Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Problem przegrzewania pomieszczeń mieszkalnych w okresie letnim jest szczególnie odczuwalny w przypadku domów stosunkowo nowych. Dawniej w naszym klimacie powierzchnie przeszklone budynków były co najwyżej umiarkowane, bynajmniej nie ze względu na chęć ulżenia w gorące dni, ale ze względu na konieczność ograniczenia strat ciepła w okresie zimy. W konsekwencji stare domy wystarczy zwykle rozsądnie wietrzyć (zawsze od strony cienia!), by upał nie doskwierał.

Markizy i markizorolety montowane na zewnątrz okien
Markizy i markizorolety montowane na zewnątrz okien chronią wnętrza przed nagrzewaniem 8 razy bardziej, niż osłony wewnętrzne. Mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą drążka, elektrycznie pilotem albo przełącznikiem naściennym. Modele wyposażone w panel fotowoltaiczny pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem. (fot. Fakro)

Jednak od czasu, kiedy dostępna stała się stolarka okienna o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, obserwujemy trend do stosowania rozległych przeszkleń od strony południowej i południowo- zachodniej. Bez wątpienia wpływa to korzystnie na bilans cieplny budynku, a zatem zmniejsza koszty ogrzewania. Jednak w okresie letnim prowadzi do przegrzewania wystawionych na działanie słońca pomieszczeń.

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Na forach internetowych właścicielom "gorących domów" radzą często: posadź sobie drzewa. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, i to nie tylko z tego względu, że drzewa osiągają właściwe rozmiary bardzo wolno (latem słońce jest wysoko!), a ten, który je posadził, zwykle dużo bardziej ceni sobie ciepło, choćby w nadmiarze, niż chłód.

Drzewa, w szczególności iglaste (a więc dające cień przez cały rok), ograniczają bowiem dostęp światła (a zatem i ciepła) do budynku wtedy, kiedy jest ono potrzebne, co może znacząco zwiększyć koszty eksploatacji.

Ograniczanie dostępu słońca, kiedy staje się ono męczące, jest jednak działaniem jak najbardziej uzasadnionym. Wystarczy popatrzeć na zabudowę na południe od linii łączącej Węgry, Austrię i środkową Francję. Na niemal wszystkich otworach okiennych są tam solidne okiennice, żaluzje, rolety oraz markizy. Ich wykorzystanie przynosi chłód w domu o wiele tańszym kosztem, niż w przypadku wszelkich systemów klimatyzacyjnych.

Rolety zewnętrzne są najlepsze

Wszystkie wymienione tu rozwiązania mają swoich zwolenników, ale najbardziej praktyczną, a zarazem skutecznie działającą formą zabezpieczenia przed ciepłem wnikającym do domu wydają się rolety zewnętrzne. Z powodzeniem zastępują one okiennice - chronią wnętrze nie tylko przed nagrzaniem, lecz także natrętnymi spojrzeniami przechodniów, a po części - także przed kurzem i hałasem.

W okresie chłodów znacznie ograniczają też ucieczkę ciepła z pomieszczeń, a solidnie zamontowane - stanowią duże utrudnienie dla włamywacza. Nie szkodzą ponadto urodzie elewacji, a po złożeniu mogą być zupełnie niewidoczne (schowane w kasecie ukrytej w nadprożu).

Przenikanie promieni słonecznych przez okno bez osłony przeciwsłonecznej Przenikanie promieni słonecznych przez okno z osłoną przeciwsłoneczną Przenikanie promieni słonecznych przez okno z zewnętrzną osłoną przeciwsłoneczną
Przenikanie promieni słonecznych przez okno bez osłony przeciwsłonecznej (z lewej), z osłoną wewnętrzną (po środku) i zewnętrzną (po prawej) (rys. Fakro)

Obsługa rolet

Rolety obsługuje się za pomocą mechanizmów ręcznych i elektrycznych. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju przesłony. Dla małych i lekkich (do 10 kg) wystarczy mechanizm ręczny, obsługiwany taśmą. Do większych przeznacza się zwijacze z korbą, ale ostatnio są one wypierane przez droższy, ale o wiele wygodniejszy napęd elektryczny, sterowany wyłącznikiem ściennym lub pilotem zdalnego sterowania.

Do niemal każdego napędu można dokupić programatory, pozwalające np. na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy. Najbardziej wyrafinowane sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady i odpowiednio do potrzeb - zwijają bądź rozkładają rolety.

Do osłaniania przed słońcem tarasów i balkonów oraz przylegających do nich pomieszczeń znakomicie nadają się markizy. Także w tym przypadku coraz popularniejsze są urządzenia z elektrycznymi zwijaczami, do których można dokupić czujniki umożliwiające automatyczną regulację powierzchni czynnej (stopnia rozłożenia), w zależności od nasłonecznienia, a także zwijające osłonę - w razie pojawienia się zbyt silnych porywów wiatru.

Eksploatacja markiz i rolet nie kosztuje właściwie nic (poza czyszczeniem i ewentualnymi drobnymi naprawami), a efekt jest porównywalny z działaniem urządzeń chłodzących. Warto to podkreślić, bowiem wiele osób inwestuje w drogie rozwiązania, a zapomina o sposobach powszechnie stosowanych we wszystkich krajach południowej Europy. Tymczasem, tak jak trzeba ocieplić dom, by go efektywnie ogrzewać, tak też skuteczne chłodzenie pomieszczeń wymaga wcześniejszego zabezpieczenia ich przed przenikaniem promieni słonecznych. 

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Anwis

aktualizacja: 2014-08-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rolety elewacyjne odstraszają złodziei

Rolety elewacyjne tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy. - mówią Grażyna i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od 6 lat.

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
BUDMA 2017 rekordowa dla FAKRO
BUDMA 2017 rekordowa dla FAKRO Bez wątpienia tegoroczne Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA były rekordowego dla FAKRO – światowego wicelidera w produkcji ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI
Aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI Ekonomiczne, praktyczne i świetnie zaprojektowane - tak w skrócie opisać można aluminiowe drzwi zewnętrzne DECO firmy WIŚNIOWSKI. Kolekcja ...
Główną przyczyną remontu domu jest zwiększenie energooszczędności
Główną przyczyną remontu domu jest zwiększenie energooszczędności Eksperci w debacie na temat redukcji niskiej emisji są zgodni, że to domy wpływają na jakość powietrza w Polsce, a tym samym na nasze zdrowie. ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x