Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Aktualności

Grupa VELUX opublikowała polski Raport Społecznej Odpowiedzialności

Na początku kwietnia Grupa VELUX opublikowała polski Raport Społecznej Odpowiedzialności, który jest jednocześnie pierwszą taką publikacją w branży stolarki w naszym kraju. Wydanie raportu zbiegło się z świętowaniem 75 rocznicy istnienia firmy i w kompleksowy sposób przedstawia jej zaangażowanie na rzecz społeczeństwa oraz środowiska.

Grupa VELUX opublikowała polski Raport Społecznej Odpowiedzialności

Społeczna odpowiedzialność to koncepcja, która stanowi podstawę naszej działalności biznesowej. W rozumieniu firmy VELUX CSR oznacza nie tylko kierunek wydawania pieniędzy, ale przede wszystkim sposób, w jaki je zarabiamy – mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz, świętujemy 75 rocznicę istnienia Grupy VELUX. To doskonała okazja, by podsumować nasze aktywności w obszarze odpowiedzialnego biznesu, które wpisane są zarówno w misję firm VELUX jak i koncepcję Przedsiębiorstwa Modelowego - dodaje.

CSR wpisany w DNA firmy - Przedsiębiorstwo Modelowe

Już w 1965 roku założyciel Grupy VELUX – Villum Kann Rasmussen – postawił sobie za cel stworzenie Firmy Modelowej, rozumianej jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, które nie tylko dostarcza produkty użyteczne dla otoczenia, ale także traktuje swoich klientów, dostawców, pracowników i udziałowców lepiej niż większość innych korporacji. Te założenia do dziś są mocnym fundamentem, na którym opiera się działalność firmy VELUX. Efektem tej wizji jest prospołeczny model biznesowy.

Zaangażowanie na rzecz społeczeństwa

Kluczowym obszarem, na którym koncentruje się Grupa VELUX jest zrównoważone życie w budynkach. Firma od lat zajmuje się aktywną promocją nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Podejmuje inicjatywny na rzecz rozwiązań, które nie tyko optymalizują wydajność energetyczną budynków, ale również uwzględniają zdrowie i samopoczucie ludzi. Jedną z takich globalnych inicjatyw jest współtworzenie koncepcji Domów Aktywnych, w których zachowana jest równowaga pomiędzy niskim zużyciem energii, zdrowym klimatem wewnętrznym i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.

Ponadto firma VELUX chętnie wspiera inicjatywy związane z edukacją ekologiczną jak np. kampania społeczna – Energetyczny Autobus – organizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii. Aktywnie uczestniczy w promocji zdrowego i energooszczędnego budownictwa wśród architektów oraz studentów architektury. Jest jednym z mecenasów programu edukacyjnego „Promujmy Polską Architekturę”, którego celem jest edukacja młodych architektów i przekonanie ich do stosowania nowoczesnych materiałów i rozwiązań technologicznych. Od ponad 12 lat polscy studenci są zapraszani do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award oraz mają również szansę na staż w biurze architektonicznym VELUX, gdzie poznają zasady projektowania zgodnego z koncepcją zrównoważonego budownictwa.

Od wielu lat firma angażuje się w życie społeczności lokalnych oraz wspiera działalność organizacji społecznych w Polsce m.in. poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. W sumie, od 2003 roku Fundacje VELUX przekazały 27 grantów o łącznej wartości 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności.

Jako największy pracodawca w Gnieźnie (w dwóch fabrykach pracuje 800 osób) i Namysłowie (w fabryce okien i kołnierzy pracuje 700 osób), firma VELUX aktywnie wspiera społeczności lokalne i współpracuje w władzami samorządowymi. W ubiegłą sobotę odbył się XIV Bieg Europejski w Gnieźnie, którego firma jest stałym sponsorem strategicznym.

