Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

9 najczęstszych błędów podczas wymiany okien

Remontujesz dom? Jeśli przy tej okazji wymieniasz okna zwróć uwagę na 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas ich wymiany.

1) Wymiana okien na szczelne – bez nawiewników.

Częsty błąd popełniany podczas modernizacji starych domów z wentylacją grawitacyjną.

W starych, nieszczelnych oknach nawiewniki nie były potrzebne, ale nowoczesna stolarka okienna jest szczelna, więc jeśli nie ma w niej (ani w ścianach) nawiewników, wentylacja w zmodernizowanym domu niemal całkowicie zamiera i pojawiają się charakterystyczne problemy: zaduch, wyłączanie się automatycznych gazowych podgrzewaczy wody, zaparowane szyby okienne, niewysychające ręczniki, rozwój pleśni itp.

Profil okienny z zamontowanym nawiewnikiem
Profil okienny z zamontowanym nawiewnikiem (fot. Aereco)

2) Montaż okien bez użycia taśm uszczelniających.

Niezabezpieczenie kołnierza z pianki montażowej taśmą paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz może skutkować zawilgoceniem styku okna ze ścianą i powstanie tam mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło. Ponadto zawilgocenie tych miejsc może powodować rozwój pleśni i innych grzybów.

3) Brak odpowiednich luzów dylatacyjnych.

Między oknem a ścianą powinny być zachowane szczeliny o szerokościach, które po osadzeniu okien umożliwią ich rozszerzanie pod wpływem wilgoci i temperatury oraz właściwe uszczelnienie połączenia okna ze ścianą. Zalecane optymalne luzy montażowe dla okien o wymiarach 1,5–4,5 m wynoszą:

  • PVC białe – 10–25 mm;
  • PVC ciemne – 15–30 mm;
  • drewniane – 10 mm;
  • aluminium/tworzywo – 10–20 mm.

Zbyt wąska szczelina wykluczy prawidłowe wykonanie uszczelnienia okna z murem, natomiast zbyt szeroka uniemożliwi solidne zakotwienie okna w ścianie oraz utrudni uszczelnienie.

4) Wbudowywanie za dużych okien.

Wbudowywanie za dużych okien
fot. Sokółka

Skutkuje to brakiem koniecznych luzów dylatacyjnych. Często prowadzi to do uniemożliwienia prawidłowego zamontowania parapetów.

Otwór zbyt mały dla okna to dodatkowo brak miejsca w ościeżu na kompensację naprężeń, wynikających z rozszerzalności termicznej kształtowników okiennych pod wpływem wysokiej temperatury zewnętrznej. Powoduje to zakleszczanie i wyginanie ram ościeżnic i skrzydeł.

W okresie chłodów, na ościeżach przy ramach okien może być widoczne skraplanie wilgoci wewnętrznej (pary wodnej), latem będą natomiast występowały trudności z otwieraniem i zamykaniem okien – w wyniku zakleszczenia ram skrzydeł nagrzanych przez słońce.

5) Wbudowywanie zbyt małych okien.

Skutkuje to brakiem możliwości utworzenia prawidłowych połączeń okna ze ścianą oraz wadliwe uszczelnienie. Zbyt małe (w stosunku do wymiaru ościeży) okna to również zmniejszenie światła okna, czyli mniej naturalnego światła w pomieszczeniach.

6) Ustawienie okna na styk z węgarkiem.

Takie ustawienie okna powoduje brak szansy wykonania uszczelnienia pomiędzy licem profilu ramy ościeżnicy okna a istniejącym węgarkiem muru lub przyszłym węgarkiem, powstającym po dociepleniu budynku. Pozostawioną szczeliną wnika od zewnątrz woda opadowa i zimne powietrze. Niska izolacyjność termiczna niedostatecznie izolowanego styku prowadzi do wychładzania ściany w obrębie szczeliny i skraplania wilgoci oraz powstawanie mostków termicznych.

7) Montowanie okien na nierównych i nieczyszczonych podłożach.

