Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Kiedy drzwi są antywłamaniowe?

Skrzydło jest zbudowane z ramy metalowej albo drewnianej wzmacnianej metalowymi profilami. Na ramie znajduje się metalowa kratownica. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniona jest izolacją termiczną i akustyczną. Szkielet okłada się obustronnie blachą stalową o grubości ponad 2 mm. Konstrukcję pokrywa się płytami drewnopochodnymi, laminatem, drewnianymi panelami, a od wewnątrz także skórą lub dermą.

Ościeżnica drzwi antywłamaniowych jest przeważnie wykonana z kształtowników stalowych – sporadycznie adaptuje się istniejącą ościeżnicę drewnianą. Mocowana jest w murze za pomocą kotew (trzy po bokach i po jednej w nadprożu i progu), a następnie obmurowywana. Może być dodatkowo wypełniona betonem lub pianką poliuretanową.

Mocowanie ościeżnicy na samą tylko piankę jest niedopuszczalne, bowiem utrzymuje ona skrzydło drzwiowe na zaledwie trzech zawiasach. Masa takiego skrzydła to niekiedy ponad 100 kg. Ościeżnica ma kilka dodatkowych otworów, które umożliwiają kilkupunktowe ryglowanie skrzydła drzwiowego. Próg metalowy uniemożliwia wyważenie drzwi antywłamaniowych i sprzedawany jest w komplecie z nimi.

Najbardziej odporne na włamanie są drzwi klasy C. Te same drzwi określane zgodnie z normą europejską będą odpowiadały klasie 3 lub 4. Drzwi klasy A lub B (czyli 1 lub 2 zgodnie z normą europejską) nie stanowią natomiast wystarczającej przeszkody dla włamywacza. Drzwi antywłamaniowe (z wizjerem, odpowiednio wytrzymałym naświetlem, z zapornicami i blokadami przeciwwyważeniowymi) klasy C opierają się próbie włamania przy użyciu łomu, młotka, wiertarki czy innych narzędzi przez ok. 1 godzinę.

Potwierdzeniem odporności na włamanie drzwi jest atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Wyposażenia Budownictwa „Metalplast”. Posiadanie drzwi atestowanych klasy C jest jednym z warunków uzyskania zniżki na zakup polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed skutkami kradzieży. Wysokość zniżek z tego tytułu w niektórych firmach ubezpieczeniowych przekracza 20%.

Zawiasy muszą zapewnić płynne otwieranie i zamykanie drzwi oraz uniemożliwić wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. Po stronie zawiasów umieszcza się bolce przeciwwyważeniowe, które nawet w przypadku przecięcia zawiasów utrzymują skrzydło w ościeżnicy.

Standardowo ościeżnica może być lakierowana proszkowo w kilku kolorach z palety RAL lub wykończona w kolorze skrzydła drzwi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof
Nowa moskitiera plisowana Harmony od Aluprof System moskitiery plisowanej MPH to najnowsze rozwiązanie firmy Aluprof, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zapewnieniu oszczędności miejsca.

Okna z PVC - zakup kontrolowany

Poszukiwane: okna z PVC do domu o powierzchni 130 m2 - 3 okna podwójne do otworów o wymiarach 150×150 cm, 1 podwójne - 150×120 cm, 1 podwójne - 120x120 cm, 2 - 120×60 cm oraz drzwi balkonowe podwójne do otworów o wymiarach 150×210 cm i 3 pojedyncze - 90×210 cm.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x