Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi zewnętrzne i antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne – także antywłamaniowe – mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Nie wpływa to na ich wytrzymałość. Ale szersze, efektowne drzwi bardziej "zapraszają" do domu.
Drzwi dwuskrzydłowe wyglądają na bardziej reprezentacyjne
 Drzwi dwuskrzydłowe wyglądają na bardziej reprezentacyjne (fot. Porta Fenster)

Standardowe skrzydło drzwiowe jest prostokątem – na zamówienie można je zwieńczyć łukiem. Zamontowane nad drzwiami lub po bokach przeszklenia korzystnie wpłyną na wygląd drzwi, dodając im lekkości.

Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz lub do środka. Otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, gdyż podmuchy silnego wiatru dociskają skrzydło do ościeżnicy. Może się jednak zdarzyć, że zalegający śnieg utrudni otwieranie drzwi, dlatego warto je zadaszyć lub umieścić we wnęce. Z kolei drzwi otwierające się do wewnątrz zajmują sporo miejsca w sieni. Ma to szczególne znaczenie, gdy jest ona niewielka, a na ścianie przy wejściu umieścimy wieszak na płaszcze.

Drzwi zewnętrzne

Niezależnie od konstrukcji i zastosowanego materiału minimalna szerokość drzwi według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wynosi 90 cm, wysokość 200 cm, a grubość 54 mm. Wyroby fabryczne mają znormalizowane wymiary. Jeśli jednak zależy nam na szerokich drzwiach, to w ofertach producentów są dwuskrzydłowe. Szerokość drugiego skrzydła nie jest określona przepisami.

Drzwi zewnętrzne powinny być odpowiednio ciche i ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K).

Izolacyjność akustyczna drzwi w dużym stopniu zależy od wypełnienia skrzydła i jego masy. Zastosowane rozwiązania technologiczno-materiałowe pozwalają na uzyskanie współczynnika izolacyjności akustycznej w granicach 47 dB (np. drzwi z PVC z panelami wygłuszającymi; im wyższa liczba, tym lepiej). Dla porównania: współczynnik równy 27 dB zagłusza odgłosy kąpieli. Prawidłowo wykonane drzwi powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej bliski 29 dB.

Ostatnia warstwa

Drzwi są produkowane z różnych materiałów. Niezależnie od tego o ich estetyce decyduje wykończenie.

Ładnie wyglądają drzwi wykończone kasetonami
 Ładnie wyglądają drzwi wykończone kasetonami (fot. Humdrex)

Najpopularniejsze drzwi drewniane robi się z drewna sosnowego. Eleganckie zaś z drewna dębowego lub jesionowego. Na rynku są dostępne lite drzwi dębowe gładkie lub przeszklone, wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe klasy C. Zasobniejszym klientom producenci oferują drzwi z mahoniu, teku i palisandru. Estetykę drzwi drewianych zwiększają listwy i kasetony.

Płyty drewniane po wypolerowaniu są najczęściej impregnowane i lakierowane. Dla uzyskania ostatecznego efektu używa się również farb akrylowych (transparentnych lub kryjących) oraz emalii chemoutwardzalnych. Płyty drewnopochodne – stosuje się grubą płytę wiórową HDF. Płyta może być płaska lub tłoczona. Drzwi takie wykańcza się fornirem drewnianym, dekoracyjną okleiną lub laminatem o barwie i strukturze drewna, maluje się lub lakieruje. Czasami stosuje się obustronne wykończenie skrzydeł sklejką wodoodporną z drewna krajowego lub egzotycznego, np. mahoniu czy teku.

Drzwi mogą być wzmocnione blachami stalowymi umieszczanymi pod okładzinami.

Drzwi z płytami metalowymi wypełnia się sztywną pianką poliuretanową. Zewnętrzne okładziny o grubości 0,5-0,6 mm mocuje się do drewnianych ramiaków i wykańcza folią z wytłoczonym rysunkiem drewna lub powłoką malarską. Niektóre wzory mają dodatkową dekorację (np. wytłoczone płyciny) lub przymocowaną twardą wodoodporną płytę HDF.

W przypadku drzwi aluminiowych ramy i ościeżnice są zrobione z profili z tego materiału. Drzwi w wersji ciepłej – do pomieszczeń ogrzewanych – mają wkładkę termoizolacyjną. Profile są wystarczająco sztywne, zatem zbędne jest dodatkowe, wewnętrzne wzmacnianie. Powierzchnie skrzydeł i ościeżnic wykańcza się przez anodowanie lub malowanie proszkowe na połysk bądź mat.