Pozostawione zanieczyszczenia będą wchłaniać wilgoć z powietrza i z przecieków wody opadowej. Pianka montażowa nie zespoli się z litym materiałem, w wyniku czego styk spoin ulegnie szybkiemu rozszczelnieniu, a w szczelinach pomiędzy oknem a murem powstaną mostki termiczne.

Skutkiem tej wady montażu jest pojawienie się pod oknami, na ościeżach i w nadprożu zawilgoceń muru, powiększających się znacznie z upływem czasu. W czasie opadów deszczu możliwe jest wyciekanie wody opadowej spod parapetów i powstawanie zacieków na podłodze. Prawdopodobne będą wyczuwalne przedmuchy powietrza przy ramie.

8) Montaż bez klocków podporowych i kotew progowych.

Zamontowanie okna bez odpowiedniej ilości klocków podporowych albo kotew progowych, a także osadzenie okna bezpośrednio ramą okna na podłożu może być przyczyną pionowych ruchów okna, odkształcenia ram i skrzydeł, oraz pękania tynku. Przez szczeliny powstałe w tynku rozpocznie się wnikanie wilgoci w styk okna z murem. Wyczuwalne będą również przedmuchy powietrza. Zamontowanie okna bezpośrednio na podłożu spowoduje dodatkowo brak możliwości wykonania uszczelnienia pod ramą i wypoziomowanie okna.

9) Brak listew progowych.

Przy braku listew progowych w dolnej części okna nie ma szansy sporządzenia trwałego uszczelnienia styku okna z parapetem. Osadzenie okna bez listwy progowej powoduje, że parapet zewnętrzny mocowany jest do ramy lub wkładany pod okno bez jakiegokolwiek mocowania. Montowanie parapetu zewnętrznego do ramy okna w krótkim czasie doprowadzi do przecieku wody opadowej pod ramę okna, a potem do pomieszczenia. Mur podokienny będzie namakał oraz nastąpi rozszczelnienie złącza. Zawilgocone mury będą przemarzały w okresie zimowym. Nie do uniknięcia będą przedmuchy powietrza przez rozszczelnione złącze, powodujące korozję dybli lub kotew montażowych.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2014-03-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jaki typ okien będzie odpowiedni dla domu przy ruchliwej ulicy?

W pobliżu mojego domu budowana jest obwodnica miasta i obawiam się, że po oddaniu jej do użytkowania będzie mi doskwierał hałas przejeżdżających samochodów. Słyszałem, że w ochronie przed hałasem bardzo istotne są okna, a ponieważ zamierzam je wymienić, chciałbym uzyskać poradę, jaki typ okien będzie odpowiedni i na co zwracać uwagę przy ich zamawianiu?

topowe produkty

Okna V82 ProSafe, czyli nowa klasa bezpieczeństwa

Każdy, kto podejmuje decyzję o kupnie lub budowie własnego lokum, marzy o tym, aby jego dom był oazą spokoju i zapewniał bezpieczne schronienie dla całej rodziny. Dlatego też kwestie zabezpieczeń antywłamaniowych są dla wielu inwestorów równie ważne jak niezawodność, funkcjonalność czy bilans energetyczny okien. Oczekiwania oraz potrzeby klientów stały się inspiracją do stworzenia systemu V82 ProSafe - stolarki premium ze zintegrowanymi zabezpieczeniami chroniącymi przed złodziejami.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Systemy okienne Schüco z antybakteryjną powłoką SmartActive
Systemy okienne Schüco z antybakteryjną powłoką SmartActive Firma Schüco wprowadziła do swojej oferty systemów okiennych rewolucyjne antybakteryjne powłoki wykończeniowe SmartActive. Rozwiązanie ...
ALUPROF otrzymał tytuł Lidera Rynku Stolarki 2016
ALUPROF otrzymał tytuł Lidera Rynku Stolarki 2016 ALUPROF, producent systemów aluminiowych, już po raz ósmy z rzędu otrzymał zaszczytny tytuł "Lidera Rynku Stolarki", tym razem zwyciężając ...
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne Redakcja miesięcznika Świat Szkła ma przyjemność zaprosić na XXIX Konferencję Techniczną - "Szkło architektoniczne", która odbędzie ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe