Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Sterowanie, montaż, konserwacja

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Obecnie, gdy za oknami mocno świeci słońce, najbardziej docenimy to, że zapewniają we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ponadto stanowią ochronę przed hałasem i utrudniają włamywaczom wtargnięcie do domu. Jeżeli o ich zainstalowaniu nie pomyśleliśmy na etapie budowy – nic straconego. Takie osłony można montować również w istniejących budynkach.

Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Sterowanie, montaż, konserwacja
Tagi: rolety

O ile w nowo budowanych domach rolety zewnętrzne są często spotykanym elementem wyposażenia, to w wielu starszych budynkach brakuje tego typu osłon okien. Powody są różne – część inwestorów świadomie z nich zrezygnowała, inni nie pomyśleli o ich zaplanowaniu, kolejni – z powodu dużych wydatków – odłożyli tę inwestycję na później.

Obecnie ceny rolet są bardzo przystępne – najtańsze modele można nabyć już za niespełna 200 zł (roleta ręcznie sterowana do pojedynczego okna o wymiarach 146,5 × 143,5 cm). Ponadto ich wybór jest bardzo szeroki, a zamontowanie odpowiednio dobranego modelu nie wiąże się z dużym remontem.

Popularność rolet rośnie, a ich ceny są obecnie bardziej przystępne niż przed laty – najtańsze modele można kupić już za ok. 200 zł.
Popularność rolet rośnie, a ich ceny są obecnie bardziej przystępne niż przed laty – najtańsze modele można kupić już za ok. 200 zł. fot. Krispol

ROLETY ZEWNĘTRZNE - DLACZEGO WARTO?

Skąd taka popularność rolet? Przede wszystkim elementy te pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła w budynku – co jest szczególnie istotne w dobie rosnących kosztów ogrzewania. Pancerz wykonany z aluminium, stali, PVC lub drewna wypełniony jest bowiem materiałem izolacyjnym – najczęściej pianką poliuretanową – dzięki czemu stanowi dodatkową przegrodę cieplną.

Dodatkowo rolety ograniczają wychładzające działanie wiatru. Pomiędzy oknem a zaciągniętą roletą tworzy się bowiem warstwa powietrza, której ruch jest ograniczony. Warunkiem jest jednak zaciąganie rolet w chłodne dni, z nastaniem zmierzchu oraz wtedy, gdy wychodzimy z domu na dłużej. Taka osłona stanowi też dodatkową barierę dla włamywacza. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na model antywłamaniowy, który poza standardowymi zabezpieczeniami (rygle, zamki), wyposażony jest we wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice oraz pancerz z grubszego i sztywniejszego materiału.

Schemat budowy rolety.
Schemat budowy rolety. fot. Aluprof

Rolety pełnią też ochronę akustyczną. Szacuje się, że obniżają one hałas o ok. 10 dB, co jest ważne przede wszystkim dla właścicieli domów zlokalizowanych w hałaśliwym sąsiedztwie. Dodatkowe osłony okien doceniają również osoby, które lubią spać w całkowicie zaciemnionym wnętrzu oraz ci, którzy w takich warunkach preferują oglądanie telewizji. Warto dodać, że według specjalistów od wyceny nieruchomości rolety zewnętrzne podnoszą wartość budynku.

Najczęściej stosowane są skrzynki o przekroju kwadratowym, ale w sprzedaży dostępne są też inne rozwiązania.
Najczęściej stosowane są skrzynki o przekroju kwadratowym, ale w sprzedaży dostępne są też inne rozwiązania. fot. Aluprof

JAKĄ ROLETĘ WYBRAĆ?

W istniejących domach można założyć jeden z trzech rodzajów rolet zewnętrznych: elewacyjną, naokienną lub nakładaną na okno.

