Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym

Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie - mówią Iwona i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2014 r.

Na oknach planuje się montaż rolet zewnętrznych – podczas budowy przygotowano dla nich przewody
Dom: 240 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, kryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • 2 uchylno-wysokoosiowe (z osią obrotu w ¾ długości ramy) i 2 uchylno-obrotowe; wymiary 74 x 118 cm. 
 • Ramy z PVC, wzmocnione rdzeniem ze stali. Pakiet trzech szyb. 
 • Lokalizacja – na zachodniej połaci dachu.

Montaż: przeprowadzili dekarze. Wcześniej zostali przeszkoleni przez technologa producenta okien. Musieli wykorzystać kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne z materiałem termoizolacyjnym. Okna wysokoosiowe osadzili między krokwiami na wys. 160 cm od posadzki, a obrotowe na wys. 200 cm. Istotna zaleta naszych okien to możliwość późniejszej regulacji we wszystkich płaszczyznach – dach przecież ciągle pracuje i okna należy co jakiś czas na nowo uszczelniać. Regulacja jest prosta i można jej dokonać samodzielnie.

Okno w sypialni ma oś obrotu w 3/4 długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać
Okno w sypialni ma oś obrotu w ¾ długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać

Decyzja: kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie.

Zaprzyjaźniony sprzedawca namówił nas do kupna okien od niemieckiego producenta i zapewnił, że jest to nowoczesny wyrób z dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej. Izolacja cieplna Uw = 0,80 W/(m²·K).

Do sypialni i garderoby polecił okna z osią obrotu w ¾ długości ramy, a do górnego holu, w którym potrzebowaliśmy tylko lepszego doświetlenia, okna z osią w ½ długości ramy.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - rady i przestrogi:

 • Z okien dachowych jesteśmy ogromnie zadowoleni. Oba rodzaje mają świetne okucia i 6 albo 4 punkty ryglowania, co sprawia, że skrzydła bardzo dobrze przylegają do uszczelek. Okucia rzeczywiście dają skrzydłom stabilną pozycję, kiedy są otwarte, nawet podczas silnego wiatru. Wygodna jest obsługa jedną klamką na dolnej ramie. Przewidziano też specjalne położenie do mycia okien – klamka przyjmuje ją automatycznie.

  Okna wyposażono w pakiet trzech szyb, zewnętrzna przetrwała bez szwanku bardzo silne gradobicie. Ma także powłokę samoczyszczącą, którą myje deszcz. Warto mieć taką powłokę, bowiem ułatwia pielęgnację. Opłaca się jeszcze zainwestować w plastik dobrej jakości i usztywnienie ram stalą. Nie chcieliśmy ram z drewna, ponieważ niezbędna jest konserwacja.

  Na razie nie mamy akcesoriów chroniących przed słońcem, bo można je dołożyć w każdym momencie. Podczas budowy przygotowaliśmy jednak przewody elektryczne do rolet zewnętrznych. Chcemy je dodać już niedługo, wybierzemy grafitowe i sterowane pilotem.

 • Ludzie często inwestują w dobre okna, ale oszczędzają na montażu. Nasze okna fabrycznie wyposażono w różnorodne elementy termoizolacji, co zmniejszyło ryzyko nieprawidłowego osadzenia. Dokupiliśmy oddzielnie specjalne kołnierze.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - koszty:

 • 4 okna z montażem 16 000 zł.
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN Odbywający się co roku konkurs TOPTEN ma na celu wyłonienie najlepszych rozwiązań pod względem efektywności energetycznej, dostępnych ...
Drzwi GERDA NTT - przedłuż gwarancję do 36 miesięcy
Drzwi GERDA NTT - przedłuż gwarancję do 36 miesięcy Jeżeli zależy Ci na tym, aby nowo zakupione drzwi wejściowe GERDA spełniały swoje zadanie i wykazały swoje wszelkie zalety, zdecyduj się ...
Postaw na dobry montaż z certyfikowaną ekipą Akademii GERDA!
Postaw na dobry montaż z certyfikowaną ekipą Akademii GERDA! GERDA, w ramach Akademii GERDA, organizuje szkolenia oraz certyfikacje dla montażystów swoich produktów.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze