Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Czy okna dachowe nie są ekstrawagancją?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem pomaga wybrać odpowiednie okna dachowe oraz akcesoria do nich.

Czy okna dachowe nie są ekstrawagancją?

Dociekliwy Inwestor: – Chciałbym już zakończyć temat okien, ale mam jeszcze jeden dylemat. Nie jestem przekonany do zamontowania okien w połaci dachowej. Czy taka inwestycja nie jest ekstrawagancją?

Majster Guru:– Skądże, okna dachowe to standard! To znakomity pomysł na doświetlenie poddasza. Występują w różnych wersjach – jako obrotowe, kolankowe czy balkoniki dachowe. Wybór jest bardzo szeroki, co daje możliwości niemal dowolnej aranżacji poddasza. Bardzo efektownie wyglądają w parach i zgrupowane po kilka, dzięki nim pokoje poddasza oraz cały budynek mogą zyskać wyjątkowo atrakcyjny wygląd. Nie wiem czy pan wie, że na rynku dostępne są też okna do dachów całkowicie płaskich.

Dzięki zamontowaniu okna w dachu płaskim, możemy zyskać dodatkowe źródło światła dziennego. (fot. Fakro)
Dzięki zamontowaniu okna w dachu płaskim, możemy zyskać dodatkowe źródło światła dziennego. (fot. Fakro)

– Naprawdę?

– Tak, dzięki nim można zyskać dodatkowe źródło światła dziennego, dlatego polecane są szczególnie do pomieszczeń mniej doświetlonych, jak łazienki czy korytarze. Ponieważ są wyjątkowo narażone na działanie trudnych warunków pogodowych, muszą spełniać ostrzejsze standardy izolacyjne i bezpieczeństwa.

– No właśnie, czy przez okna dachowe nie dostanie się do domu woda?

– Nie, pod warunkiem, że nie będzie pan otwierał okna podczas ulewy. Produkowane obecnie okna dachowe są bardzo nowoczesne, szczelne i charakteryzują się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi, porównywalnymi z oknami fasadowymi. Oczywiście muszą być dobrze zamontowane, ale tym zajmuje się ekipa dekarska podczas wykonywania dachu – po przygotowaniu ołacenia lub deskowania, a przed ułożeniem pokrycia dachowego.

– Pewnie takie okna są bardzo drogie?

– Zazwyczaj są droższe od okien fasadowych o zbliżonych parametrach i powierzchni, lecz moim zdaniem warto rozważyć taką inwestycję, aby na poddaszu cieszyć się komfortem i wygodą. Jeśli już na siłę chce pan szukać ich wad, wskażę jedną – w ciepłe dni, dostające się przez okna dachowe promienie słoneczne mogą być bardzo uciążliwe i nadmiernie nagrzewać wnętrza.

– Wiedziałem, że zbyt pięknie to wygląda!

– Spokojnie, rozwiązanie tego problemu jest proste. Do ochrony okien dachowych służą specjalne osłony, montowane wewnątrz lub na zewnątrz okien. Wśród tych pierwszych najprostszym wariantem jest zamocowanie w górnej części okna rolety, którą w razie potrzeby rozwija się ręcznie. Do wyboru są też wysuwane z kasety na zasadzie harmonijki plisowane zasłony, lub – znane z okien fasadowych – żaluzje. Dużo skuteczniejsze są jednak osłony zewnętrzne.

Markizy stanowią bardzo dobrą osłonę przeciwsłoneczną okien dachowych. (fot. Velux)
Markizy stanowią bardzo dobrą osłonę przeciwsłoneczną okien dachowych. (fot. Velux)

Rolety montowane na dachu, w przeciwieństwie do swoich wewnętrznych odpowiedników, wytwarzane są nie z materiału, a z aluminiowych lameli, połączonych specjalnymi łącznikami. Wysuwają się z umieszczonej nad oknem kasety i poruszają po bocznych prowadnicach. Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie poddasza. Nie tylko chronią przed słońcem, ograniczają poza tym straty ciepła w zimie, chronią przed hałasem z zewnątrz i stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

Alternatywną osłoną są półprzezroczyste markizy wysuwane z kasety – w przeciwieństwie do całkowicie zasłoniętej rolety, nie zasłaniają bowiem zupełnie widoku przez okno, a dodatkowo tłumią odgłosy spadających kropel deszczu. Wytwarza się je z włókna szklanego lub wytrzymałej siatki PVC, odpornej na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru.

Maksymalna temperatura w pomieszczeniu na poddaszu w upalny, letni dzień, w zależności od rodzaju zastosowanych akcesoriów ochronnych. (Źródło: Fakro)
Maksymalna temperatura w pomieszczeniu na poddaszu w upalny, letni dzień, w zależności od rodzaju zastosowanych akcesoriów ochronnych. (Źródło: Fakro) 
Rolety i markizy solarne sterowane są dzięki energii słonecznej. (fot. Fakro)
Rolety i markizy solarne sterowane są dzięki energii słonecznej. (fot. Fakro)

– W jaki sposób obsługuje się takie osłony?

– Większością wymienionych osłon można sterować automatycznie, za pomocą pilota albo umieszczonego na ścianie panelu kontrolnego. Prąd czerpany jest z domowej sieci lub... z natury. Niektóre nowoczesne rolety i markizy solarne wyposażone są bowiem w akumulator ładowany z baterii słonecznej.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Velux

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Materiały dodatkowe
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Kupujesz okna? Zobacz, czym się kierować

Planując montaż okien należy pamiętać, że zwykle na realizację zamówienia czeka się minimum kilka tygodni, a w szczycie sezonu nawet 3 miesiące. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto sprawdzić, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas doboru okien.

topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x