Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne za 50 tys. złotych

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne za 50 tys. złotych

Osadzenie drzwi było szczególnie trudne w przypadku szklanych drzwi czteroczęściowych. Nawet stolarze nie potrafili sobie z nimi poradzić. Pomocny okazał się... - mówią Agata i Konrad, członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje.

Drzwi zewnętrzne: skrzydła i ościeżnica z klejonego drewna meranti, pomalowane lakierem (Tikkurila). Otwierane na zewnątrz, ocieplone, oszklone wypukłym dmuchanym szkłem o właściwościach lustra weneckiego. Bez atestu antywłamaniowego, ale zabezpieczone kontaktronami.

 • 4 zawiasy, 2 zamki, klamka. 
 • Wymiary 180 × 210 cm (jedno rozwieralne skrzydło o szer. 100 cm). 
 • Drzwi wykonane na zamówienie w zakładzie stolarskim w południowo-wschodniej Polsce.
Drzwi z drewna meranti oszklono dmuchanym szkłem, zachowującym się jak lustro weneckie. Mają solidne zawiasy i zamki Szersza część drzwi jest otwierana, węższa zamontowana na stałe. W głębi oszklone drzwi w wiatrołapie

Drzwi wewnętrzne: wytworzone przez tego samego producenta (jak wyżej) z klejonego litego drewna sosnowego (sosna szwedzka), pomalowanego białym satynowym lakierem (Flügger).

 • Czteroczęściowe drzwi z podziałami 1 szt. 360 × 230 cm;
 • 40 szyb jednostronnie fazowanych, po 6 zawiasów na skrzydle, zamek z pozłacaną klamką. 
 • Drzwi dwuskrzydłowe, częściowo oszklone 1 szt. 200 × 210 cm, po 3 zawiasy na skrzydłach, 1 zamek. 
 • Drzwi jednoskrzydłowe, częściowo oszklone, z matowymi szybami 4 szt. 90 × 210 cm, po 2 zawiasy i 1 zamku. 
 • Pełne 11 szt. o wymiarach 100 × 210 cm. 
 • Stalowe drzwi przeciwpożarowe: 1 szt. między garażem a kotłownią, 90 × 200 cm. 
 • Pełne drewniane ocieplone drzwi między poddaszem a nieogrzewanym strychem 80 × 160 cm.

Montaż: wykonał go producent drzwi – zewnętrzne obsadził po wykonaniu elewacji i podczas prac wykończeniowych, wewnętrzne po pomalowaniu wnętrz. Radzimy, żeby zawsze zlecać go wykonawcy drzwi. Ciężkie zewnętrzne drzwi zamontowaliśmy na kotwach. Osadzenie wszystkich drzwi trwało... 3 tygodnie! Szczególnie trudne było w przypadku szklanych drzwi czteroczęściowych. Nawet stolarze nie potrafili sobie z nimi poradzić. Pomocny okazał się ojciec, inżynier.

Białe drzwi z drewna sosny szwedzkiej, z ozdobnymi ościeżnicami i portalami, podkreślają charakter wnętrz, urządzonych w stylu amerykańskim i angielskim Na granicy salonu i gabinetu 4-częściowe drzwi z fazowanymi przezroczystymi szybami. Zewnętrzne części są stałe, wewnętrzne otwierane

Decyzja: drzwi zewnętrzne i wewnętrzne potraktowaliśmy jako ważną ozdobę domu. Miały mieć styl i klasę. Najpierw zapoznaliśmy się z różnymi technologiami. Potem ustaliliśmy, jaki mają mieć design i kolor, ponieważ to determinuje, z czego powinny być wykonane. 

Zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrz w stylu amerykańskim i angielskim, a co za tym idzie na białe drzwi z ozdobnymi portalami oraz szprosami. Miały harmonizować z szerokimi białymi gzymsami pod sufitem i listwami przypodłogowymi. Braliśmy pod uwagę płyty MDF, bo dobrze wyglądają pomalowane na biało.

Mieliśmy kosztorys i zamysł podpisania umowy z wybraną firmą. Rzutem na taśmę wygrał jednak zakład stolarski z południowo-wschodniej Polski. Zaoferował, po niższej o 8000 zł cenie, wyprodukowanie drzwi ze szlachetnego, litego drewna i szkła. Aby sprawdzić wykonawcę, obejrzeliśmy jego realizacje w kilku domach pod Warszawą. Ale to nie było wystarczające.