Poszycie z blachy stalowej jest zwykle lakierowane, pokryte winylem lub okleiną drewnopodobną.

Drzwi z PVC – ościeżnice i szkielet drzwi tworzą profile z wysokoudarowego, utwardzonego PVC, podobne do stosowanych w produkcji okien. Profile są wzmacniane stalowymi lub aluminiowymi kształtownikami, wentylowane i uszczelniane pianką poliuretanową. Przestrzenie między profilami wypełnione są ozdobnymi płycinami z gładkich lub wytłaczanych paneli ocieplonych pianką poliuretanową bądź oszkleniem.

Ościeżnice i skrzydła pokryte są folią z powłoką akrylową, okleiną PVC klejoną na gorąco lub malowane farbą, albo barwione w czasie produkcji.

Miejsca zamontowania zamków mają stalowe wzmocnienia utrudniające przewiercenie profili.

Drzwi z płytami kompozytowymi z włókna szklanego są bardzo wytrzymałe i sztywne. Płyty, oprócz wytłoczeń płycinowych, wykończone są laminatami imitującymi wzór i kolor naturalnych gatunków drewna.

Zamki

Zamek wpuszczany powinien być wyposażony w bolce ryglujące drzwi w ościeżnicy
 Zamek wpuszczany powinien być wyposażony w bolce ryglujące drzwi w ościeżnicy (fot. Witex Super-Lock)

Najczęściej kupujemy drzwi z zainstalowanym już zamkiem wpuszczanym, który wmontowany jest we wnęce wrębu skrzydła drzwiowego razem z mechanizmem klamki lub zatrzasku. Zamki te mają potrójne, poczwórne lub pięciokrotne ryglowanie rys. 1. W wersjach wzmocnionych i antywłamaniowych wyposażone są w dodatkowe mechanizmy ryglujące w kilku miejscach na obwodzie skrzydła.

Wszystkie zamki mają wymienne wkładki. Gdy zgubimy klucz łatwo je wymienić. Niektóre firmy oferują wkładki uproszczone, wykorzystywane np. podczas remontu. Po zakończeniu prac wymienia się je na właściwe.

Jeśli chcemy założyć dodatkowy zamek wierzchni, zaleca się, by pochodził od innego producenta niż zamek wpuszczany. Innym zaleceniem jest liczba zamków w drzwiach. Nie należy zakładać więcej niż trzy. Od strony mieszkania powinny być zaopatrzone w pokrętła lub zasuwy.

Dokonując samodzielnie zakupu zamka należy upewnić się, w którą stronę otwierają się drzwi. Niektóre zamki nadają się tylko do drzwi prawo- inne do lewostronnych.

Okucia

Są to przede wszystkim zawiasy, klamki i rozetki do zamków oraz klamek. Mogą być wykonane z aluminium, mosiądzu, cynku lub połączenia tych metali z drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi. Okucia można kupić razem z drzwiami.

Zawiasy w niektórych drzwiach są osłonięte listwami maskującymi. W drzwiach zewnętrznych powinny być trzy zawiasy dopasowane do wymiarów i masy drzwi. Środkowy musi być umieszczony powyżej środka wysokości drzwi.

Klamki dostępne są w wielu wzorach, kolorach i z różnych materiałów, nie tylko metalowe. Mogą być typowe i robione na zamówienie. Również duża jest oferta rozetek – oczywiście, stanowiących całość wzorniczą z odpowiednią klamką. Taki – pozornie – drobiazg doda urody nawet zwyczajnym drzwiom.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Okna ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA
Okna ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA to ekonomiczne rozwiązanie dla wszystkich, którym marzą się modne lecz kosztowne okna aluminiowe. Ten ...
Marka Schüco inwestuje w światowy rozwój
Marka Schüco inwestuje w światowy rozwój Digitalizacja procesów planowania i produkcji, sieciowanie urządzeń oraz wzrastająca presja na rozwój ekologicznych technologii budowlanych ...
Energooszczędne drzwi Thermo65
Energooszczędne drzwi Thermo65 Firma Hörmann oferuje wykonywane na wymiar stalowe drzwi o świetnej izolacyjności cieplnej. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może ...

Rodzaje szyb

Każde okno składa się z wielu różnych elementów. Szyby, ramy, uszczelki, okucia czy klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Ich dobór ma wpływ zarówno na techniczne parametry wyrobu, jak i na jego cenę. Właściwy wybór jest zatem pewnym kompromisem między estetyką, funkcjonalnością i jakością a kosztem okna.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze