Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Szklane drzwi między wiatrołapem a kuchnią to zły pomysł

Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi użytkuje 4 lata.

Parametry domu: powierzchnia (bez garażu) 247 m2, piętrowy.

Drzwi wewnętrzne:

 • Skrzydła – przesuwne, jednoskrzydłowe. 
 • Między kuchnią a wiatrołapem wykonane z przezroczystego hartowanego szkła o gr. 5 mm; wym. 90 × 300 cm; chowane w kasecie ściennej. 
 • W łazience rodziców na piętrze, z mlecznego bezpiecznego szkła; skrzydło zawieszone na rolkach na stalowej szynie; wym. 105 × 200 cm. 
 • Ościeżnice – w kuchni kaseta ścienna, w łazience – stała, z płyty MDF fornirowanej drewnem teakowym (jak fronty szafy w sypialni). 
 • Pochwyty – ze stali Inox.

Montaż: kasetę i prowadnicę drzwi w kuchni murarze przygotowali w trakcie stawiania ścian. Drzwi w kuchni oraz małżeńskiej łazience osadzili ich wykonawcy w trakcie wykańczania wnętrz.

Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna
Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna

Decyzja: przesuwne drzwi zastosowałam w wyznaczonych miejscach domu, ponieważ zajmują mniej miejsca, niż rozwierane. Ze względu na wygodne noszenie zakupów, zaplanowałam jedne z nich na trasie z garażu, przez szatnię i wiatrołap, do kuchni. Wspólnie z architektem już w fazie projektowej schowałam je w kasecie ściennej, żeby ewentualnie nie uderzać w nie siatkami z zakupami.

Ruchome skrzydło tworzy tafla przezroczystego bezpiecznego szkła, bo takie najbardziej mi się podoba, jednak po dwóch miesiącach nakleiłam na nie naklejki w kształcie matowych poziomych pasów. Okazało się, że psy nie widziały skrzydła i boleśnie się o nie uderzały. Bałam się więc, że goście też go nie zauważą.

Do małżeńskiej łazienki, przylegającej do sypialni, od razu wybrałam mleczne szkło, by w jej wnętrzu zapewnić pożądaną intymność. Niekiedy do naszej sypialni zaglądają dzieci, a nawet odwiedzający je koledzy. Chciałam przełamać nowoczesną, lecz elegancką stylistykę sypialni, jakimś odważnym elementem, dlatego zamówiłam drzwi przesuwające się na rolkach po stalowej szynie, zamontowanej po prostu na ścianie, od strony sypialni.

W przeciwieństwie do drzwi kuchennych, konstrukcja jest tu doskonale widoczna i stanowi rodzaj dekoracji. Obecnie już nie jestem z tej decyzji tak zadowolona, jak na początku – element ten szybko się opatrzył. Szkoda, że nie chowają się w kasecie ściennej. Prosta elegancka forma jest uniwersalna i broni się dłużej!

Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience
Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience

Szklane drzwi - rady i przestrogi:

 • Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. Drzwi zamykam w zasadzie tylko kiedy wyjeżdżamy, bo na co dzień otwieram je na przestrzał.

  Szklany model w łazience jest wygodny w użytkowaniu. Na mlecznym szkle nie widać śladów dziecięcych rączek, które odznaczają się, niestety, na drzwiach w kuchni. Na szczęście szkło łatwo się myje. Grube tafle dobrze izolują wnętrza akustycznie.

Szklane drzwi - koszty drzwi i montażu:

 • w kuchni 5500 zł, 
 • w łazience 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-08

Zdaniem naszych Czytelników

nie polecam takiego rozwiązania, drzwi wewnętrzne w tym miejscu powinny być jednak pełne, ewentualnie z niewielkim przeszkleniem, nie chodzi już o wygląd czy to co chcemy ukryć, bo i tak po otworzeniu drzwi wszystko będzie widać, ale o koszty ogrzewania chaty zimą ;)

Gość Tobiaszek

15 Lip 2016, 19:14

ta cena to kosmos ! do kuchni - za co tyle sobie życzycie ??????> pytam za co ???????

Gość syndrom

22 Maj 2016, 18:32

myślę, że wszystko zależy od ukłądu danego mieszkania, czasem takie drzwi mogą okazać się po prostu zbędne i zabierać przestrzeń a czasem mogą okazać się bardzo przydatne - będą drugą "warstwą" izolacyjną" przed uciekaniem ciepła z odumy, trzeba jednak pamiętać o ich dobrym montażu

Gość kernit

17 Kwi 2016, 08:11

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Drewniane drzwi wewnętrzne za 12 tys. złotych

Z drewnianych drzwi jesteśmy bardzo zadowoleni, choć wybrali je poprzednicy. Podczas eksploatacji nie wypaczyły się i nie rozeschły. Zwierzaki nie zniszczyły lakieru... - mówią Delfina i Andrzej, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy drzwi użytkują 5 lat.

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x