Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Kryteria doboru okien

Okna w domu muszą nie tylko zapewnić dostęp do światła dziennego, ale też wspomagać wentylację, chronić przed nadmierną utratą ciepła czy zbyt dużym hałasem. Poza tym powinny dobrze wyglądać, być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego już na etapie wyboru dokumentacji domu warto się dowiedzieć, czy projekt spełnia wszystkie nasze oczekiwania w tym względzie.

Najczęściej stosowane okno – dwuskrzydłowe bez słupka
Najczęściej stosowane okno – dwuskrzydłowe bez słupka

Projektant ma do wyboru wiele możliwości zapewnienia światła dziennego w pomieszczeniu. Począwszy od zwykłych okien w ścianach zewnętrznych, przez dość popularne okna połaciowe oraz ścianki szklane, po świetliki dachowe, lukarny, wykusze.

To, które z tych rozwiązań zastosuje, zależy od wielu czynników, np. stylu budynku, jego zorientowania względem stron świata, liczby kondygnacji, rodzaju dachu, wielkości działki czy ukształtowania terenu.

Jeśli do tego dodać różnorodność kształtów i możliwych powierzchni okien oraz wymagania normowe – różne w zależności od przeznaczenia pomieszczeń – okazuje się, że właściwy wybór wcale nie jest taki łatwy i oczywisty.

Kryteria doboru okien

Każde pomieszczenie w domu wymaga sposobu oświetlania zależącego od przeznaczenia. Dotyczy to zarówno wielkości powierzchni przeszklonej, jak i jej umiejscowienia.

Okna mogą się przecież znajdować w ścianie zewnętrznej i wtedy zapewniają oświetlenie boczne, w dachu – górne, w ścianie wewnętrznej – pośrednie. Nie mniej istotnymi czynnikami są natężenie światła i czas jego ekspozycji. W dużej mierze zależą one od zorientowania pomieszczenia względem stron świata.

Minimalna powierzchnia okien – to właściwie jedyne wymaganie, które dotyczy oświetlenia pomieszczeń i jest określone przez odpowiednie przepisy. Wynika z nich, że w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi, sumaryczna powierzchnia okien liczona w świetle ościeżnicy (czyli wtedy, gdy skrzydła są otwarte na oścież) powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, a w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają nie dłużej niż 2 godziny dziennie, stosunek tych powierzchni powinien wynosić 1/12.

Maksymalna powierzchnia okien nie jest określona i dlatego mogą one zajmować nawet całą ścianę. Jednak w praktyce zaleca się, żeby powierzchnia okien była nie większa niż 1/6 powierzchni podłogi. Przy większej zbyt duże byłyby straty energii cieplnej.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że powierzchnia szyb jest sporo mniejsza od umownej powierzchni okien mierzonej w świetle ościeżnicy. A to oznacza, że po uwzględnieniu kształtu, wymiarów i budowy okien (ze słupkiem, ślemieniem, szprosami lub bez) ilość docierającego światła może być bardzo niewielka, zwłaszcza w dni pochmurne. W oknach średniej wielkości, stosowanych najczęściej, szyby stanowią zaledwie 50-60% powierzchni otworu w murze i około 80% powierzchni mierzonej w świetle ościeżnicy.

Kryteria doboru okien - przykład 1

Dla okna o wymiarach modularnych 180×150 cm powierzchnia otworu w murze wynosi 2,70 m², powierzchnia normowa okna, mierzona w świetle ościeżnicy 2,04 m², zaś powierzchnia szyb 1,62 m², jeśli okno jest ze słupkiem, oraz 1,68 m², gdy słupka nie ma.

Oznacza to, że w dość dużym oknie przeszklenia stanowią około 60% powierzchni modularnej i około 82% powierzchni normowej, mierzonej zgodnie z przepisami. Natomiast w oknie małym o wymiarach 60×90 cm powierzchnia otworu to 0,54 m², normowa tylko 0,27 m², a szyby zaledwie 0,20 m². Czyli szyba stanowi tylko 37% powierzchni modularnej i 74% normowej.

