Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

Dom: 202 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 40°, kryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • Uchylno-obrotowe, 6 sztuk, wymiary 78 x 140 cm. 
 • Ramy z drewna sosnowego, w sypialniach 2 okna z lakierem bezbarwnym, w łazience i w pralni 4 z powłoką z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Pakiet dwóch szyb zespolonych. 
 • Akcesoria – rolety i żaluzje wewnętrzne.
 • Lokalizacja – 1 okno na północno-wschodniej połaci dachu i 5 na południowo-zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu. Mąż kupił kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne. Akcesoria okienne zamontowaliśmy samodzielnie.

Decyzja: projekt przewiduje lukarny i okna w dachu. Trochę zmieniłam z mężem układ okien, bo woleliśmy ich nie mieć w garderobie, za to chcieliśmy doświetlić pralnię. Okna przewędrowały więc z północno-wschodniej połaci dachu na frontową. Dzięki temu garderoba przy sypialni jest ciemna i nie płowieją od słońca ubrania, natomiast pralnia i składzik są jasne. Do łazienki i pralni dobraliśmy okna drewniane, powleczone plastikiem, który ma chronić ramy przed wilgocią. Fajna rzecz, którą podpowiedział nam sprzedawca.

Do sypialni zaplanowaliśmy okna z drewnianymi i polakierowanymi ramami. Ponieważ podnieśliśmy ścianki kolankowe o 2 pustaki, musieliśmy kupić krótsze okna. Mają 140 cm, zamiast 160 cm, ale dolna krawędź znajduje się na wysokości 86 cm, więc okna dają widoki i siedzącym, i stojącym. Wpada przez nie dużo światła, a latem… ciepła.

Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.
Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier. Może w tym roku w końcu się za to zabiorę! Nasze okna dachowe mają, zamiast klamek, listwy otwierające na górnej ramie. Nie jest to wygodne. Wolelibyśmy klamki na dolnej krawędzi.

  Mąż mówi, że dziś wybrałby okna znanego polskiego producenta. Polskie wyroby mają parę fajnych innowacyjnych rozwiązań, poza tym warto wspierać rodzimy przemysł. Kupiliśmy okna zagraniczne z pośpiechu, ale też są dobre. Kiedy je zakładaliśmy, nie było takich akcesoriów do montażu jak obecnie. Nie było modeli z pakietem trzech szyb. Na pewno byśmy postawili na jak najlepszą termoizolację. Okna dachowe kupuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.

Okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne żaluzje i rolety (montaż własny) – 1600 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okna, z listwą otwierającą na górnej ramie, zaopatrzono w żaluzje wewnętrzne

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Okna dachowe to chyba najgorsza rzecz w domu z poddaszem. Swoje kupowałem ok 2001r w cenie ok 1300zł bez montażu. Są beznadziejnie głośne (przez wentylację w listwie oraz gdy są opady przez szyby), nagrzewają pomieszczenia, żaluzje i moskitiery do nich są horendalnie drogie. A śmiałem ...

Gość Michał

15 Kwi 2016, 12:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...

W jaki sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

Jesienią zakończono przebudowę ulicy przy naszym domu, co spowodowało znaczne zwiększenie ruchu samochodów, również ciężarowych. W efekcie w cichych dotychczas pokojach pojawił się hałas, dokuczliwy zwłaszcza w porze nocnej. Planujemy zasadzenie żywopłotu od ulicy, ale na wyciszenie trzeba będzie poczekać pewnie parę lat. Czy można w inny, szybszy sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x