze w zakupie i montażu. Kiedy w 2010 r. powstał projekt poddasza, musiał uwzględnić istniejące okna.

W oknie w łazience zamontowano wewnętrzną żaluzję

Okna dachowe - Rady i przestrogi:

 • Zakładając obecnie okna dachowe, na pewno rozważylibyśmy kupno większych, albo takich z opcją otwierania się jak balkon. Te z balkonem przydałyby się bardzo na przykład w sypialni. Ale 11 lat temu nie wiedzieliśmy, że takie są. Jesteśmy zadowoleni z tego rodzaju okien w dachu.

  Na naszą prośbę okna zostały nisko zamontowane, więc po obróceniu łatwo się je myje. Zapewniają widoki. Pokoje córek są na dole, więc jesteśmy spokojni, że nie wypadną przez okna w dachu. Zasypane śniegiem oczywiście zaciemniają wnętrza, ale otwieramy je bez problemu. Uszczelki nie zamarzają.

 • Jesteśmy też zadowoleni z wybranego producenta okien. Widziałam u znajomych okna innej firmy i nie podobał mi się system otwierania klamką. W naszych górny zatrzask wygląda estetycznie, jak prosta listwa. Otwieranie i zamykanie jest łatwe. Aczkolwiek w jednym z okien zatrzask odkleił się pod wpływem gorąca, jaki panował tam, zanim zaadaptowaliśmy poddasze i zamontowaliśmy rolety.

  Ramy okienne nie wymagają renowacji, choć jedną zarysowaną musieliśmy przeszlifować i polakierować od nowa. To w końcu drewno. Przy okazji przyciemniliśmy jej kolor.

 • Firma Velux ma świetny system zamawiania akcesoriów. Wystarczy podać model okna, który znajduje się na każdym skrzydle na specjalnej tabliczce. Nie trzeba więc wertować faktur czy innych papierów. Można je łatwo zamówić przez Internet. Wszelkie akcesoria wymagają jedynie wsunięcia w fabrycznie osadzane zaczepy.

  Jedyny minus to koszty. Dodatki nie są tanie. Warto je jednak kupić, ponieważ skutecznie pomagają obniżyć latem temperaturę na nagrzewającym się poddaszu. Wytrzymują też obsługiwanie ich przez dzieci.

Koszty okien dachowych i montażu:

 • okna po rabacie (zamawialiśmy je razem z pokryciem dachowym i akcesoriami do jego obróbki) 610 zł za sztukę. 
 • Rolety i moskitiera 470 zł. 
 • Żaluzje 300 zł. 
Pokój telewizyjny doświetlają dwa okna połaciowe

 Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-02-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy istnieje obowiązek stosowania nawiewników okiennych?

Po kilkunastu latach od wprowadzenia pierwszych szczelnych okien wprowadzono uregulowania prawne dotyczące nawiewników, obowiązujące w budynkach nowoprojektowanych oraz poddawanych przebudowie, rozbudowie, nadbudowie, czy zmianie sposobu użytkowania.

topowe produkty

Innowacyjne szkła Guardian odpowiedzią na potrzeby inwestorów

Szkło, dzięki wyjątkowym właściwościom - przepuszczalności światła, odporności na działanie czynników atmosferycznych, twardości czy niepalności - znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Guardian przedstawia wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że "domy ze szkła" nie będą już tylko literacką fikcją.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x