Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych

Nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji. - mówią Jola i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drzwi użytkują od ponad 2 lat.

Fornirowane skrzydła dopasowano do podłogi z drewna orzecha północnoamerykańskiego

Parametry domu: powierzchnia 280 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

 • rozwierane – z płyty MDF o podwyższonej dźwiękoszczelności, 80 cm x 207 cm, w tym 7 szt. pełnych skrzydeł pomalowanych matowym lakierem w białym kolorze (RAL Classic 9010), z czego jedne z pionową szybą; 5 szt. skrzydeł pełnych, oklejonych fornirem Orzech Cardinal, a jedne z górnym naświetlem; 
 • przesuwne – dwuskrzydłowe z matowego, bezpiecznego szkła, otwierane synchronicznie, szer. 2 x 75 cm, wys. 200 cm. 

Ościeżnice: stałe, 1 szt. regulowana.

Klamki: stal Inox.

Montaż: nastąpił po wykończeniu posadzek i ścian. Przeprowadzili go pracownicy firmy, wykonującej drzwi na zamówienie. Trwał 2 dni. Od tego czasu zawiasy i zamki nie wymagały regulacji, ani smarowania.

Decyzja: nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. Mamy nowocześnie urządzone wnętrza i zależało nam na produktach doskonałej jakości, ale w prostej szlachetnej formie. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji.

Na parterze, gdzie mamy białe ściany, wybraliśmy białe lakierowane skrzydła. Zabieg, polegający na zlewaniu się drzwi ze ścianami, udał się. Woleliśmy skierować uwagę widzów na wystrój oraz na szklane dwuskrzydłowe drzwi przesuwne między wiatrołapem a pomieszczeniami dziennymi.

Chowane w kasecie ściennej tafle szkła również mają prostą formę i w dyskretny sposób dekorują reprezentacyjne wnętrza. Zastosowaliśmy w nich mechanizm synchronicznego otwierania. Koniecznie zależało nam na tym, bo wystarczy tylko poruszyć jeden z pochwytów, żeby obie części lekko się rozsunęły. Ułatwia to wnoszenie np. zakupów. Warto go mieć!

W pokojach na piętrze ułożyliśmy podłogi z drewna orzechowego, więc dobraliśmy do nich kolor forniru na drzwiach. Udało się je zgrać kolorystycznie. Ze wszystkich drzwi w budynku jesteśmy bardzo zadowoleni.

Szklane drzwi przesuwne zaopatrzono w mechanizm synchronicznego otwierania i kasetę ścienną W garderobie skrzydło rozwierane zabiera sporo miejsca

Porady i przestrogi:

 • Na początku planowaliśmy możliwie najszersze drzwi dwuskrzydłowe, ale nie przygotowaliśmy się do tego na etapie wznoszenia ścian. Otwory powstały według wskazań projektu i nie wszystkie pozwalają na użycie drzwi przesuwnych. Dopiero w czasie pomiarów przed złożeniem zamówienia, okazało się, że szerokość obu skrzydeł chowanych w kasecie zamontowanej wewnątrz ściany może mieć tylko 116 cm w świetle ościeżnicy. Zamontowanie szerszych drzwi nie było możliwe. Tym, którzy chcą mieć przesuwne drzwi z kasetą, radzimy aby taki zamiar uwzględnili odpowiednio wcześnie w projekcie. Celowo zamówiliśmy szkło obustronnie gładkie, żeby nie "trzymało" kurzu i łatwo się myło. Jest bardzo praktyczne. Mechanizm synchroniczny działa bez zarzutu.

 • Wykonawcy drzwi namówili nas do zastosowania zamków magnetycznych, bez tradycyjnej zapadki i zasuwki. Działają cicho i bezusterkowo. Mają nowoczesny wygląd. Absolutnie uzasadniony wydatek, podobnie jak skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. W pokojach prywatnych jest bardzo cicho. Jedyne, co musimy zareklamować u wykonawców to listwy przypodłogowe, które dobraliśmy do drzwi i montowaliśmy razem z drzwiami. W kilku miejscach zostały źle spasowane.

 • Dorosłe córki poprosiły nas o pełne drzwi do ich pokojów. Uszanowaliśmy ich życzenie i na piętrze, dookoła holu, żadne ze skrzydeł nie mają szyb. W górne naświetle zaopatrzyliśmy jedynie drzwi do pokoju gościnnego na półpiętrze, więc do holu wpada trochę światła. Żałujemy, że nie mogliśmy doświetlić holu przez resztę drzwi. Moglibyśmy uzyskać ciekawy efekt świetlny i architektoniczny.

Koszty drzwi i montażu:

 • Drzwi dwuskrzydłowe z całym osprzętem 8000 zł. 
 • Drzwi rozwierane, komplet, średnio 1500 zł, z naświetlem 2460 zł, z szybą 1825 zł.
 • Klamki 1250 zł. 
 • Montaż 2360 zł.
Rozwierane drzwi płytowe z płyty MDF pomalowano matowym lakierem W pokoju gościnnym nad skrzydłem umieszczono naświetle

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-02-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Drzwi z płyty drewnopodobnej - popękała okleina, pojawiły się odpryski

W przeciwieństwie do męża nie jestem zachwycona drzwiami z płyty. Na drzwiach do spiżarni już pękła okleina drewnopodobna. Podczas mycia innych drzwi widzę mikrouszkodzenia i odpryski... - mówi Ewa, która użytkuje drzwi od 5 lat.

topowe produkty

Okna Budvar. Polskie. Doskonałe. Z technologią TITANIUM®

Budvar jest jedną z niewielu fabryk, która produkuje stolarkę otworową wykonaną z PVC, drewna i aluminium; szeroka rozpiętość oferty pozwala sprostać oczekiwaniom niemal każdego klienta.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x