Najczęściej spotykany jest model elewacyjny. Skrzynkę takiej rolety mocuje się do elewacji domu (stąd jej nazwa), tuż nad oknem, natomiast prowadnice – po bokach wnęki okiennej. Kasetę można zamówić pomalowaną fabrycznie na jeden z wielu kolorów z palety RAL, albo samodzielnie pomalować farbą elewacyjną pasującą do ściany. Roletę najłatwiej przytwierdzić do przegrody jedno- lub trójwarstwowej – w takim przypadku wystarczą zwykłe kołki montażowe. Więcej zachodu wymaga montaż do ściany dwuwarstwowej. Ze względu na małą wytrzymałość warstwy ociepleniowej, trzeba bowiem zastosować specjalne długie kotwy, które znajdą oparcie w warstwie nośnej muru.

Wadą tego typu rolet jest to, że na fasadzie tworzą się nieestetyczne wypustki, na których osadza się brud, wilgoć, a zimą śnieg.

Takich problemów nie ma w przypadku modeli naokiennych. Skrzynkę mocuje się bowiem we wnęce okiennej – do ramy okna pod nadprożem, natomiast prowadnice – do profili pionowych. Wiąże się to z tym, że po założeniu rolety do wnętrza domu wpada mniej światła, ponieważ kaseta zasłania górną część oszklenia. Wariant ten nie sprawdzi się więc w przypadku mniejszych okien. Rolety naokienne oferowane są w dwóch wersjach – lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. Te drugie otwierają się dalej od okna, dzięki czemu w przestrzeni pomiędzy pancerzem a szybą okna zostaje uwięziona nieco większa ilość powietrza, która ma właściwości izolujące.

Trzecie rozwiązanie – model nakładany – można zastosować tylko wtedy, gdy wymieniamy okna. W tym wariancie skrzynkę osłony umieszcza się pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Okno musi być więc niższe niż dotychczas. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite ukrycie kasety w ścianie. Z zewnątrz osłania ją bowiem ocieplenie i tynk, natomiast od środka – specjalne profile maskujące.

Roleta elewacyjna Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana
Roleta elewacyjna Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana Roleta nakładana
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana Roleta nakładana
Dobierając rolety należy zwrócić uwagę, aby pasowały do kolorystyki stolarki okiennej i elewacji
Dobierając rolety należy zwrócić uwagę, aby pasowały do kolorystyki stolarki okiennej i elewacji. fot. Pracownia Projektowa Archon+

ROLETY ZEWNĘTRZNE - JAK STEROWAĆ?

Wybierając roletę, trzeba też zdecydować, w jaki sposób będzie ona sterowana. Możliwe są dwa warianty:

  • ręczny – roleta wyposażona jest w zwijacz z taśmą bądź linką, umieszczony po wewnętrznej stronie okna. W przypadku większych pancerzy do sterowania służy natomiast mechanizm korbowy;

  • elektryczny – w wale osłony znajduje się silnik elektryczny, który może być połączony przewodami z łącznikiem na ścianie lub odbierać fale radiowe, kierowane z pilota. Mając rolety z napędem można sterować każdą oddzielnie lub wszystkimi jednocześnie. Ten wariant jest droższy od ręcznego, ale znacznie wygodniejszy. Dodatkowo umożliwia podłączenie rolet do inteligentnego systemu sterowania budynkiem oraz instalacji alarmowej, co pozwala np. symulować obecność domowników, zaprogramować pracę rolety o określonej godzinie czy wzbudzać alarm w razie próby sforsowania osłony.
Latem szczególnie docenimy to, że rolety zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń
Latem szczególnie docenimy to, że rolety zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń. fot. Aluprof

ROLETY ZEWNĘTRZNE - JAK MONTOWAĆ?

Montaż rolet elewacyjnych nie jest zbyt trudny, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Pierwszym krokiem jest przyłożenie skrzynki wraz z prowadnicami do ściany i wyznaczenie punktów mocowania. Otwory należy wywiercić dopiero po sprawdzeniu ich położenia za pomocą poziomnicy. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kołków rozporowych – w zależności od technologii wykonania ściany i wagi rolety.

Łączniki powinny być zakotwione w warstwie nośnej muru co najmniej na głębokość 60 mm. Przed przytwierdzeniem prowadnic, w ścianie trzeba przygotować otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Najlepiej umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.

