Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety elewacyjne odstraszają złodziei

Rolety elewacyjne odstraszają złodziei

Rolety elewacyjne tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy. - mówią Grażyna i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od 6 lat.

Parametry domu: parterowy, powierzchnia 108 m2.

Rodzaj przesłon: rolety elewacyjne. Pancerze z aluminiowych zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplone pianką PU; dolna listwa o szer. 70 mm. Prowadnice z PVC, w największych oknach o szer. 7 cm, w mniejszych o szer. 5 cm. Skrzynki z PVC, h=20 cm, w kształcie półokrągłym. Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.

Liczba i wymiary: roleta (w jadalni) 220 x 180 cm; tarasowa 160 x 200 cm; 4 rolety 90 x 110 cm; w garażu 50 x 60 cm.

Sterowanie: elektryczne, indywidualne dla każdego okna, zastosowaliśmy tylko do obsługi rolet przy największym oknie w jadalni oraz przy wyjściu tarasowym. Pozostałe obsługujemy ręcznie, przy pomocy zwijaczy uchylnych z linką.

Montaż: przeprowadzili pracownicy firmy deweloperskiej, budującej nasz dom. Odbył się równolegle z wstawianiem okien.

Decyzja: do kupna rolet namówił nas generalny wykonawca, argumentując, że dzięki nim ochronimy dom przed zimnem oraz słońcem. Spodobała się nam ta propozycja, choć musieliśmy dopłacić deweloperowi, bo rolety nie były wcześniej uwzględnione w kosztorysie wyposażenia domu. Rozmowa odbyła się podczas sporządzania otworów okiennych i nadproży. Deweloper zasugerował również, żeby tylko przy dwóch największych roletach zastosować elektryczne sterowanie. To była dobra rada, ułatwiająca nam teraz obsługę najcięższych rolet, a jednocześnie obniżająca koszty montażu.

Największa roleta chroni wschodnie okno w jadalni Elektryczny sterownik klawiszowy w jadalni

Rolety elewacyjne - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z dołożenia rolet. Działają bezawaryjnie. Okazuje się, że mają wiele zalet, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Najważniejszą jest termiczna ochrona okien – przed zimnem oraz nadmiarem gorąca. Podczas upałów opuszczamy je, wychodząc do pracy, więc po południu wracamy do chłodnych pomieszczeń.

  W zimie rolety regularnie zapuszczamy na noc, co obniża koszty ogrzewania budynku. Oprócz tego stanowią skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zacinającym deszczem i śniegiem, a nawet wiatrem. Kiedy w zimie wieją mroźne wiatry ze wschodu, zaciągamy na całą dobę wielką roletę w jadalni – w pokojach dziennych jest znacznie cieplej.

  Ponadto, rolety tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy. Pewnie mają blokadę przy wieszakach.

 • Ręczne podnoszenie mniejszych rolet nie jest uciążliwe, podobnie jak ich mycie dwa razy w roku. Elektryczne sterowanie niesie pewne ryzyko podczas wyłączeń prądu. Ale mieszany system sterowania sprawia, że brak zasilania elektrycznego nie powoduje podczas dnia ciemności w całym domu. Warto to brać pod uwagę.

Rolety elewacyjne - koszty zakupu i montażu:

 • 8000 zł.
Wyjście tarasowe oraz okno w jadalni mają rolety sterowane elektrycznie Pozostałe rolety obsługują ręczne zwijacze uchylne z linką

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Rolety z bohaterami filmów studia DreamWorks
Rolety z bohaterami filmów studia DreamWorks Firma FAKRO nawiązała współpracę ze studiem animacji filmowej DreamWorks. Efektem tego działania jest specjalnie zaprojektowana kolekcja ...
FAKRO Oficjalnym Sponsorem CEV Eurovolley Polska 2017
FAKRO Oficjalnym Sponsorem CEV Eurovolley Polska 2017 Siatkówka w Polsce to po piłce nożnej najpopularniejsza dyscyplina zespołowa. Kochają ją tysiące wiernych kibiców, a polscy siatkarze ...
Zatrzymaj upał na zewnątrz
Zatrzymaj upał na zewnątrz Choć tegoroczne lato długo nas nie rozpieszczało, wraz z końcem lipca pojawiły się w Polsce tropikalne wręcz upały. Każdy stara się ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze