Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

Dom: 202 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 40°, kryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • Uchylno-obrotowe, 6 sztuk, wymiary 78 x 140 cm. 
 • Ramy z drewna sosnowego, w sypialniach 2 okna z lakierem bezbarwnym, w łazience i w pralni 4 z powłoką z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Pakiet dwóch szyb zespolonych. 
 • Akcesoria – rolety i żaluzje wewnętrzne.
 • Lokalizacja – 1 okno na północno-wschodniej połaci dachu i 5 na południowo-zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu. Mąż kupił kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne. Akcesoria okienne zamontowaliśmy samodzielnie.

Decyzja: projekt przewiduje lukarny i okna w dachu. Trochę zmieniłam z mężem układ okien, bo woleliśmy ich nie mieć w garderobie, za to chcieliśmy doświetlić pralnię. Okna przewędrowały więc z północno-wschodniej połaci dachu na frontową. Dzięki temu garderoba przy sypialni jest ciemna i nie płowieją od słońca ubrania, natomiast pralnia i składzik są jasne. Do łazienki i pralni dobraliśmy okna drewniane, powleczone plastikiem, który ma chronić ramy przed wilgocią. Fajna rzecz, którą podpowiedział nam sprzedawca.

Do sypialni zaplanowaliśmy okna z drewnianymi i polakierowanymi ramami. Ponieważ podnieśliśmy ścianki kolankowe o 2 pustaki, musieliśmy kupić krótsze okna. Mają 140 cm, zamiast 160 cm, ale dolna krawędź znajduje się na wysokości 86 cm, więc okna dają widoki i siedzącym, i stojącym. Wpada przez nie dużo światła, a latem… ciepła.

Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.
Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier. Może w tym roku w końcu się za to zabiorę! Nasze okna dachowe mają, zamiast klamek, listwy otwierające na górnej ramie. Nie jest to wygodne. Wolelibyśmy klamki na dolnej krawędzi.

  Mąż mówi, że dziś wybrałby okna znanego polskiego producenta. Polskie wyroby mają parę fajnych innowacyjnych rozwiązań, poza tym warto wspierać rodzimy przemysł. Kupiliśmy okna zagraniczne z pośpiechu, ale też są dobre. Kiedy je zakładaliśmy, nie było takich akcesoriów do montażu jak obecnie. Nie było modeli z pakietem trzech szyb. Na pewno byśmy postawili na jak najlepszą termoizolację. Okna dachowe kupuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.

Okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne żaluzje i rolety (montaż własny) – 1600 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okna, z listwą otwierającą na górnej ramie, zaopatrzono w żaluzje wewnętrzne

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Okna dachowe to chyba najgorsza rzecz w domu z poddaszem. Swoje kupowałem ok 2001r w cenie ok 1300zł bez montażu. Są beznadziejnie głośne (przez wentylację w listwie oraz gdy są opady przez szyby), nagrzewają pomieszczenia, żaluzje i moskitiery do nich są horendalnie drogie. A śmiałem ...

Gość Michał

15 Kwi 2016, 12:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jaki sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

Jesienią zakończono przebudowę ulicy przy naszym domu, co spowodowało znaczne zwiększenie ruchu samochodów, również ciężarowych. W efekcie w cichych dotychczas pokojach pojawił się hałas, dokuczliwy zwłaszcza w porze nocnej. Planujemy zasadzenie żywopłotu od ulicy, ale na wyciszenie trzeba będzie poczekać pewnie parę lat. Czy można w inny, szybszy sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

topowe produkty

Okna Budvar. Polskie. Doskonałe. Z technologią TITANIUM®

Budvar jest jedną z niewielu fabryk, która produkuje stolarkę otworową wykonaną z PVC, drewna i aluminium; szeroka rozpiętość oferty pozwala sprostać oczekiwaniom niemal każdego klienta.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Balkony francuskie w systemach Schüco PVC-U
Balkony francuskie w systemach Schüco PVC-U Portfenetry lub inaczej balkony francuskie to bardzo modny akcent architektoniczny, który coraz częściej można zauważyć na elewacjach nowoczesnych ...
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x