Po przykręceniu prowadnic, nad wnęką okienną montuje się wałek, nad którym przeprowadza się pancerz. Ten element umieszcza się w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy. Następnie przytwierdza się kasetę – w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy nią a murem należy uszczelnić silikonem. Ostatnim krokiem jest zamocowanie po wewnętrznej stronie ściany zwijacza, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez wcześniej przygotowany otwór.

Roletę elewacyjną, w przeciwieństwie do naokiennej, montuje się nad otworem okiennym, dzięki czemu nie ogranicza się dopływu światła dziennego do pomieszczenia.
Roletę elewacyjną, w przeciwieństwie do naokiennej, montuje się nad otworem okiennym, dzięki czemu nie ogranicza się dopływu światła dziennego do pomieszczenia. fot. Krispol

Montaż modelu instalowanego wraz z oknem jest znacznie bardziej skomplikowany, dlatego zazwyczaj takie prace zleca się fachowcom. Dokonując wyboru ekipy, warto skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Dzięki temu, w przypadku nieprawidłowości w trakcie ich użytkowania, unikniemy problemów z uznaniem gwarancji.

Zwijacz taśmy służącej do sterowania roletą montuje się na dowolnej wysokości – ważne jednak, by dostęp do niego był wygodny
Zwijacz taśmy służącej do sterowania roletą montuje się na dowolnej wysokości – ważne jednak, by dostęp do niego był wygodny. fot. L. Jampolska

JAK DBAĆ O ROLETY?

Aby rolety służyły przez lata, trzeba je regularnie czyścić, a pasek lub linkę oraz uszczelki smarować. Należy zwracać uwagę, aby podczas opuszczania lub podnoszenia osłon, w świetle otworu nie znajdowały się żadne przeszkody (np. donice z kwiatami), bo może to doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia pancerza i mechanizmu nawijającego.

Szczególną ostrożność trzeba zachować zimą – zdarza się, że w ujemnej temperaturze na pancerzu pojawia się lód. Uruchomienie zamarzniętej rolety może narazić ją na zniszczenie, dlatego najpierw trzeba delikatnie unieść dolną listwę pancerza, aby z rolety odpadł szron i nadmiar lodu.

Roleta musi być zamontowana w taki sposób, aby można było łatwo się dostać do pokrywy rewizyjnej
Roleta musi być zamontowana w taki sposób, aby można było łatwo się dostać do pokrywy rewizyjnej. fot. Fotolia

Norbert Skupiński
fot. owierająca: Krispol

aktualizacja: 2016-09-26

Zdaniem naszych Czytelników

długo szukałem odpowiednich rolet do okien w salonie swojego mieszkania i w końcu zostałem namówiony przez znajomego na montaż markiz zewnętrznych do okien, które w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych umożliwiają napływ naturalnego światła

Gość klamka

14 Paź 2016, 08:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Za nisko osadzone drzwi wejściowe. Co zrobić?

Po wstawieniu drzwi wejściowych okazało się, że są one za nisko osadzone, a prześwit po otwarciu skrzydła nad surową podłogą wynosi 1–1,5 cm. Co można zrobić, aby drzwi otwierały się po ułożeniu terakoty na podłodze?

topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
SLEEK - niepowtarzalne bezprzylgowe drzwi o zwiększonej odporności na włamanie
SLEEK - niepowtarzalne bezprzylgowe drzwi o zwiększonej odporności na włamanie SLEEK, to niepowtarzalne bezprzylgowe drzwi o zwiększonej odporności na włamanie z futurystycznymi chowanymi, regulowanymi w trzech płaszczyznach ...
Nowy napęd do osłon przeciwsłonecznych firmy Becker-Antriebe
Nowy napęd do osłon przeciwsłonecznych firmy Becker-Antriebe Firma Becker-Antriebe wprowadza nowy napęd do osłon przeciwsłonecznych ZIP-SCREEN o symbolu E18.
Nowe okna drewniane z linii Cube firmy Stolbud
Nowe okna drewniane z linii Cube firmy Stolbud Nowe okna drewniane z linii Cube firmy Stolbud to innowacyjny system charakteryzujący się nowoczesnym designem, doskonałymi właściwościami ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x