Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna dachowe - zakup kontrolowany

Janusz zaczął przymierzać się do kupowania okien dachowych już w grudniu. Chce kupić 7 drewnianych na poddasze i jedno o zwiększonej odporności na wilgoć do łazienki.
Budowa okna dachowego
Budowa okna dachowego (fot. Fakro)

Janusz zaczął przymierzać się do okien na poddasze już w grudniu. Wtedy zamawiał drewnianą stolarkę okienną na parter i w jednym czasie chciał załatwić zakup wszystkich okien. Przejrzał wówczas dokładnie oferty producentów, podpytywał znajomych, jakiej firmy okna polecają.

Bardzo szybko zdecydował się na firmę Fakro, której okna miały nie tylko pozytywne opinie znajomych, a przede wszystkim wyróżniały się estetyką i trwałością. Firma ta ma również w swojej ofercie okna przeznaczone do montażu w pomieszczeniach mokrych i narażonych na wilgoć (np. łazienka, kuchnia), a Januszowi zależało, by wszystkie okna kupić od jednego producenta. Jednak zakup okien na przełomie roku okazał się trudny.

Magazyny świeciły pustkami, bo towary znikały z nich w tempie ekspresowym. Działo się tak dlatego, że osoby budujące dom na kredyt kupowały materiały budowlane, by zdążyć przed końcem roku z rozliczeniem transz kredytowych. Ponieważ Januszowi się nie spieszyło, a pozostałe okna miały być dostarczone na budowę pod koniec lutego, zdecydował się zamówić je później.

Wielkości okien nie zmieniał, zamówił je zgodnie z dokumentacją techniczną projektu. Uznał, że okno 78x118 cm optymalnie doświetli jego pomieszczenia.

Specjalne do łazienki

Do kupienia jest łącznie osiem okien – jedno do łazienki i siedem do pozostałych pomieszczeń (po dwa do dwóch pokojów synów i trzy do swojej sypialni).

W pokojach postanowił zamontować okna obrotowe FTP-V. Będzie spokojniejszy, gdy chłopcy nie będą mieli możliwości och otwarcia, ponieważ uchwyt znajduje się w górnej części ramy. Okna chwali również sprzedawca. Podkreśla, że jest to model najlepiej sprzedający się w jego składzie budowlanym. Mają dobre parametry techniczne – współczynnik przenikania ciepła U=1,4 W/(m²K), szybę termiczną, dwie uszczelki, a przestrzeń między szybami wypełnia argon.

Okno wyposażone jest w nawiewnik V35, dzięki czemu pomieszczenie jest prawidłowo wentylowane. Jedno okno kosztuje 1179 zł. Za siedem zapłaci więc 8253 zł. Do łazienki Janusz decydował się kupić okno odporne na działanie wilgoci. Poza tym biały kolor będzie lepiej pasował do jasnych płytek, którymi zaplanował wykończyć łazienkę. Okno PTP aluminiowo-tworzywowe kosztuje 1189 zł. Po zsumowaniu wyszło, że na same okna wyda 9442 zł.

Jeszcze kołnierz

Aby okna były poprawnie osadzone w dachu, należy kupić jeszcze kołnierze uszczelniające. Janusz na dachu będzie kładł dachówkę, musi więc kupić kołnierz przeznaczony do tego typu pokryć.

Chce także, by okna w sypialniach połączone były w poziome grupy. Dlatego potrzebuje kołnierzy przystosowanych do montażu zespolonego. Jeden kołnierz – EZV 78x118 cm – kosztuje 284 zł. Jest on droższy od kołnierza przeznaczonego do montażu pojedynczego o 47 zł (dopłata do ceny kołnierzy w zespoleniu wynosi 20 proc.).

Janusz kupuje 7 kołnierzy do zespoleń za 1988 zł i jeden do okna łazienkowego za 237. Łącznie na same kołnierze wydaje 2225 zł.

Szpalety niepotrzebne

Sprzedawca proponuje jeszcze zakup szpalet, które pozwalają szybko i prawidłowo wykonać wnękę okienną. Janusz jednak ich nie kupuje, ponieważ nie wie jeszcze, jak będą wykończone wnętrza, a dostępne są tylko dwa rodzaje szpalet – biała i sosnowa. Poza tym, szpalety nie są tanie – jedna, sosnowa pasująca do jego okna kosztuje 300 zł. 11 667 zł

Przykładowy wybór

Okno dachowe Fakro, FTP V (78x118 cm) – 1179 zł
7 szt. – razem koszt: 8253 zł
Fakro PTP aluminiowo-tworzywowe (78x118 cm) – 1189 zł

Kołnierze uszczelniające do montażu zespolonego EZV – 284 zł (7 szt.),
razem: 1988 zł
Kołnierz do okna łazienkowego – 237 zł

koszt całkowity 11 667 zł
aktualizacja: 2008-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

ale drożyzna,.

Gość enrike

29 Mar 2010, 10:18

Janusz się zmartwi a chłopcy bedą mieli łatwiej bo fakro ma klamki na dole ramy dla łatwiejszej obsługi okien a wybór ma się tylko w veluxie standard góra lub dół

Gość ftp-v klamka na dole

31 Mar 2009, 18:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Rolety z bohaterami filmów studia DreamWorks
Rolety z bohaterami filmów studia DreamWorks Firma FAKRO nawiązała współpracę ze studiem animacji filmowej DreamWorks. Efektem tego działania jest specjalnie zaprojektowana kolekcja ...
FAKRO Oficjalnym Sponsorem CEV Eurovolley Polska 2017
FAKRO Oficjalnym Sponsorem CEV Eurovolley Polska 2017 Siatkówka w Polsce to po piłce nożnej najpopularniejsza dyscyplina zespołowa. Kochają ją tysiące wiernych kibiców, a polscy siatkarze ...
Zatrzymaj upał na zewnątrz
Zatrzymaj upał na zewnątrz Choć tegoroczne lato długo nas nie rozpieszczało, wraz z końcem lipca pojawiły się w Polsce tropikalne wręcz upały. Każdy stara się ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze