Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Kiedy drzwi są antywłamaniowe?

Skrzydło jest zbudowane z ramy metalowej albo drewnianej wzmacnianej metalowymi profilami. Na ramie znajduje się metalowa kratownica. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniona jest izolacją termiczną i akustyczną. Szkielet okłada się obustronnie blachą stalową o grubości ponad 2 mm. Konstrukcję pokrywa się płytami drewnopochodnymi, laminatem, drewnianymi panelami, a od wewnątrz także skórą lub dermą.

Ościeżnica drzwi antywłamaniowych jest przeważnie wykonana z kształtowników stalowych – sporadycznie adaptuje się istniejącą ościeżnicę drewnianą. Mocowana jest w murze za pomocą kotew (trzy po bokach i po jednej w nadprożu i progu), a następnie obmurowywana. Może być dodatkowo wypełniona betonem lub pianką poliuretanową.

Mocowanie ościeżnicy na samą tylko piankę jest niedopuszczalne, bowiem utrzymuje ona skrzydło drzwiowe na zaledwie trzech zawiasach. Masa takiego skrzydła to niekiedy ponad 100 kg. Ościeżnica ma kilka dodatkowych otworów, które umożliwiają kilkupunktowe ryglowanie skrzydła drzwiowego. Próg metalowy uniemożliwia wyważenie drzwi antywłamaniowych i sprzedawany jest w komplecie z nimi.

Najbardziej odporne na włamanie są drzwi klasy C. Te same drzwi określane zgodnie z normą europejską będą odpowiadały klasie 3 lub 4. Drzwi klasy A lub B (czyli 1 lub 2 zgodnie z normą europejską) nie stanowią natomiast wystarczającej przeszkody dla włamywacza. Drzwi antywłamaniowe (z wizjerem, odpowiednio wytrzymałym naświetlem, z zapornicami i blokadami przeciwwyważeniowymi) klasy C opierają się próbie włamania przy użyciu łomu, młotka, wiertarki czy innych narzędzi przez ok. 1 godzinę.

Potwierdzeniem odporności na włamanie drzwi jest atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Wyposażenia Budownictwa „Metalplast”. Posiadanie drzwi atestowanych klasy C jest jednym z warunków uzyskania zniżki na zakup polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed skutkami kradzieży. Wysokość zniżek z tego tytułu w niektórych firmach ubezpieczeniowych przekracza 20%.

Zawiasy muszą zapewnić płynne otwieranie i zamykanie drzwi oraz uniemożliwić wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. Po stronie zawiasów umieszcza się bolce przeciwwyważeniowe, które nawet w przypadku przecięcia zawiasów utrzymują skrzydło w ościeżnicy.

Standardowo ościeżnica może być lakierowana proszkowo w kilku kolorach z palety RAL lub wykończona w kolorze skrzydła drzwi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SilentClose od GU Polska - bezgłośne zamykanie drzwi tarasowych
SilentClose od GU Polska - bezgłośne zamykanie drzwi tarasowych Ciche i bezpieczne zamykanie drzwi i okien podnoszono-przesuwnych stało się możliwe dzięki najnowszej technologii opracowanej przez grupę GU.
Okna dachowe OKPOL wyróżnione tytułem TOPTEN 2017
Okna dachowe OKPOL wyróżnione tytułem TOPTEN 2017 Współczesna architektura stawia przed producentami materiałów budowlanych coraz wyższe wymagania – zarówno jeśli chodzi o parametry ...
Otwarcie pierwszego w Polsce salonu stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW
Otwarcie pierwszego w Polsce salonu stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW 22 czerwca 2017 r. w galerii wnętrz Domar we Wrocławiu, podczas 9 Nocy Designu, odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce salonu ...

Okna z PVC - zakup kontrolowany

Poszukiwane: okna z PVC do domu o powierzchni 130 m2 - 3 okna podwójne do otworów o wymiarach 150×150 cm, 1 podwójne - 150×120 cm, 1 podwójne - 120x120 cm, 2 - 120×60 cm oraz drzwi balkonowe podwójne do otworów o wymiarach 150×210 cm i 3 pojedyncze - 90×210 cm.
topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze