Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

Zdałam się na profesjonalizm monterów drzwi wewnętrznych, ale się nim nie wykazali. Wiele do życzenia pozostawia staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich... - mówi Lucyna, czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje drzwi od 3 lat.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

 • rozwierane – z drewna mahoniowego – dwie pary dwuskrzydłowych, z podziałami i kryształowymi szybami obustronnie fazowanymi, szer. 2 x 80 cm, wys. 215 cm, 9 szt. drzwi pełnych, z ozdobnymi płycinami; 
 • przesuwne – z drewna sosnowego, 1 szt., z trzema skrzydłami zaopatrzonymi w lustra.

Ościeżnice: z drewna mahoniowego.

Klamki: mosiężne.

Montaż: stolarzy z firmy współpracującej z generalnym wykonawcą, który zbudował dom. Wykonany w końcowej fazie wykańczania budynku.

Decyzja: w drewnianym domu, drzwi nie mogły być inne, niż drewniane. Dom stawiał generalny wykonawca i w ogólnym koszcie budowy zawarł cenę drzwi i okien. Zgodnie z umową, mogłam za dopłatą wprowadzać zmiany, z czego skorzystałam podczas prac wykończeniowych. Chciałam, żeby drzwi, okna, posadzki, dach miały wysoką jakość. W moim odczuciu drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, dlatego poświęciłam im sporo uwagi. Zleciłam przygotowanie ich z tego samego drewna, co okna i okiennice.

W strefie reprezentacyjnej na parterze, czyli między salonem i holem oraz holem a kuchnią, umieściłam bliźniacze dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, które wydłużają osie widokowe i doświetlają wewnętrzny hol. Przez obie pary drzwi i hol widzę z kuchni kominek, znajdujący się w salonie. Jestem zadowolona z tych przeszklonych, mimo że po kalkulacji ceny, wykonawcy zażądali sporej dopłaty za fazowane szyby. Reszta drzwi jest pełna przede wszystkim dlatego, że drewniany dom jest akustyczny. W łazienkach i pokojach prywatnych zależało mi na intymności i ciszy, a dzięki grubym drzwiom z drewna udało mi się to osiągnąć. Musiałam kupić do nich klamki, by drzwi zmieściły się w budżecie wykonawców.

Parter dekorują dwie pary dwuskrzydłowych drzwi z drewna mahoniowego i z kryształowymi szybami Przesuwne drzwi z lustrami oddzielają przestrzeń techniczną od łazienki

Ponieważ w pomieszczeniu technicznym o powierzchni 6,5 m2 postanowiłam urządzić gościnną łazienkę, przestrzeń techniczną i sanitarną oddzieliłam przesuwnymi drzwiami. Prowadnice oraz 3 skrzydła z lustrami zamówiłam u miejscowego stolarza. Przesuwne drzwi były znakomitym pomysłem.

Montaż drzwi wewnętrznych - porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolona z wyglądu drzwi, bo prezentują się dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam. Są również funkcjonalne. Wiele do życzenia pozostawia jedynie staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich.

  1. Stolarze zastosowali za wąskie listwy wykończeniowe i widać spod nich łączenie bali, z jakich wzniesiono dom.
  2. W posadzce przy oszklonych drzwiach „zapomnieli” zamontować metalowe tulejki, do blokowania skrzydeł.
  3. Niewykończone dziury w płytach granitowych wyglądają brzydko!
  4. Między ścianami a gzymsem nad drzwiami tworzą się szpary.
  5. Z miejsc klejenia drewna w paru punktach wypłynął klej.

  Zdałam się na profesjonalizm monterów, ale się nim nie wykazali. Profesjonalizm, lub jego brak, wychodzi w takich detalach.
 • Przed zamówieniem drzwi sprawdzałam na budowie, czy wytyczne architekta mi odpowiadają. Ostatecznie to ja wskazywałam, czy mają być prawe, czy lewe. Zróżnicowałam ich wymiary – drzwi do garderoby 60 x 200 cm, do łazienek 70 x 215 cm, do sypialni: 70 i 85 x 215 cm. Samodzielnie dobrałam kolorystykę stolarki drzwiowej i okiennej, żeby nie gryzła się z naturalnym kolorem bali.

  Przesuwne drzwi znakomicie się sprawdziły, bo goście nie czują, że tak naprawdę znajdują się w kotłowni. Drzwi zasłaniają gazowy kocioł, zbiornik c.w.u. oraz regał na artykuły gospodarcze. Lustra na skrzydłach o szerokości 60, 105 i 60 cm powiększają strefę przeznaczoną na łazienkę. Polecam takie rozwiązanie.

 • Ze względu na liczne podziały oraz dwustronne fazowanie, czyszczenie szyb w dwuskrzydłowych drzwiach jest pracochłonne. Muszę to robić często, bo pod światło widać każdy odcisk palca oraz ślad psiego i kociego nosa. Jednak drzwi dekorują reprezentacyjną strefę domu, dlatego cierpliwie je myję.

Montaż drzwi wewnętrznych - koszty:

 • szacunkowo dwuskrzydłowe drzwi z przeszkleniami ok. 8000 zł/szt. 
 • drzwi pełne (w zależności od wymiarów) 1200–1600 zł/szt. 
 • drzwi przesuwne z lustrami 2300 zł. 
 • mosiężne klamki 70 zł/szt.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-03-06

Zdaniem naszych Czytelników

w bloku niebyłoby tych problemów Paniusiu...

Gość znismaczony samochwała

04 Kwi 2014, 19:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych

Nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji. - mówią Jola i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drzwi użytkują od ponad 2 lat.

topowe produkty

Okna V82 ProSafe, czyli nowa klasa bezpieczeństwa

Każdy, kto podejmuje decyzję o kupnie lub budowie własnego lokum, marzy o tym, aby jego dom był oazą spokoju i zapewniał bezpieczne schronienie dla całej rodziny. Dlatego też kwestie zabezpieczeń antywłamaniowych są dla wielu inwestorów równie ważne jak niezawodność, funkcjonalność czy bilans energetyczny okien. Oczekiwania oraz potrzeby klientów stały się inspiracją do stworzenia systemu V82 ProSafe - stolarki premium ze zintegrowanymi zabezpieczeniami chroniącymi przed złodziejami.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017 Montaż okna w warstwie docieplenia budynku to nowoczesna metoda instalacji, opracowana z myślą o budownictwie pasywnym i energooszczędnym. ...
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky Drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky firmy FAKRO to nowy trend w budownictwie zmieniający postrzeganie przestrzeni mieszkalnych.
Drzwi zewnętrzne HT 410 firmy Internorm
Drzwi zewnętrzne HT 410 firmy Internorm Na polskim rynku można znaleźć stosunkowo niewiele rozwiązań dedykowanych domom pasywnym, które cechuje wysoka izolacyjność termiczna. ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x