Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Ilość światła w pomieszczeniu, a nasze samopoczucie ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Najzdrowszym oświetleniem dla ludzkiego organizmu jest światło słoneczne. Ponieważ jesteśmy stworzeni do aktywności dziennej - właśnie taki rodzaj światła jest człowiekowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Ilość światła w pomieszczeniu, a nasze samopoczucie

Naturalne światło ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie m.in. pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie, przemianę materii, czy gospodarkę hormonalną, a także zapewnia dobre samopoczucie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że światło słoneczne wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Przebywając na dworze lub w miejscach oświetlonych naturalnym światłem, odczuwamy więc przypływ sił, poprawę nastroju i zwiększoną energię i motywację.

Gdy światła jest za mało

Obniżenie nastroju odczuwane w czasie jesiennych i zimowych miesięcy, chandra, czy nawet depresja zimowa - to skutki niedoboru światła. Gdy dni stają się krótkie - odczuwamy spadek energii, ogarnia nas senność, stajemy się apatyczni i czujemy nieustanne zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm reaguje na ograniczenie światła wytwarzaniem melatoniny, zwanej hormonem snu, serotoniny - wywołującej m.in. poczucie senności i rozluźnienia oraz kortyzolu - hormonu stresu.

W naszej strefie klimatycznej, w której wiele dni jest krótkich i często brakuje słońca - prawidłowe oświetlenie domu jest kwestią, której nie należy lekceważyć, jeśli chcemy zapewnić sobie dobrą formę psychiczną i fizyczną.

Więcej światła to lepsze samopoczucie

Jak złapać słońce do domu

Oświetlenie wnętrza ma zasadniczy wpływ na nasz stan psychiczny. Sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przyjazne i w efekcie lepiej się w nim czujemy. Dobrze więc tak zaprojektować przeszklenia, aby wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Jak osiągnąć ten cel?

Zwracać uwagę na ekspozycję przeszkleń - niezależnie od pory roku, najdłużej zatrzymamy w domu słońce, jeśli okna skierowane będą na południe. W większym pomieszczeniu, np. salonie, możemy też rozmieścić okna w taki sposób, aby wychodziły na różne strony. Wówczas wędrujące słońce będzie oświetlało wnętrze przez cały dzień. Dobrym rozwiązaniem może się też okazać szkło "selektywne" typu SuncoolR, które dostarczając dużo światła, jednocześnie nie powoduje nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.

Dobrze dobierać wielkość okien - im większe okna, tym więcej światła przedostanie się do wnętrza. Nowoczesne systemy stolarki okiennej umożliwiają realizację rekordowo dużych przeszkleń - np. Vetrex Slide 82, pozwalają wykonać drzwi przesuwne o szerokości 6500 mm i wysokości 2700 mm.

Okna Vetrex Slide 82

Wybierać innowacyjne konstrukcje i montaż okien - proporcja powierzchni szyb do profili także wpływa na ilość światła wpadającego do wnętrza. W systemach o wąskich ramach stosunek ten jest korzystniejszy. Okna V82 Modern Design wyróżnia charakterystyczne złożenie profili - rama skrzydła chowa się za ramą okienną, pozostawiając maksymalnie duży otwór dla wpadającego do wnętrza światła dziennego. Dodatkowo, przełomowy sposób montażu sprawia, że ościeżnica zostaje ukryta za warstwą ocieplenia. W efekcie od zewnątrz okno sprawia wrażenie jednolitej tafli szkła bez ram i nadaje budynkowi ultranowoczesny charakter.

Zwracać uwagę na właściwy podział - najwięcej światła wpuszczą do wnętrza okna jednoskrzydłowe. Jeśli podzielimy przeszklenie na kilka kwater - ramy każdej z nich będą częściowo ograniczały dopływ światła. Warto więc starannie zaprojektować podział zwłaszcza dużych przeszkleń, takich jak lukarny, czy okna tarasowe, aby nie zaciemniać wnętrza zbędnymi elementami konstrukcyjnymi przeszkleń.

Zapoznać się z parametrami stolarki dotyczącymi Lt (od ang. "Light transmission"), czyli współczynnikiem związanym z przepuszczalnością światła. Wielkość ta podawana jest w procentach. Im wyższy procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

Warto wpuścić światło słoneczne do swojego domu

Światło światłu nierówne

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecności światła, że w zasadzie nie zwracamy na nie uwagi – do czasu, kiedy zaczyna go brakować. W zależności od rodzaju światła - może ono męczyć lub uspokajać, czy dodawać energii. Ciepłe światło tradycyjnych żarówek wycisza i daje wrażenie przytulności. Jest ono podobne do światła dawanego przez ogień, które od wieków kojarzy się ludziom z poczuciem bezpieczeństwa. Światło to, choć przyjemne, może jednak powodować senność.

Z kolei światło zimne pobudza do działania i wzmacnia koncentrację, stąd stosowane jest często w biurach. Taki rodzaj światła jest jednak odbierany jako mniej przyjazny. Dlatego najlepiej jest oświetlać wnętrza naturalnym światłem dziennym, z którego tym łatwiej będzie można korzystać, jeżeli w swoim domu zamontujemy odpowiednią stolarkę.

Vetrex - logo

VETREX Sp. z o.o.
Rokitki, ul. Skarszewska 13
83-110 Tczew
vetrex@vetrex.eu
www.vetrex.com.pl

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Chcę ocieplić dom i wstawić nowe okna. Jaka powinna być kolejność robót?

Na wiosnę planuję ocieplenie domu wełną mineralną i wykonanie elewacji z cegły klinkierowej. Zastanawiam się nad kolejnością robót – czy montaż okien zrobić przed ociepleniem, czy też po wymurowaniu elewacji oraz jak elegancko wykończyć ościeża ceglanymi parapetami zewnętrznymi.

topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wejście dobrze wyCREOwane z drzwiami marki WIŚNIOWSKI
Wejście dobrze wyCREOwane z drzwiami marki WIŚNIOWSKI Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu, dlatego warto zastanowić się, co mówią one o jego mieszkańcach. Oryginalne drzwi aluminiowe ...
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy!
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy! Firma FAKRO po raz kolejny rozpoczyna cykl szkoleń montażowych dla dekarzy. Warsztaty będą prowadzone w okresie od stycznia do marca 2017 ...
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce Trudno sobie wyobrazić co czują dzieci, które muszą opuścić dom rodzinny, niepewne swego losu czekają na decyzję sądu. Takimi dziećmi ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x