Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Rama, skrzydło, klamka...

Klasyczne drzwi jednoskrzydłowe uchylne składają się ze skrzydła – o konstrukcji płytowej lub płycinowej – ościeżnicy i okuć. O ile konstrukcja drzwi wewnętrznych i zewnętrznych jest podobna, o tyle okucia są różne. Głównie dlatego, że w drzwiach wewnętrznych nie muszą być tak wytrzymałe. Większy nacisk kładzie się natomiast na estetykę.

W niektórych modelach drzwi montowane są zamki otwierane za pomocą klucza. W cenę drzwi zwykle jest wliczona standardowa klamka z aluminium lub stali nierdzewnej. Bardziej efektowną trzeba dokupić. Szyld to podłużna osłona z jednym lub dwoma otworami. W górnym montuje się klamkę, w dolnym zaś zamek lub wkładkę bębenkową.

Klamki, pokrętła oraz różnego rodzaju uchwyty, za pomocą których otwiera się drzwi, to ważny ich element. Muszą mieć solidną konstrukcję, zapewniać wygodne otwieranie i zamykanie drzwi i być przy tym ładne. Klamki, które producenci oferują razem z drzwiami, są najczęściej mało efektowne. Aby drzwi stały się ciekawsze, trzeba je kupić osobno. Oferta rynkowa jest tu ogromna.

Klamki wytwarza się ze stali nierdzewnej i mosiądzu, rzadziej z plastiku lub aluminium. Są też klamki, w których materiały te projektanci łączą ze szkłem, drewnem, skórą, kryształem, porcelaną lub żywicą syntetyczną. Powierzchnia klamki może być błyszcząca lub matowa, niklowana, patynowana, a nawet pozłacana.

Wzornictwo zaś klamek jest bardzo różnorodne – od stylizowanych na stare, przez bogato zdobione, aż do bardzo nowoczesnych, o prostej i powściągliwej formie. Klamki można więc bez trudności dobrać zarówno do charakteru drzwi, jak i wystroju całego wnętrza.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okna z PVC - zakup kontrolowany

Poszukiwane: okna z PVC do domu o powierzchni 130 m2 - 3 okna podwójne do otworów o wymiarach 150×150 cm, 1 podwójne - 150×120 cm, 1 podwójne - 120x120 cm, 2 - 120×60 cm oraz drzwi balkonowe podwójne do otworów o wymiarach 150×210 cm i 3 pojedyncze - 90×210 cm.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne
Zaproszenie na XXIX Konferencję Techniczną - Szkło architektoniczne Redakcja miesięcznika Świat Szkła ma przyjemność zaprosić na XXIX Konferencję Techniczną - "Szkło architektoniczne", która odbędzie ...
Okna dachowe AURA Gold
Okna dachowe AURA Gold Okna dachowe AURA Gold wykonane z wyselekcjonowanego drewna sosnowego. Wszystkie surowce pochodzą z lasów odnawialnych i są sygnowane certyfikatem FSC.
Konsumencki Lider Jakości 2016 dla firmy Blachy Pruszyński
Konsumencki Lider Jakości 2016 dla firmy Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński otrzymała wyróżnienie w programie KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI 2016 w kategorii "Blachodachówki".

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe