Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja

Na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko „dorzuciliśmy” podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym - mówią Ewa i Bogdan, czytelnicy Budujemy Dom.

Skrzynka i prowadnice zakrywają fragmenty szyb

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, parterowy z garażem, ściany trójwarstwowe.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety zewnętrzne, całe z aluminium, 
 • 2 klasa odporności na włamanie, 
 • składane z importowanych elementów firmy Somfy przez firmę z Włocławka. 
 • Skrzynka h=20 cm. 
 • Prowadnice o szer. 5 cm. 
 • Pancerz listwy o h = 5 cm, ocieplone pianką PU. 
 • Klapa rewizyjna od czoła skrzynki.

Liczba i wymiary rolet zewnetrznych: 23 rolety, w tym 1 tarasowa i 1 garażowa. Rolety o wym. 150 x 150 cm. W salonie roleta 300 x 150 cm. W kuchni 5 rolet 100 x 150 cm.

Sterowanie: elektryczne, przewodowe z przełącznikiem w każdym pomieszczeniu oraz centralnym w holu. W garażu dodatkowo pilotem i ręczną nawijarką z korbą. Możliwości sterowania indywidualnie każdą roletą, grupowo i centralnie (ostatnie uszkodzone w 2007 r. przez piorun).

Gwarancja: 3 lata.

Montaż rolet zewnętrznych: przewody położył elektryk podczas wykonywania instalacji elektrycznej w budynku. Rolety wymierzył, potem złożył w firmie i w końcu zamontował producent z Włocławka. Miał konkurencyjne ceny. Pięcioosobowa ekipa pracowała 2 dni. Skrzynka i prowadnice przymocowane są do ściany wewnątrz wnęki okiennej.

Okres użytkowania: od 1993 r. 

Rolety zewnętrzne, przytwierdzone do wnęki okiennej Wjazd do garażu zabezpiecza brama zbudowana jak roleta, z szerszymi prowadnicami i mocniejszymi wieszakami

Decyzja: na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko „dorzuciliśmy” podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym. W oknach zastosowaliśmy wcześniej specjalne folie wzmacniające szyby, więc nie było sensu powtarzać zabezpieczenia. Tym bardziej, że profesjonalne rolety antywłamaniowe kosztowały majątek. Nasz sprzedawca zaproponował przystępną cenę (jak na tamte czasy) i dorzucił gratis rolety zewnętrzne na dwa okna dachowe.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • W zimie wszystkie rolety opuszczamy o zmierzchu. Tworzą kolejną „szybę”. Mamy termometr w szczelinie między pancerzem rolety a szybą okienną, który upewnił nas co do słuszności konsekwentnego opuszczania ich podczas mrozów. Przykładowo, przed zaciągnięciem rolety temperatura na zewnątrz wynosiła -10°C. Po godzinie od szczelnego zaciągnięcia rolety wzrosła do -1°C. Ocieplony pancerz rolety oraz poduszka powietrzna są dobrymi izolatorami. W upalne dni opuszczamy rolety zgodnie z wędrówką słońca. Większość okien mamy skierowanych na wschód, południe i zachód, więc rolety bardzo się przydają. We wnętrzach jest przyjemnie chłodno.

 • Latem 2007 r. w nasz dom uderzył piorun. Uszkodził wiele urządzeń domowych, w tym elektryczne zarządzanie roletami. Indywidualne sterowanie udało się naprawić, po wymianie przełączników i dwóch silników rurowych. Natomiast nie udało się bez kucia ścian znaleźć miejsca uszkodzenia przewodów centralnego sterowania. Żałujemy, bo było wyjątkowo wygodne. Od tamtej pory korzystamy tylko z kierowania każdą roletą z osobna. Nie zdecydowaliśmy się na założenie nowego przewodowego sterowania centralnego.
Przełączniki do 5 rolet w kuchni Centralny przełącznik w holu nie działa od uderzenia pioruna w dom
 • Ewa: Brak prądu powoduje komplikacje, jeśli „złapie” nas z opuszczonymi roletami. Zdarzyło się, że 3 dni spędziliśmy przy świeczkach, bo nie zastosowaliśmy awaryjnego otwierania korbą w pomieszczeniach mieszkalnych. Ręcznie możemy otworzyć jedynie bramę garażową, by móc wyjechać z domu. Dotychczasowe przejścia sprawiły, że nigdy nie zamykamy jednej z rolet w kuchni. To nasze awaryjne okno na świat.

 • Bogdan: W zimie musimy uważać na przymarzające do parapetów uszczelki na dolnej listwie. Przy podnoszeniu elektrycznie, zdarzało się je wyrwać. W lecie natomiast Ewa, albo dzieci, kilkakrotnie pozostawiły w linii rolet donice, stołek. Podczas opuszczania mechanicznego wyłamało się wtedy kilka listew. Wszystkie naprawy, łącznie z wymianą paru wieszaków oraz okresowym smarowaniem mechanizmów, przeprowadzam samodzielnie. Części kupuję w pobliskim punkcie sprzedaży rolet. Dostęp do klapy rewizyjnej jest łatwy, choć trzeba to robić z drabiny i na zewnątrz domu.

 • Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja. Budując kolejny dom, na pewno też byśmy je zastosowali. Z jedną różnicą – zamontowalibyśmy je w ścianie, bo wtedy są mniej widoczne i trudniej je wyrwać z muru. Nasze skrzynki i prowadnice zasłaniają fragmenty szyb.

Koszty rolet zewnętrznych i montażu:

 • rolety z montażem około 30 000 zł. 
 • Naprawa – 23 x 300 zł za każdy przełącznik indywidualny, 
 • 2 silniki rurowe 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-12-17

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość Michaś napisał: Witam, jaki system sterowania roletami będzie najwygodniejszy i z jakimi kosztami to się wiąże? I jakie jest najlepsze rozwiązanie co do montażu? Lepiej żeby były schowane w ścianie, czy lepiej na zewnątrz, bo łatwiej o ewentualny ...

Redakcja

26 Maj 2017, 10:03

Witam, jaki system sterowania roletami będzie najwygodniejszy i z jakimi kosztami to się wiąże? I jakie jest najlepsze rozwiązanie co do montażu? Lepiej żeby były schowane w ścianie, czy lepiej na zewnątrz, bo łatwiej o ewentualny serwis?

Gość Michaś

26 Maj 2017, 08:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...

Rolety zewnętrzne - sterowanie elektryczne a brak prądu

Zdarzyło się, że wstając rano przy wszystkich zapuszczonych roletach zewnętrznych, nie mogliśmy ich podnieść, bo wyłączono prąd - mówią Janina i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom.

topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x