Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne w ścianie

Polecam rolety zewnętrzne w ścianie. To super rozwiązanie! Po pierwsze, nie można ich wyrwać, bo skrzynka schowana jest pod warstwą ocieplenia i tynku – mówi Witek, członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 270 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z polskich materiałów, sprzedawca Drewax. 
 • Skrzynka z PVC. 
 • Prowadnice z PVC o szerokości 5 cm. 
 • Pancerz z aluminium, listwy o wysokości 5 cm, ocieplone pianką PU, blokada dolnej listwy w dolnej części prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety zamontowaliśmy na wszystkich oknach pionowych.

 • Na parterze okno tarasowe wyposażyliśmy w 2 rolety 160 x 220 cm i 80 x 220 cm. 
 • Na poddaszu okno balkonowe ma roletę 160 x 220 cm. 
 • Ponadto 3 rolety zewnętrzne o wymiarach 160 x 100 cm na oknach w kuchni, jadalni i pokoju gościnnym, 2 rolety 40 x 60 cm w kotłowni i łazience.
Dwie rolety obsługują 2 zwijacze uchylne. Tu zwijacze są najmniej skuteczne Zwijacz z taśmą sprawdza się przy małej i lekkiej rolecie

Sterowanie: tylko ręczne zwijacze uchylne z taśmami.

Gwarancja: 2 lata.

Montaż: podczas wznoszenia stanu surowego, przed osadzeniem okien.

Okres użytkowania: 4 lata.

Decyzja: rolety zewnętrzne założyliśmy przede wszystkim dlatego, że żona miała dyskomfort związany z przechodzącymi blisko okien ludźmi. Nie chciała, by po zmroku i po zapaleniu świateł we wnętrzach widzieli, co mamy w domu. Nie zainwestowaliśmy w rolety antywłamaniowe, lecz w standardowe z aluminiowym pancerzem. Świadomie wybraliśmy rolety, których skrzynki montowane są w ścianie, by trudniej je było wyrwać.

Skrzynkę i klapę rewizyjną zakryto obniżonym sufitem z płyt g-k Skrzynki i duże fragmenty prowadnic zakrywa warstwa styropianu i tynku

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Rolety zewnętrzne wyposażyliśmy w kontaktrony. Dzięki nim stworzyliśmy dodatkową przeszkodę przeciwwłamaniową. Nawet jeśli złodzieje wyłamią roletę, robiąc spory hałas i wzbudzając alarm, a potem zaczną majstrować przy oknie, patrol interwencyjny ochrony budynku już będzie w drodze, albo wręcz pod domem. W ten sposób zyskamy dodatkowy czas.

 • Polecam rolety zewnętrzne w ścianie. To super rozwiązanie! Po pierwsze, nie można ich wyrwać, bo skrzynka schowana jest pod warstwą ocieplenia i tynku. Na dostanie się do niej potrzeba czasu i złodziej raczej nie będzie ryzykował „pracy” na widoku. Po drugie, tak osadzone rolety wyglądają estetycznie.

  W kuchni i jadalni obudowaliśmy je płytami g-k. W salonie zlicowaliśmy je tynkiem ze ścianą i pomalowaliśmy. W łazience zabudowaliśmy płytkami ceramicznymi. W razie awarii rolet można będzie się dostać do klapy rewizyjnej, wprawdzie nie całkiem bezinwazyjnie, ale małym nakładem pracy i kosztów. Najważniejsze jednak, by tego rodzaju rolety zaplanować w projekcie budynku. Wymagają bowiem powiększenia otworu okiennego.

 • W zimie jest odczuwalnie cieplej przy oknach z opuszczoną roletą. W lecie dają namiastkę klimatyzacji. Po 4 latach użytkowania już wiemy, że na parterze zbędne jest zakładanie klimatyzatorów. Powinniśmy je ewentualnie założyć na poddaszu.

 • Jedyny mankament rolet zewnętrznych, z których jesteśmy ogólnie bardzo zadowoleni, to ręczny sposób obsługi. Tym, których na to stać, gorąco polecam zastosowanie sterowania elektrycznego. Mechanizm uchylny zwijaczy z czasem się wyrabia lub wręcz niszczy i już nie blokuje rolet w pozycji uchylnej lub podniesionej. Szczególnie przy cięższych roletach zewnętrznych przy tarasie i balkonie. Można co prawda obejść ten problem, nawijając taśmę wokół kasety zwijacza, ale wygląda to nieestetycznie. To zupełnie nie jest to, o co nam chodziło!

Koszty rolet zewnętrznych i montażu: 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-03-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z takim argumentem przemawiającym niby za roletami BeClever jeszcze się nie spotkałem

Jani_63

09 Gru 2013, 16:36

Super pomysł. Jednak polecam o wiele bardziej praktycznie rozwiązanie "schowania" zwiniętej rolety zewnętrznej. Polecam nadproża ceramiczne na rolety zewnętrzne.

Gość: Jacek Parulski

09 Gru 2013, 16:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy – mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy!
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy! Firma FAKRO po raz kolejny rozpoczyna cykl szkoleń montażowych dla dekarzy. Warsztaty będą prowadzone w okresie od stycznia do marca 2017 ...
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce Trudno sobie wyobrazić co czują dzieci, które muszą opuścić dom rodzinny, niepewne swego losu czekają na decyzję sądu. Takimi dziećmi ...
Nowe logo firmy DRUTEX
Nowe logo firmy DRUTEX DRUTEX, wiodący producent okien pionowych w Europie, odświeża swoją markę, poprzez wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej. Rebranding ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x