Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Rama, skrzydło, klamka...

Klasyczne drzwi jednoskrzydłowe uchylne składają się ze skrzydła – o konstrukcji płytowej lub płycinowej – ościeżnicy i okuć. O ile konstrukcja drzwi wewnętrznych i zewnętrznych jest podobna, o tyle okucia są różne. Głównie dlatego, że w drzwiach wewnętrznych nie muszą być tak wytrzymałe. Większy nacisk kładzie się natomiast na estetykę.

W niektórych modelach drzwi montowane są zamki otwierane za pomocą klucza. W cenę drzwi zwykle jest wliczona standardowa klamka z aluminium lub stali nierdzewnej. Bardziej efektowną trzeba dokupić. Szyld to podłużna osłona z jednym lub dwoma otworami. W górnym montuje się klamkę, w dolnym zaś zamek lub wkładkę bębenkową.

Klamki, pokrętła oraz różnego rodzaju uchwyty, za pomocą których otwiera się drzwi, to ważny ich element. Muszą mieć solidną konstrukcję, zapewniać wygodne otwieranie i zamykanie drzwi i być przy tym ładne. Klamki, które producenci oferują razem z drzwiami, są najczęściej mało efektowne. Aby drzwi stały się ciekawsze, trzeba je kupić osobno. Oferta rynkowa jest tu ogromna.

Klamki wytwarza się ze stali nierdzewnej i mosiądzu, rzadziej z plastiku lub aluminium. Są też klamki, w których materiały te projektanci łączą ze szkłem, drewnem, skórą, kryształem, porcelaną lub żywicą syntetyczną. Powierzchnia klamki może być błyszcząca lub matowa, niklowana, patynowana, a nawet pozłacana.

Wzornictwo zaś klamek jest bardzo różnorodne – od stylizowanych na stare, przez bogato zdobione, aż do bardzo nowoczesnych, o prostej i powściągliwej formie. Klamki można więc bez trudności dobrać zarówno do charakteru drzwi, jak i wystroju całego wnętrza.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okna z PVC - zakup kontrolowany

Poszukiwane: okna z PVC do domu o powierzchni 130 m2 - 3 okna podwójne do otworów o wymiarach 150×150 cm, 1 podwójne - 150×120 cm, 1 podwójne - 120x120 cm, 2 - 120×60 cm oraz drzwi balkonowe podwójne do otworów o wymiarach 150×210 cm i 3 pojedyncze - 90×210 cm.
topowe produkty

GERDA - bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru odpowiedniego produktu należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy!
FAKRO organizuje bezpłatne szkolenia montażowe dla dekarzy! Firma FAKRO po raz kolejny rozpoczyna cykl szkoleń montażowych dla dekarzy. Warsztaty będą prowadzone w okresie od stycznia do marca 2017 ...
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce
Krispol wspiera SOS Wioski Dziecięce Trudno sobie wyobrazić co czują dzieci, które muszą opuścić dom rodzinny, niepewne swego losu czekają na decyzję sądu. Takimi dziećmi ...
Nowe logo firmy DRUTEX
Nowe logo firmy DRUTEX DRUTEX, wiodący producent okien pionowych w Europie, odświeża swoją markę, poprzez wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej. Rebranding ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x