Kryteria doboru okien - przykład 2

Umieszczenie okna na wysokości 85 cm nad podłogą zapewnia dobrą widoczność na zewnątrz i pozwala na wykorzystanie przestrzeni pod nim
 Umieszczenie okna na wysokości 85 cm nad podłogą zapewnia dobrą widoczność na zewnątrz i pozwala na wykorzystanie przestrzeni pod nim (fot. Vox Industrie)

Typowe okna prostokątne, których szerokość i wysokość są oparte na module budowlanym i stanowią wielokrotność 30 cm, można stosować do pomieszczeń o następującej powierzchni normowej (P0):

  • okno 120×150 cm (P0=1,28 m²) nadaje się do pomieszczenia o powierzchni 7,7-10,2 m²;
  • okno 150×50 cm (P0=1,66 m²) nadaje się do pomieszczenia o powierzchni 9,8-13,0 m²;
  • okno 180×150 cm (P0=2,04 m²) nadaje się do pomieszczenia o powierzchni 12,2-16,3 m².

Kształt i miejsce wbudowania okien są równie ważne jak ich powierzchnia. Odpowiednio do tego, czy okno będzie kwadratowe, wąskie i wysokie, albo umieszczone pod sufitem, czy w połaci dachowej – pomieszczenie będzie oświetlone w różny sposób. Oglądając projekty warto na to zwrócić uwagę, ponieważ dla wielu architektów efektowna elewacja domu jest ważniejsza od funkcjonalności pomieszczeń.

Wszelkie ekstrawagancje zaś zwykle są do przyjęcia (i zaakceptowania) w pomieszczeniach o dużej powierzchni oraz kubaturze. Natomiast w małych najczęściej rażą i są uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Oczywiście, zastrzeżenie to nie dotyczy projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie.

W nich dość często stosuje się „efekty specjalne”, mające podkreślić nieszablonowy charakter budynku. Jednak wtedy niekonwencjonalne rozwiązania zazwyczaj są wprowadzane na życzenie lub za zgodą inwestora.

Ogólnie można się kierować zasadą, że w pomieszczeniach stosunkowo niedużych i niskich, np. w sypialniach lub pokojach dziecięcych, korzystne są okna po środku ściany – najlepiej dłuższej. Wskazane jest również, aby ich szerokość była zbliżona do połowy szerokości ściany, w której są umieszczone.

Wtedy bowiem oświetlenie pokoju będzie najbardziej równomierne. Okno na wysokości 85 cm nad podłogą zapewnia dobrą widoczność nawet z pomieszczenia na piętrze, a jednocześnie pozwala na ustawienie pod nim biurka, szafki, łóżka lub innych mebli, czyli na pełne wykorzystanie niewielkiej powierzchni pokoju.

Natomiast w pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych – jak pokoje dzienne, gabinety, jadalnie, a nawet kuchnie – dopuszczalne są, a czasami nawet wskazane, rozwiązania nieszablonowe. Wtedy można się pokusić o okna trójkątne, łukowe, bardzo wąskie lub szerokie, wykuszowe czy narożne (pod warunkiem, że w pomieszczeniu są jeszcze inne okna).

Zwykle doskonałe oświetlenie uzyskuje się przez umieszczenie okien w dwóch ścianach, zastosowanie szerokich (podwójnych lub potrójnych) okien balkonowych lub kilku okien na jednej ścianie. W takich pomieszczeniach bardzo dobrze się sprawdzają okna wysokie, znajdujące się tylko 35-55 cm nad podłogą.

Kontakt z otoczeniem dają podobny jak okna balkonowe, ale jednocześnie zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa (oczywiście tylko na parterze, bo na piętrze wymagane są dodatkowe zabezpieczenia w postaci barierek).

Na cztery strony świata

 W dużych pomieszczeniach korzystnie wyglądają okna wykuszowe
W dużych pomieszczeniach korzystnie wyglądają okna wykuszowe (fot. IKEA)

Światło słoneczne jest podstawą naszego istnienia. Ma ogromny wpływ na życie, zdrowie i samopoczucie. Jest niezbędne, ale jednocześnie jego nadmiar może przeszkadzać np. w pokoju telewizyjnym bądź komputerowym, czy w trakcie odrabiania lekcji. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zorientowanie pomieszczeń względem stron świata.

