Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym

Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie - mówią Iwona i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2014 r.

Na oknach planuje się montaż rolet zewnętrznych – podczas budowy przygotowano dla nich przewody
Dom: 240 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, kryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • 2 uchylno-wysokoosiowe (z osią obrotu w ¾ długości ramy) i 2 uchylno-obrotowe; wymiary 74 x 118 cm. 
 • Ramy z PVC, wzmocnione rdzeniem ze stali. Pakiet trzech szyb. 
 • Lokalizacja – na zachodniej połaci dachu.

Montaż: przeprowadzili dekarze. Wcześniej zostali przeszkoleni przez technologa producenta okien. Musieli wykorzystać kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne z materiałem termoizolacyjnym. Okna wysokoosiowe osadzili między krokwiami na wys. 160 cm od posadzki, a obrotowe na wys. 200 cm. Istotna zaleta naszych okien to możliwość późniejszej regulacji we wszystkich płaszczyznach – dach przecież ciągle pracuje i okna należy co jakiś czas na nowo uszczelniać. Regulacja jest prosta i można jej dokonać samodzielnie.

Okno w sypialni ma oś obrotu w 3/4 długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać
Okno w sypialni ma oś obrotu w ¾ długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać

Decyzja: kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie.

Zaprzyjaźniony sprzedawca namówił nas do kupna okien od niemieckiego producenta i zapewnił, że jest to nowoczesny wyrób z dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej. Izolacja cieplna Uw = 0,80 W/(m²·K).

Do sypialni i garderoby polecił okna z osią obrotu w ¾ długości ramy, a do górnego holu, w którym potrzebowaliśmy tylko lepszego doświetlenia, okna z osią w ½ długości ramy.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - rady i przestrogi:

 • Z okien dachowych jesteśmy ogromnie zadowoleni. Oba rodzaje mają świetne okucia i 6 albo 4 punkty ryglowania, co sprawia, że skrzydła bardzo dobrze przylegają do uszczelek. Okucia rzeczywiście dają skrzydłom stabilną pozycję, kiedy są otwarte, nawet podczas silnego wiatru. Wygodna jest obsługa jedną klamką na dolnej ramie. Przewidziano też specjalne położenie do mycia okien – klamka przyjmuje ją automatycznie.

  Okna wyposażono w pakiet trzech szyb, zewnętrzna przetrwała bez szwanku bardzo silne gradobicie. Ma także powłokę samoczyszczącą, którą myje deszcz. Warto mieć taką powłokę, bowiem ułatwia pielęgnację. Opłaca się jeszcze zainwestować w plastik dobrej jakości i usztywnienie ram stalą. Nie chcieliśmy ram z drewna, ponieważ niezbędna jest konserwacja.

  Na razie nie mamy akcesoriów chroniących przed słońcem, bo można je dołożyć w każdym momencie. Podczas budowy przygotowaliśmy jednak przewody elektryczne do rolet zewnętrznych. Chcemy je dodać już niedługo, wybierzemy grafitowe i sterowane pilotem.

 • Ludzie często inwestują w dobre okna, ale oszczędzają na montażu. Nasze okna fabrycznie wyposażono w różnorodne elementy termoizolacji, co zmniejszyło ryzyko nieprawidłowego osadzenia. Dokupiliśmy oddzielnie specjalne kołnierze.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - koszty:

 • 4 okna z montażem 16 000 zł.
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x