Rodzaje projektów objętych wsparciem

Zrównoważone produkty oraz wpływ na środowisko

Oprócz dbałości o najwyższą jakość (polityka jakości zgodna z normą ISO 9001) oraz innowacyjność swoich produktów Grupa VELUX olbrzymie znaczenie przywiązuje do wpływu produktów na otoczenie na każdym etapie ich życia. To determinuje proces produkcji i eksploatacji okien VELUX. Grupa VELUX opracowała analizę Cyklu Życia Produktu (ang. Life Cycle Assessments LCA), która uwzględnia wpływ okien dachowych VELUX na klimat i środowisko począwszy od zakupu surowców do ich wyrobu, produkcję i użytkowanie, aż po ich utylizację. Wynik analizy pozwala na spojrzenie na produkt pod kątem jego wpływu na środowisko i daje podstawę do udoskonalania.

Przykładem zrównoważonych produktów VELUX jest Nowa Generacja okien dachowych która ogranicza zużycie energii, umożliwia lepsze doświetlenie wnętrz, a także gwarantuje niezwykły komfort użytkowania. Wyrazem troski o środowisko naturalne jest ogłoszona w 2009 roku globalna strategia Grupy VELUX, polegająca na stopniowym ograniczaniu własnej emisji CO2, której celem jest obniżenie do roku 2020 emisji CO2 o połowę. W Polsce, pomimo znacznego zwiększenia produkcji, od 2010 roku udało się zmniejszyć emisję CO2 o 16 proc. Jednym z warunków osiągnięcia postawionego przez Grupę celu jest efektywne zarządzanie energią w zakładach produkcyjnych. Polskie fabryki VELUX przeszły pozytywnie audyt energetyczny i na początku 2015 roku otrzymały certyfikaty ISO 50001. Spełniły tym samym wymogi dyrektywy unijnej odnośnie efektywności energetycznej przedsiębiorstw i dołączyły do nielicznego wciąż w Polsce grona firm posiadających system zarządzania energią zgodny z tą normą.

Przykłady analizy cyklu życia okna dachowego

Odpowiedzialny pracodawca

Firma wspiera swoich pracowników oraz lokalne społeczności poprzez Fundację Pracowniczą, której celem jest świadczenie pomocy finansowej na rzecz pracowników (np. ciężka choroba, edukacja akademicka dziecka itp.). Bezpieczeństwo pracy to jedno z kluczowych zadań jakie stawia przed sobą firma VELUX. W 2010 roku we wszystkich fabrykach na świecie, również w Polsce został wdrożony Program Doskonałego Bezpieczeństwa (Safety Excellence Programme).

Od momentu jego wprowadzenia liczba wypadków została zredukowana o 62 proc. Inicjatywa zakłada budowanie kultury pracy opartej na bezpieczeństwie. W związku z tym zostały wdrożone procedury i narzędzia, które zapewniają ciągłą poprawę bezpieczeństwa w celu zmniejszenia liczby wypadków do zera. Nagradzane są najlepsze usprawnienia z zakresu BHP i ochrony zdrowia. W 2015 roku dzięki zaangażowaniu pracowników firma wdrożyła 5 539 usprawnień produkcyjnych i BHP.

Średnia liczba wypadków przy pracy na 1 milion roboczogodzin w latach 2010-2015 w polskich fabrykach Grupy Velux

Partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Publikacja raportu CSR zbiegła się z dołączeniem Grupy VELUX do Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jesteśmy przekonani, że dzięki procesowi raportowania możemy nie tylko budować przewagę konkurencyjną, ale również wyznaczać trendy. Jako pierwsi w branży stolarki zdecydowaliśmy się na publikację raportu CSR, a także nawiązanie współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dlatego naszą ambicją jest edukacja w tym obszarze kluczowych interesariuszy. Chcemy przekonywać, że odpowiedzialność społeczna jest ważną częścią biznesu i może przynosić realne korzyści dla przedsiębiorstwa - mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu to działająca od 15 lat, największa organizacja pozarządowa w Polsce, która zajmuje się propagowaniem społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Jest inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla polskiego CSR.

Firma powiązana: VELUX Polska Sp. z o.o.
aktualizacja: 2016-09-30

Dodaj komentarz

Dwa okna kolankowe ze zdalnym sterowaniem i montażem za 10 000 zł

Chcieliśmy raz a dobrze załatwić sprawę okien dachowych. Kolankowe kupiliśmy z akcesoriami do montażu i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz z firmową usługą montażu. Trafiliśmy na fachowców - mówią Dorota i Janek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2008 r.

topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x