Uwagę na to trzeba zwrócić szczególnie przy dobieraniu projektu z katalogu, ponieważ przepisy określają tylko minimalny czas nasłonecznienia domu jednorodzinnego. Zgodnie z nimi przyjmuje się, że w dniach równonocy (21 marca i 21 września) przynajmniej jeden pokój mieszkalny musi być nasłoneczniony przez trzy godziny pomiędzy 7.00 rano a 17.00 po południu.

Przy oknach skierowanych na wschód pomieszczenie nie będzie przegrzane nawet w lecie. Dzieje się tak dlatego, że poranne światło pada pod małym kątem i nie grzeje zbyt intensywnie. Od godzin południowych promienie słoneczne już tu nie docierają, pomieszczenie pozostaje więc w przyjemnym chłodzie, co sprzyja popołudniowemu wypoczynkowi.

Przy oknach skierowanych na południe najdłuższy będzie czas nasłonecznienia pomieszczeń, ale jednocześnie może dochodzić do ich przegrzania. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się różnego rodzaju zadaszenia składane (np. markizy) lub stałe. Odpowiednio dobrane osłony (np. płyty balkonowe) zacieniają wnętrze w lecie, ale nie w zimie, gdy promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem.

Spory kłopot mogą sprawić świetliki lub okna połaciowe umieszczone od strony południowej bądź zachodniej. W słoneczne dni w takich pomieszczeniach temperatura może się podnieść nawet o kilkanaście stopni, a na dodatek silne kontrasty, czyli różnice w natężeniu światła, mogą powodować, że przebywanie tu będzie trudne do zniesienia.

Jeśli dachu nie zacieniają wysokie drzewa można zastosować w np. rolety przeciwsłoneczne, których nieprzebraną ofertę można znaleźć w sklepach. Przy oknach skierowanych na zachód nasłonecznienie pomieszczeń w godzinach popołudniowych najczęściej będzie bardzo intensywne, głębokie i długotrwałe. Zwykle prowadzi to do ich przegrzania.

Trzeba bowiem pamiętać, że promienie popołudniowego słońca także grzeją bardzo silnie, choć padają pod kątem mniejszym niż w południe, a ich światło nie jest tak jasne, ponieważ zawiera więcej odcieni czerwonych i fioletowych.

To często powoduje powstawanie znacznych kontrastów we wnętrzach i przyczynia się do fałszowania kolorów naturalnych. Dobrą ochronę przed tymi niekorzystnymi zjawiskami stanowią zadaszenia, żaluzje czy pergole przed oknami. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zadbanie, by przed domem rosły drzewa liściaste. W lecie dają cień i powodują rozproszenie światła, w zimie zaś słońca nie zasłaniają.

Przy oknach skierowanych na północ na pewno nie będzie dokuczliwości spowodowanych przegrzaniem pomieszczeń, ponieważ promienie najwyżej ślizgają się po elewacji o wschodzie i zachodzie słońca. Pod względem oświetlenia to sytuacja niemal idealna: światło jest równomiernie rozproszone, nie daje kontrastowych cieni, a wszystkie barwy wyglądają naturalnie.

Jednak, aby zapewnić odpowiednią ilość światła, okna w ścianach powinny być stosunkowo duże, a na to zwykle nie można sobie pozwolić ze względu na spore straty ciepła w okresie grzewczym. Jednak to, co jest niekorzystne dla okien zwykłych, okazuje się najlepszym rozwiązaniem dla świetlików i okien połaciowych, które zwykle zapewniają wystarczającą ilość światła przy stosunkowo niewielkich wymiarach.

aktualizacja: 2014-05-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Parametry okien

Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości.
topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi RADEX do nowoczesnych wnętrz
Drzwi RADEX do nowoczesnych wnętrz Drewno i szkło? W drzwiach marki RADEX połączono oba materiały uzyskując świetny efekt zarówno wizualny, jak i praktyczny. Przeszklone ...
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017
Jak montować okno w warstwie docieplenia - pokaz AIB na MONTERIADZIE 2017 Montaż okna w warstwie docieplenia budynku to nowoczesna metoda instalacji, opracowana z myślą o budownictwie pasywnym i energooszczędnym. ...
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky
Nowość Fakro: drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky Drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky firmy FAKRO to nowy trend w budownictwie zmieniający postrzeganie przestrzeni mieszkalnych.

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x