Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy – mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 254 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z niemieckich elementów, złożone w Polsce przez firmę z Olsztyna. 
 • Skrzynka z PVC, h=20 cm. 
 • Prowadnice z PVC o szer. 7 cm. 
 • Pancerz aluminiowy, z zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplony pianką PU, dolna listwa o szer. 6 cm, kotwiona bolcami w dolnej części specjalnie wyprofilowanych prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna: od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety tylko na parterze. 8 rolet 145 x 160 cm, 5 rolet 100 x 160 cm, 1 roleta 140 x 220 cm.

Sterowanie: tylko ręczne, 13 rolet obsługiwanych zwijaczami uchylnymi z taśmą, 1 tarasowa o powierzchni 3,08 m2, obsługiwana nawijarką z korbą.

Gwarancja: 3 lata.

Montaż: rolety założyliśmy wraz z montażem okien. Zrobiła to jedna firma.

Okres użytkowania: od 1996 r.

Biała skrzynka z PVC jest widoczna od strony wnętrz. „Zlewa się” z oknami z białych profili PVC Kaseta zwijacza oraz mechanizm uchylny wyłamują się nawet przy delikatnej obsłudze

Decyzja: roletami staraliśmy się zniechęcić złodziei do ewentualnych włamań. Osadziliśmy je w murze i zabezpieczyliśmy m.in. bolcami utrudniającymi podniesienie ich z zewnątrz. Bardzo zależało nam na dodatkowej izolacji okien, bo mamy ich sporo. Budowaliśmy dom w 12 roku małżeństwa i już mieliśmy za sobą lata utrzymywania domu jednorodzinnego. Szukaliśmy dodatkowych możliwości, nawet pośrednio ograniczających koszty gazowego ogrzewania. Niejako przy okazji zależało nam na zaciemnianiu wnętrz w okresie upałów i intensywnego światła, utrudniającego np. oglądanie telewizji.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Kiedy zamawialiśmy rolety, czuliśmy się silni i młodzi, ale musieliśmy kontrolować wydatki, więc nie zdecydowaliśmy się na elektryczne, tylko na ręczne sterowanie. Uznaliśmy, że nie zaszkodzi nam więcej ruchu i w zasadzie tak jest do tej pory, bo samo podnoszenie nas nie męczy.

  Egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy. Owszem, obchodziliśmy się z nimi w miarę delikatnie, bo podkreślali to monterzy, widząc 10-letnią wtedy córkę z gronem koleżanek. Podobno dzieci źle obsługują rolety! Obecnie jesteśmy po wymianie niemal wszystkich zwijaczy, ponieważ tworzywo i elementy uchylne ciągle się wyłamują.

 • Nawijarka z korbą nie sprawdza się przy rolecie tarasowej
  Leszek: W żadnym wypadku nie polecam nawijarki z korbą do obsługi rolet tarasowych! Warto ją mieć jedynie do otwierania awaryjnego.

  Choć powierzchnia i ciężar naszej rolety potencjalnie mieści się w parametrach jakie uwzględnia się przy doborze takich akcesoriów, nie jest to dobre rozwiązanie. Już raz urwała się taśma pod ciężarem rolety. Plastikowa kaseta z nawijarką pęka i wkrótce trzeba będzie kupić nową.

  Starsi członkowie rodziny mają kłopoty z obsługą korby bo wyrobiło się już łożysko – my najpierw ręcznie ciągniemy za taśmę, a dopiero po całkowitym schowaniu się rolety zwijamy korbą taśmę, która już nie dźwiga rolety. Rozważam zmianę „sypiącego się” na potęgę sterowania ręcznego na bezprzewodowe w czasie najbliższego remontu domu.

  Szkoda, że w czasie budowy nie położyłem kabli! Wszelkie naprawy i konserwację rolet wykonuję we własnym zakresie, bo nie jest to trudne. Akcesoria kupuję u producenta rolet. Dostęp do skrzynek jest wygodny, bo o to zadbałem podczas wykańczania wnętrz. Nie znalazłem „patentu” tylko na wypadające z prowadnic uszczelki. Już w kilku oknach ich brakuje.

 • Ania: Wszelkie inne zadania rolety wypełniają znakomicie. W zimie zaciągam je regularnie, bo mamy dużo okien. Rzeczywiście działają jako przegroda termoizolacyjna. Pozostają zamknięte ponad 12 godzin na dobę! Od lat mamy o 100–200 zł mniejszy każdy rachunek za gaz, z porównywalnym domem znajomych bez rolet zewnętrznych. W sezonie grzewczym łącznie nazbiera się oszczędności do 400 zł.

  Opuszczam rolety w trakcie wichur i burz, bo chronią szyby przed zacinającym deszczem i unikam częstszego mycia. Nie widać też błyskawic, których boją się dzieci i zwierzęta. Nie do przecenienia jest cisza, uzyskiwana po zaciągnięciu rolet, jedynie na gwałtowne pioruny i sylwestrowe fajerwerki nie ma rady.

  Dopiero po zepsuciu się jednej z rolet przy moim łóżku odczułam, jak ważne są podczas snu. Zaczęłam się budzić „skoro świt”. Rolety zewnętrzne zastępują zasłony, a białe pancerze widoczne za szybami są przyjaźniejsze dla oczu, niż nocna czeluść.

Koszty rolet i montażu: 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-03-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Okna dachowe a wilgotność w pomieszczeniach

W łazience drewniana rama okna dachowego od strony wnętrza pokryła się nalotem, mimo prawidłowego wietrzenia pomieszczenia. W takich miejscach warto kupić okna przewidziane do łazienek, kuchni - mówi Patrycja, czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Innowacyjne szkła Guardian odpowiedzią na potrzeby inwestorów

Szkło, dzięki wyjątkowym właściwościom - przepuszczalności światła, odporności na działanie czynników atmosferycznych, twardości czy niepalności - znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Guardian przedstawia wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że "domy ze szkła" nie będą już tylko literacką fikcją.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x