Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Osłony przeciwsłoneczne okien panoramicznych

Osłony przeciwsłoneczne okien panoramicznych

Osłony okienne przy dużych przeszklonych powierzchniach są niemal koniecznością. Latem zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Umożliwiają również zachowanie prywatności.

Rolety zewnętrzne

Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną
Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną (fot. Velux)

To najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie wnętrz z dużymi przeszkleniami przed nadmiarem słońca. Rolety obsługuje się ręcznie lub elektrycznie. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju przesłony.

Dla małych i lekkich (do 10 kg) wystarczy mechanizm ręczny, obsługiwany taśmą. Do większych przeznacza się zwijacze z korbą lub o wiele wygodniejszy napęd elektryczny, sterowany wyłącznikiem ściennym lub pilotem. Do niemal każdego napędu można dokupić programatory, pozwalające np. na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy.

Rolety typu Refleksol

To stosunkowa nowa oferta rynkowa. Są to rolety wykonane z włókien poliestrowych pokrytych PVC, osadzonych w aluminiowej konstrukcji. Osłony są odporne na przenikanie promieniowania UV i czynniki atmosferyczne. System można montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Opcjonalne zastosowanie automatyki pogodowej dodatkowo zabezpiecza rolety przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Żaluzje fasadowe zewnętrzne

Zabezpieczają przed przenikaniem promieniowania UV i przegrzaniem wnętrz. Dzięki swobodnej regulacji kąta nachylenia listew, realne jest zachowanie optymalnego stopnia zaciemnienia pomieszczenia w trakcie całego dnia.

Markizy

Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem
Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem (fot. Fakro)

Zapewniają ochronę przeciwsłoneczną nie tylko wnętrza domu, ale także tarasów i balkonów, umożliwiając odpoczynek w cieniu. Markiza składa się z aluminiowej konstrukcji i zbrojonego poszycia z akrylu lub PVC. Rura nawojowa i ramiona są połączone z belką mocującą. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Ich pracą, podobnie jak rolet zewnętrznych, można sterować ręcznie lub elektrycznie.

Markizy do okien pionowych

To przesłony montowane na zewnątrz okien fasadowych. Są aż 8 razy skuteczniejsze, niż powszechnie zakładane rolety wewnętrzne, które zwykle zasłaniają ostre światło słoneczne. Absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, ograniczając w ten sposób nagrzewanie wnętrza.

W wersji elektrycznej, po opuszczeniu pełnią również funkcję moskitiery, chroniącej przed owadami i insektami. Mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą drążka, elektrycznie pilotem albo przełącznikiem naściennym.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Maksymalne wymiary okien dachowych

Jakie maksymalne wymiary mogą mieć okna dachowe wykorzystywane do przeszklenia dużych połaci dachu?

topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x