Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne - lepiej mieć automatykę, niż atestowany pancerz

Chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu... - mówi Irek, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety zewnętrzne użytkuje od 18 lat.

Dom: powierzchnia 179 m2, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego.

Rolety:

 • Naokienne, wykonane ze wzmocnionego aluminium, kolor biały. 
 • Prowadnice – wzmocnione, o szer. 6 cm. 
 • Skrzynki – w kształcie ściętego kwadratu. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, od czoła skrzynki. 
 • Lokalizacja – w całym domu. 
 • Liczba – 4 duże na drzwiach tarasowych, 11 mniejszych na oknach. 
 • Gwarancja – 5 lat.

Sterowanie: ręczne; przy oknach zwijacze uchylne z linką, przy drzwiach tarasowych – nawijarki z linką i korbką.

Montaż: producent okien skierował mnie do wytwórcy rolet zewnętrznych i potem, na etapie zamykania stanu surowego, jego pracownicy zamontowali razem okna, a nad nimi rolety. Montaż odbył się sprawnie i nie miało znaczenia, że budynek jest szkieletowy.

Ponieważ zależało mi na dobrej termoizolacji skrzynek od strony wnętrz i żeby pancerz znalazł się jak najbliżej szyb okiennych, skrzynki naokienne zostały odwrócone – rewizja znajduje się na zewnątrz, a standardowo skierowana jest do wnętrz. Cztery lata temu dobudowaliśmy ogród zimowy, w którym też są rolety naokienne.

Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany
Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany

Decyzja: kiedy 18 lat temu budowałem dom, chciałem mieć w oknach rolety zewnętrzne, żeby zabezpieczać go na okres wyjazdów. Dlatego kupiłem, u doświadczonego producenta, droższe i solidniejsze przesłony z atestem na włamanie, składane w Polsce z markowych niemieckich podzespołów. Objechałem zakłady kilku producentów i wybrałem ten z najlepszą linią produkcyjną.

Od początku nie planowaliśmy z żoną zawieszania w oknach zasłon, więc przerzuciliśmy to zadanie na rolety zewnętrzne, podobnie jak ochronę przed nadmiarem słońca i gorąca, ponieważ większość okien jest zwrócona na południe. W zimie natomiast liczyliśmy na dodatkową termoizolację okien.

Aby wnętrza z opuszczonymi roletami nie wyglądały smutno, wybraliśmy okna i rolety w białym kolorze. Ponieważ zainwestowaliśmy w drogie rolety antywłamaniowe – żeby trochę obniżyć koszty, zamówiliśmy do nich napędy ręczne i tylko tego obecnie żałujemy.

Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką
Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z rolet i w kolejnym domu znowu byśmy je założyli, z tą jednak różnicą, że obecnie bezwzględnie miałyby napęd elektryczny i sterowanie radiowe. Ręczna obsługa tak wielu rolet nie zadała egzaminu w praktyce. Rolety najczęściej zapuszczamy podczas mrozów lub upałów, ponieważ są wtedy rzeczywiście przydatne, natomiast z powodu uciążliwej obsługi nie korzystamy z nich przez pozostałą część roku, bo przed przechodniami i sąsiadami zasłania nas już roślinność w ogrodzie.

  Opłacało się zainwestować w markowy produkt. Przez 18 lat skrzynki, pancerze i prowadnice działają bezawaryjnie. Po ośmiu latach wymiany wymagały jedynie linki w zwijaczach, ponieważ dawniej ich oplot produkowano z tworzyw naturalnych. Nowe linki składają się z trwałych tworzyw sztucznych, które nie wycierają się tak szybko. Linki kupiłem u pobliskiego producenta rolet i samodzielnie wymieniłem, bo nie jest to trudne. Kiedy 4 lata temu dobudowaliśmy oranżerię, znowu z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych zastosowaliśmy rolety z ręcznym napędem.

  Rada jest taka – chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu. Dla włamywaczy budynek z zapuszczonymi wszystkimi roletami to znak, że nie ma w nim gospodarzy. Dlatego nigdy nie robimy tego w dzień.

Rolety zewnętrzne - koszty rolet i montażu:

 • 27 000 zł, 
 • dodanie rolet na dobudowanym ogrodzie zimowym 8000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa

W domu pod miastem na początku nie czułam się bezpiecznie, bo przyzwyczaiłam się do życia w miejskim bloku. Moje mieszkanie miało powierzchnię 45 m2, więc ogarniałam je wzrokiem i słuchem. Nie mogłam tego zrobić w dwukondygnacyjnym domu, dlatego zleciłam zamontowanie rolet - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje drugi rok.

topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x