Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Ile waży dobre okno? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Dobre okno, to solidne okno, zapewniające ciszę, ciepło i bezpieczeństwo, bazujące na wysokiej jakości komponentach o sprawdzonych właściwościach technicznych i użytkowych oraz o dużej wytrzymałości. Jakie to komponenty?

Ile waży dobre okno?

Profil

Solidny profil jest odpowiednio szeroki, aby skutecznie izolować przed chłodem i hałasem, a także umożliwić instalację energooszczędnych pakietów szybowych i zapewnić nawet wielogabarytowym konstrukcjom odpowiednią stabilność. Głębokość zabudowy wiąże się z wielokomorową budową ram. Profile o szerokości 82 mm, 90 mm składają się zwykle z 5 lub 6 komór, z czego jedna lub kilka może być wypełniona klinem izolacyjnym.

To właśnie szerokość ramy, a nie liczba komór, jak zwykło się przyjmować, decyduje o właściwościach ciepłochronnych okna. "Sztuczne" pomnażanie liczby komór bez poszerzania profili, nie przekłada się zupełnie na energooszczędność rozwiązania, z czego niedoświadczeni inwestorzy niestety rzadko zdają sobie sprawę. Naturalnie im szerszy jest profil - tym więcej materiału potrzeba na jego wykonanie i tym większa jest jego masa.

V82 Black Design

Wzmocnienia

Element ten ma kluczowe znaczenie dla stabilności konstrukcji. Wzmocnienia są szczególnie istotne w przypadku przeszkleń - szczególnie narażonych na parcie wiatru. Wykonywane są ze stali i ukrywane fabrycznie w profilach ram i skrzydeł. Im więcej stali zastosowanej zostanie do wzmocnienia systemu okiennego - tym bardziej wytrzymała i odporna na działanie sił fizycznych będzie konstrukcja i tym większe przeszklenia będzie można wykonać. W solidnych rozwiązaniach Vetrex, takich jak np. V90+, czy V82, wykorzystuje się stal o grubości 1,8 mm. Grubość wzmocnień oczywiście istotnie wpływa na ciężar konstrukcji.

Patio Light

Pakiety szybowe

Szyby energooszczędne, składają się najczęściej z trzech tafli szkła. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym przewodzącym ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Dodatkowo pojedyncze szyby rozdzielone są tzw. ramkami dystansowymi, ograniczającymi straty ciepła.

Szyby dwukomorowe (składające się z trzech tafli szkła) zawsze będą skuteczniejszym izolatorem termicznym niż jednokomorowe (składające się z dwóch tafli szkła). Nieco inaczej wygląda kwestia izolacyjności akustycznej. W przypadku tego parametru liczy się przede wszystkim grubość szkła dla poszczególnych tafli. Lepszą izolacyjność akustyczną uzyskamy w pakietach składających się z szyb 6 mm i 4 mm niż dla pakietu składającego się z dwóch szyb o grubości 4 mm . W obu przypadkach - szyb energooszczędnych i dźwiękoszczelnych, ciężar pakietów przekłada się wprost proporcjonalnie na pożądane właściwości użytkowe.

Okucia

Solidne, precyzyjnie wykonane okucia z wysokiej jakości stali gwarantują wieloletni komfort użytkowania okien i wygodne sterowanie nawet ciężkimi skrzydłami. Zaawansowane okucia, w które wyposażone są nowoczesne systemy stolarki premium, posiadają szereg elementów wpływających na ergonomię obsługi - takich jak wózki jezdne, na których jednym ruchem można przesunąć drzwi tarasowe wykonane w systemie dedykowanym do realizacji konstrukcji wielkogabarytowych, np. Vetrex Slide 82, czy system aktywnych rozwórek z wymuszonym działaniem, dociskających skrzydło do ramy na całej szerokości przy zamykaniu i odpychające je od ramy podczas otwierania - stosowany np. w systemie Vetrex Patio Automatic.

Vetrex Slide 82

Waga wyboru

Stolarka PVC z założenia ma posłużyć przez kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi na wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Początkujący budujący często czują się przytłoczeni ilością informacji dotyczących parametrów i komponentów okien i nie wiedzą które kryteria wyboru uznać za najważniejsze. Naturalnie, współczynniki takie jak Uw i Rw, zdecydowanie najczęściej okazują się priorytetowe, jednak przy porównywaniu na pierwszy rzut oka podobnych ofert różnych producentów, warto też zwrócić uwagę właśnie na wagę okien, sugerującą solidność rozwiązania. Informacja o ich ciężarze może być… na wagę złota.

Vetrex - logo

VETREX Sp. z o.o.
Rokitki, ul. Skarszewska 13
83-110 Tczew
vetrex@vetrex.eu
www.vetrex.com.pl

aktualizacja: 2016-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Sterowanie, montaż, konserwacja

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Obecnie, gdy za oknami mocno świeci słońce, najbardziej docenimy to, że zapewniają we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ponadto stanowią ochronę przed hałasem i utrudniają włamywaczom wtargnięcie do domu. Jeżeli o ich zainstalowaniu nie pomyśleliśmy na etapie budowy – nic straconego. Takie osłony można montować również w istniejących budynkach.

topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Systemy okienne Schüco z antybakteryjną powłoką SmartActive
Systemy okienne Schüco z antybakteryjną powłoką SmartActive Firma Schüco wprowadziła do swojej oferty systemów okiennych rewolucyjne antybakteryjne powłoki wykończeniowe SmartActive. Rozwiązanie ...
ALUPROF otrzymał tytuł Lidera Rynku Stolarki 2016
ALUPROF otrzymał tytuł Lidera Rynku Stolarki 2016 ALUPROF, producent systemów aluminiowych, już po raz ósmy z rzędu otrzymał zaszczytny tytuł "Lidera Rynku Stolarki", tym razem zwyciężając ...
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne Redakcja miesięcznika Świat Szkła ma przyjemność zaprosić na XXIX Konferencję Techniczną - "Szkło architektoniczne", która odbędzie ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe