Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety elewacyjne odstraszają złodziei

Rolety elewacyjne odstraszają złodziei

Rolety elewacyjne tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy. - mówią Grażyna i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od 6 lat.

Parametry domu: parterowy, powierzchnia 108 m2.

Rodzaj przesłon: rolety elewacyjne. Pancerze z aluminiowych zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplone pianką PU; dolna listwa o szer. 70 mm. Prowadnice z PVC, w największych oknach o szer. 7 cm, w mniejszych o szer. 5 cm. Skrzynki z PVC, h=20 cm, w kształcie półokrągłym. Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.

Liczba i wymiary: roleta (w jadalni) 220 x 180 cm; tarasowa 160 x 200 cm; 4 rolety 90 x 110 cm; w garażu 50 x 60 cm.

Sterowanie: elektryczne, indywidualne dla każdego okna, zastosowaliśmy tylko do obsługi rolet przy największym oknie w jadalni oraz przy wyjściu tarasowym. Pozostałe obsługujemy ręcznie, przy pomocy zwijaczy uchylnych z linką.

Montaż: przeprowadzili pracownicy firmy deweloperskiej, budującej nasz dom. Odbył się równolegle z wstawianiem okien.

Decyzja: do kupna rolet namówił nas generalny wykonawca, argumentując, że dzięki nim ochronimy dom przed zimnem oraz słońcem. Spodobała się nam ta propozycja, choć musieliśmy dopłacić deweloperowi, bo rolety nie były wcześniej uwzględnione w kosztorysie wyposażenia domu. Rozmowa odbyła się podczas sporządzania otworów okiennych i nadproży. Deweloper zasugerował również, żeby tylko przy dwóch największych roletach zastosować elektryczne sterowanie. To była dobra rada, ułatwiająca nam teraz obsługę najcięższych rolet, a jednocześnie obniżająca koszty montażu.

Największa roleta chroni wschodnie okno w jadalni Elektryczny sterownik klawiszowy w jadalni

Rolety elewacyjne - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z dołożenia rolet. Działają bezawaryjnie. Okazuje się, że mają wiele zalet, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Najważniejszą jest termiczna ochrona okien – przed zimnem oraz nadmiarem gorąca. Podczas upałów opuszczamy je, wychodząc do pracy, więc po południu wracamy do chłodnych pomieszczeń.

  W zimie rolety regularnie zapuszczamy na noc, co obniża koszty ogrzewania budynku. Oprócz tego stanowią skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zacinającym deszczem i śniegiem, a nawet wiatrem. Kiedy w zimie wieją mroźne wiatry ze wschodu, zaciągamy na całą dobę wielką roletę w jadalni – w pokojach dziennych jest znacznie cieplej.

  Ponadto, rolety tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy. Pewnie mają blokadę przy wieszakach.

 • Ręczne podnoszenie mniejszych rolet nie jest uciążliwe, podobnie jak ich mycie dwa razy w roku. Elektryczne sterowanie niesie pewne ryzyko podczas wyłączeń prądu. Ale mieszany system sterowania sprawia, że brak zasilania elektrycznego nie powoduje podczas dnia ciemności w całym domu. Warto to brać pod uwagę.

Rolety elewacyjne - koszty zakupu i montażu:

 • 8000 zł.
Wyjście tarasowe oraz okno w jadalni mają rolety sterowane elektrycznie Pozostałe rolety obsługują ręczne zwijacze uchylne z linką

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-04-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe – bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien – lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od listopada 2013 r.

topowe produkty

Okna Budvar. Polskie. Doskonałe. Z technologią TITANIUM®

Budvar jest jedną z niewielu fabryk, która produkuje stolarkę otworową wykonaną z PVC, drewna i aluminium; szeroka rozpiętość oferty pozwala sprostać oczekiwaniom niemal każdego klienta.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x