Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi zewnętrzne i antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to na ich wytrzymałość. Ale szersze, efektowne drzwi bardziej "zapraszają" do domu.
Drzwi dwuskrzydłowe wyglądają na bardziej reprezentacyjne
 Drzwi dwuskrzydłowe wyglądają na bardziej reprezentacyjne (fot. Porta Fenster)

Standardowe skrzydło drzwiowe jest prostokątem – na zamówienie można je zwieńczyć łukiem. Zamontowane nad drzwiami lub po bokach przeszklenia korzystnie wpłyną na wygląd drzwi, dodając im lekkości.

Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz lub do środka. Otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, gdyż podmuchy silnego wiatru dociskają skrzydło do ościeżnicy. Może się jednak zdarzyć, że zalegający śnieg utrudni otwieranie drzwi, dlatego warto je zadaszyć lub umieścić we wnęce. Z kolei drzwi otwierające się do wewnątrz zajmują sporo miejsca w sieni. Ma to szczególne znaczenie, gdy jest ona niewielka, a na ścianie przy wejściu umieścimy wieszak na płaszcze.

Drzwi zewnętrzne

Niezależnie od konstrukcji i zastosowanego materiału minimalna szerokość drzwi według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wynosi 90 cm, wysokość 200 cm, a grubość 54 mm. Wyroby fabryczne mają znormalizowane wymiary. Jeśli jednak zależy nam na szerokich drzwiach, to w ofertach producentów są dwuskrzydłowe. Szerokość drugiego skrzydła nie jest określona przepisami.

Drzwi zewnętrzne powinny być odpowiednio ciche i ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K).

Izolacyjność akustyczna drzwi w dużym stopniu zależy od wypełnienia skrzydła i jego masy. Zastosowane rozwiązania technologiczno-materiałowe pozwalają na uzyskanie współczynnika izolacyjności akustycznej w granicach 47 dB (np. drzwi z PVC z panelami wygłuszającymi; im wyższa liczba, tym lepiej). Dla porównania: współczynnik równy 27 dB zagłusza odgłosy kąpieli. Prawidłowo wykonane drzwi powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej bliski 29 dB.

Ostatnia warstwa

Drzwi są produkowane z różnych materiałów. Niezależnie od tego o ich estetyce decyduje wykończenie.

Ładnie wyglądają drzwi wykończone kasetonami
 Ładnie wyglądają drzwi wykończone kasetonami (fot. Humdrex)

Najpopularniejsze drzwi drewniane robi się z drewna sosnowego. Eleganckie zaś z drewna dębowego lub jesionowego. Na rynku są dostępne lite drzwi dębowe gładkie lub przeszklone, wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe klasy C. Zasobniejszym klientom producenci oferują drzwi z mahoniu, teku i palisandru. Estetykę drzwi drewianych zwiększają listwy i kasetony.

Płyty drewniane po wypolerowaniu są najczęściej impregnowane i lakierowane. Dla uzyskania ostatecznego efektu używa się również farb akrylowych (transparentnych lub kryjących) oraz emalii chemoutwardzalnych. Płyty drewnopochodne – stosuje się grubą płytę wiórową HDF. Płyta może być płaska lub tłoczona. Drzwi takie wykańcza się fornirem drewnianym, dekoracyjną okleiną lub laminatem o barwie i strukturze drewna, maluje się lub lakieruje. Czasami stosuje się obustronne wykończenie skrzydeł sklejką wodoodporną z drewna krajowego lub egzotycznego, np. mahoniu czy teku.

Drzwi mogą być wzmocnione blachami stalowymi umieszczanymi pod okładzinami.

Drzwi z płytami metalowymi wypełnia się sztywną pianką poliuretanową. Zewnętrzne okładziny o grubości 0,5-0,6 mm mocuje się do drewnianych ramiaków i wykańcza folią z wytłoczonym rysunkiem drewna lub powłoką malarską. Niektóre wzory mają dodatkową dekorację (np. wytłoczone płyciny) lub przymocowaną twardą wodoodporną płytę HDF.

W przypadku drzwi aluminiowych ramy i ościeżnice są zrobione z profili z tego materiału. Drzwi w wersji ciepłej – do pomieszczeń ogrzewanych – mają wkładkę termoizolacyjną. Profile są wystarczająco sztywne, zatem zbędne jest dodatkowe, wewnętrzne wzmacnianie. Powierzchnie skrzydeł i ościeżnic wykańcza się przez anodowanie lub malowanie proszkowe na połysk bądź mat.

