Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety elewacyjne sterowane ręcznie

Choć mieszkam w 3-poziomowym bliźniaku, nie chciałam mieć sterowania elektrycznego, dlatego że w przypadku braku prądu (a u nas często tak się zdarza) nie zamknę i nie otworzę rolet. Po drugie, przy wysokim mrozie zamarza silnik elektryczny w wale rolet i też nie można ich unieść... - mówi Dorota, Członkini Klubu Budujących Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje od 4 lat.

Kolorystykę rolet dopasowano do elewacji
Kolorystykę rolet dopasowano do elewacji

Dom: powierzchnia 172 m2, piętrowy z użytkowym poddaszem i garażem, ściany z pustaków ceramicznych ocieplonych styropianem o gr. 15 cm.

Rolety:

 • Elewacyjne, wykonane z anodowanego aluminium, kolor brązowy. 
 • Pancerz – z profili 40 mm, wypełnionych żywicą. Prowadnice – o szer. 5,3 cm. 
 • Skrzynki – o przekroju kwadratowym. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, od czoła skrzynki. 
 • Lokalizacja – na dwóch piętrach. 
 • Liczba – 8, w tym dwie o wymiarach 200 x 230 cm w oknach tarasowych na parterze. 
 • Gwarancja – 2 lata.

Sterowanie: ręczne, z nawijaczami z korbką i z grubą linką. Choć mieszkam w 3-poziomowym bliźniaku, nie chciałam mieć sterowania elektrycznego, dlatego że w przypadku braku prądu (a u nas często tak się zdarza) nie zamknę i nie otworzę rolet. Po drugie, przy wysokim mrozie zamarza silnik elektryczny w wale rolet i też nie można ich unieść. Sąsiadka ma rolety z automatycznym sterowaniem i czasami w zimie stoi z suszarką i ogrzewa mechanizm, aby otworzyć rolety.

Montaż: rolety zamówiłam w specjalistycznej firmie. Od pomiaru okien, na realizację zamówienia czekałam 2 tygodnie. Obsługa była sprawna i szybka. Sam montaż trwał zaledwie dwie godziny na każdym piętrze. Gwarancja jest krótka, ale firma oferuje serwis pogwarancyjny, więc jestem spokojna na wypadek awarii.

Decyzja: rolety założyłam w trzecim i czwartym roku po przeprowadzce do bliźniaka na małym osiedlu pod miastem. Dlatego fachowcy użyli rolet elewacyjnych. Są już prawie w całym domu – jeszcze została łazienka na piętrze i sypialnia. Powody montażu rolet: bezpieczeństwo; wyciszenie; w zimie jest cieplej, w lecie chłodniej; w pokojach dzieci zamontowałam rolety również dlatego, żebym mogła w lecie, kiedy wieczorem długo jest jasno, opuszczać rolety i ułatwiać córkom zaśnięcie.

Kolorystykę rolet dobrałam do koloru elewacji i wnętrz. Brązowe są nawet nawijarki z korbką, i te na dole, i te na górze. To praktyczniejszy kolor, niż biały, lecz większość firm ma zwijacze tylko w kolorze białym. Jestem bardzo zadowolona z rolet. Zamontowałabym je jeszcze raz, znowu z mechanizmem ręcznym. Nie jest trudny w obsłudze!

Rolety wykonano z aluminium anodowanego, pomalowanego na brązowy kolor Elewacyjne rolety przymocowano do ram okiennych. Klapa rewizyjna – od czoła skrzynki, więc na wysokości piętra dostęp jest dość trudny
Rolety wykonano z aluminium anodowanego, pomalowanego na brązowy kolor Elewacyjne rolety przymocowano do ram okiennych. Klapa rewizyjna – od czoła skrzynki, więc na wysokości piętra dostęp jest dość trudny

Rolety elewacyjne sterowane ręcznie - rady i przestrogi:

 • Rolety można było osadzić na murze, lecz ja wolałam w oknie, bo wyglądają ładniej. Zabrały trochę światła, ale mnie to nie przeszkadza, gdyż wnętrza są dostatecznie jasne. Większość zwijaczy ma linki, a nie taśmy. Szkoda, bo łatwiej obsługuje się rolety z taśmą. Mam porównanie, bo przetestowałam takie, mieszkając za granicą. Firma, która montowała je u mnie, oferowała jedynie zwijacze z linką, twierdząc, że mechanizmy na taśmę psują się częściej.

Rolety elewacyjne sterowane ręcznie - koszty rolet i montażu:

 • ok. 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-04-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wymiana drzwi wewnętrznych

Przy okazji prowadzenia poważniejszego remontu domu, często decydujemy się na wymianę drzwi wewnętrznych, a niekiedy również na wstawienie ich w innym miejscu, bądź w dobudowanej ściance działowej. Jak przygotować się do tego typu prac i sprawnie je poprowadzić?

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017 Montaż okna w warstwie docieplenia budynku to nowoczesna metoda instalacji, opracowana z myślą o budownictwie pasywnym i energooszczędnym. ...
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky Drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky firmy FAKRO to nowy trend w budownictwie zmieniający postrzeganie przestrzeni mieszkalnych.
Drzwi zewnętrzne HT 410 firmy Internorm
Drzwi zewnętrzne HT 410 firmy Internorm Na polskim rynku można znaleźć stosunkowo niewiele rozwiązań dedykowanych domom pasywnym, które cechuje wysoka izolacyjność termiczna. ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x