Poprosiliśmy, żeby najpierw na własne ryzyko wykonał i zamontował oszklone dwuskrzydłowe drzwi do wiatrołapu. Musieliśmy zobaczyć, co naprawdę potrafi przed złożeniem dalszego zamówienia. Zdał egzamin. Jesteśmy zadowoleni z drzwi, bo podkreśliły charakter wnętrz.

Dobieranie drzwi to nie jest łatwy etap budowania domu! Oferta rynkowa jest ogromna, a wybory trudne. Tylko drzwi do kotłowni kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym, choć dokładnie przejrzeliśmy tam propozycję również wszelkiego rodzaju innych drzwi.

W 4-częściowych drzwiach do gabinetu założono pozłacaną klamkę z kryształami Swarovskiego Dwuskrzydłowe drzwi do wiatrołapu są częściowo oszklone. Szyby matowe z przezroczystym fazowaniem W pokojach prywatnych zamontowano pełne drzwi

Rady i przestrogi:

 • Z wykonawcą drzwi podpisaliśmy szczegółową umowę, łącznie z terminami i karami. Terminy zostały przekroczone! Zrobienie drzwi na zamówienie trwa kilka lub kilkanaście tygodni. W napiętym harmonogramie budowy trzeba to brać pod uwagę.

 • Drzwi wejściowe zaprojektowaliśmy samodzielnie, czerpiąc inspirację z katalogów. Choć składają się z dwóch części, tylko 1 skrzydło mają ruchome. Meble wnosimy przez drzwi tarasowe. Nieruchoma część ma za zadanie usztywnić konstrukcję szerokich drzwi. Dmuchane szkło, z właściwościami lustra weneckiego, bardzo się przydaje. Ciężkie skrzydło podtrzymują 4 solidne zawiasy. Dom zaopatrzyliśmy w system alarmowy i monitoring, więc w drzwiach nie zastosowaliśmy drogich technologii antywłamaniowych. Mają za to dobre zamki.

 • Projektowanie oszklonych drzwi ze szprosami nie jest łatwe. Na przykład czteroczęściowe mają aż 40 szyb. Trzeba dokładnie obliczyć wszelkie odległości, układ elementów drewnianych i szklanych. Podaliśmy podstawowe parametry stolarzowi. Reszta to jego zasługa.

 • Producent przekonał nas do wykonania drzwi wewnętrznych z sosny szwedzkiej, bo jego zdaniem ma regularne usłojenie i drewno jest gładsze. Zadbaliśmy, by było solidnie wysezonowane. Stolarz pomalował je, na nasze wskazanie, wysokiej jakości lakierami, które są trwałe i łatwe do mycia. Pielęgnacja białych drzwi z licznymi szybkami nie dały się nam we znaki, mimo że mamy małe dzieci. Wyjątek stanowią jedynie szyby matowe. Zabrudzenie ich tłuszczem, po stronie matowej, na stałe pozostawia ślady. Z matowymi szybami miał kłopot pracownik wykonawcy drzwi. Zabrudził je i trzeba je było wymienić. Szkło w drzwiach zostało bardzo solidnie obsadzone i zabezpieczone, więc nie grozi im przeciąg.

 • Parametry drzwi i szczegóły wykończenia podłóg należy zaprojektować dużo wcześniej. Nam nie udało się uniknąć błędu. Linia drzwi powinna znajdować się dokładnie w miejscu połączenia płyt gresu z drewnianymi panelami. A tak nie jest np. w wiatrołapie, pralni. Drobne szczegóły składają się na jakość wykończenia wnętrz.
W łazienkach umieszczono szyby całkowicie matowe Na poddaszu ustawiono pełne, drewniane drzwi

Koszty drzwi i montażu:

 • drzwi wejściowe 9500 zł; 
 • drzwi wewnętrzne 37 800 zł; 
 • klamki 1000 zł, 
 • pozłacana klamka 850 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne - dobry wybór

Jesteśmy zadowoleni z drewnianych drzwi zewnętrznych, służą już od 12 lat. Błędem było montowanie ich w momencie tynkowania domu. Drzwi odrobinę wypaczyły się i mamy teraz mały prześwit między skrzydłem a ościeżnicą przy podłodze - mówią Dorota i Andrzej, czytelnicy Budujemy Dom.

topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x