Poszycie z blachy stalowej jest zwykle lakierowane, pokryte winylem lub okleiną drewnopodobną.

Drzwi z PVC – ościeżnice i szkielet drzwi tworzą profile z wysokoudarowego, utwardzonego PVC, podobne do stosowanych w produkcji okien. Profile są wzmacniane stalowymi lub aluminiowymi kształtownikami, wentylowane i uszczelniane pianką poliuretanową. Przestrzenie między profilami wypełnione są ozdobnymi płycinami z gładkich lub wytłaczanych paneli ocieplonych pianką poliuretanową bądź oszkleniem.

Ościeżnice i skrzydła pokryte są folią z powłoką akrylową, okleiną PVC klejoną na gorąco lub malowane farbą, albo barwione w czasie produkcji.

Miejsca zamontowania zamków mają stalowe wzmocnienia utrudniające przewiercenie profili.

Drzwi z płytami kompozytowymi z włókna szklanego są bardzo wytrzymałe i sztywne. Płyty, oprócz wytłoczeń płycinowych, wykończone są laminatami imitującymi wzór i kolor naturalnych gatunków drewna.

Zamki

Zamek wpuszczany powinien być wyposażony w bolce ryglujące drzwi w ościeżnicy
 Zamek wpuszczany powinien być wyposażony w bolce ryglujące drzwi w ościeżnicy (fot. Witex Super-Lock)

Najczęściej kupujemy drzwi z zainstalowanym już zamkiem wpuszczanym, który wmontowany jest we wnęce wrębu skrzydła drzwiowego razem z mechanizmem klamki lub zatrzasku. Zamki te mają potrójne, poczwórne lub pięciokrotne ryglowanie rys. 1. W wersjach wzmocnionych i antywłamaniowych wyposażone są w dodatkowe mechanizmy ryglujące w kilku miejscach na obwodzie skrzydła.

Wszystkie zamki mają wymienne wkładki. Gdy zgubimy klucz łatwo je wymienić. Niektóre firmy oferują wkładki uproszczone, wykorzystywane np. podczas remontu. Po zakończeniu prac wymienia się je na właściwe.

Jeśli chcemy założyć dodatkowy zamek wierzchni, zaleca się, by pochodził od innego producenta niż zamek wpuszczany. Innym zaleceniem jest liczba zamków w drzwiach. Nie należy zakładać więcej niż trzy. Od strony mieszkania powinny być zaopatrzone w pokrętła lub zasuwy.

Dokonując samodzielnie zakupu zamka należy upewnić się, w którą stronę otwierają się drzwi. Niektóre zamki nadają się tylko do drzwi prawo- inne do lewostronnych.

Okucia

Są to przede wszystkim zawiasy, klamki i rozetki do zamków oraz klamek. Mogą być wykonane z aluminium, mosiądzu, cynku lub połączenia tych metali z drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi. Okucia można kupić razem z drzwiami.

Zawiasy w niektórych drzwiach są osłonięte listwami maskującymi. W drzwiach zewnętrznych powinny być trzy zawiasy dopasowane do wymiarów i masy drzwi. Środkowy musi być umieszczony powyżej środka wysokości drzwi.

Klamki dostępne są w wielu wzorach, kolorach i z różnych materiałów, nie tylko metalowe. Mogą być typowe i robione na zamówienie. Również duża jest oferta rozetek – oczywiście, stanowiących całość wzorniczą z odpowiednią klamką. Taki – pozornie – drobiazg doda urody nawet zwyczajnym drzwiom.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rodzaje szyb

Każde okno składa się z wielu różnych elementów. Szyby, ramy, uszczelki, okucia czy klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Ich dobór ma wpływ zarówno na techniczne parametry wyrobu, jak i na jego cenę. Właściwy wybór jest zatem pewnym kompromisem między estetyką, funkcjonalnością i jakością a kosztem okna.
topowe produkty

Innowacyjne szkła Guardian odpowiedzią na potrzeby inwestorów

Szkło, dzięki wyjątkowym właściwościom - przepuszczalności światła, odporności na działanie czynników atmosferycznych, twardości czy niepalności - znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Guardian przedstawia wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że "domy ze szkła" nie będą już tylko literacką fikcją.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x