Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Kupujesz okna? Zobacz, czym się kierować

Planując montaż okien należy pamiętać, że zwykle na realizację zamówienia czeka się minimum kilka tygodni, a w szczycie sezonu nawet 3 miesiące. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto sprawdzić, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas doboru okien.

Kupujesz okna? Zobacz, czym się kierować

Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien poprośmy o wyceny w kilku punktach i porównajmy ceny, parametry oraz wyposażenie zaproponowanych modeli. Zastanówmy się nad nawiewnikami, klamkami zamykanymi na kluczyk, hamulcem w oknach tarasowych, dodatkowymi zaczepami antywłamaniowymi, moskitierami i roletami. Zawsze tego typu akcesoria najlepiej zamówić do razu, potem na ogół się o nich zapomina. Dobierzmy też parapety.

JAK KUPOWAĆ OKNA?

Procedura zakupu okien wygląda tak, że po wybraniu dostawcy – klient umawia się na wykonanie szczegółowych pomiarów, podpisanie umowy i wpłatę zaliczki – zazwyczaj 30%. Na realizację zamówienia czeka się różnie, w zależności od wielkości i specyfiki okien oraz sezonu. Zimą najkrócej, ale w tym czasie aura nie sprzyja montażowi, mimo to właśnie teraz dobrze jest okna zamówić, by wiosną móc je zamontować. Poza tym zimą można wynegocjować największe rabaty. Koszt podany na wycenie zawsze podlega negocjacji, trzeba z tego korzystać. W szczycie sezonu letniego na okna można czekać nawet 3 miesiące.

Kolor profili dobrze jest dopasować do dachu, elewacji, drzwi wejściowych i bramy garażowej
Kolor profili dobrze jest dopasować do dachu, elewacji, drzwi wejściowych i bramy garażowej. (fot. Internorm)

Najtańsze są białe okna z PVC, lecz najpopularniejsze obecnie są profile w kolorze imitującym rozmaite odcienie drewna lub barwione na kolor grafitowy (najmodniejszy kolor dachu). Zdecydować się możemy również na okna dwukolorowe. W przypadku okien drewnianych wybór też jest prawie nieograniczony. Oprócz standardowych kilku kolorów transparentnych zamówić możemy okna pomalowane na dowolny odcień farbą kryjącą. Najczęściej jednak okna drewniane kupuje się w jednym kolorze. Profili aluminiowych zwykle się nie maluje, mają kolor srebrny lub są anodowane.

Uwaga! Zamawiając wycenę, upomnijmy się o kompleksową informację, tzn. wycenę kompletnego systemu okiennego: okien, parapetów, nawiewników, klamek itd. wraz z montażem. To da nam nie tylko niższy VAT, ale przede wszystkim pełen obraz kosztów.

Moskitiery Żaluzje wewnątrzszybowe
a) (fot. MS więcej niż OKNA) b) (fot. Schüco)
Rolety wewnętrzne
c) (fot. Drutex)
Rolety zewnętrzne
d) (fot. Krispol)
Zamawiając okno dobrze od razu zdecydować w których oknach przydarzą się np. moskitiery (a), żaluzje wewnątrzszybowe (b) lub rolety wewnętrzne (c), a które dobrze jest zabezpieczyć od zewnątrz (d).

W JAKI SPOSÓB MONTOWAĆ OKNA?

Profesjonalny montaż powinien być ostatnią składową zamówienia okien u dostawcy. Nie warto pozornie obniżać kosztów, wstawiając okna samodzielnie lub korzystając z pomocy znajomych fachowców. Po pierwsze, nie będziemy mieć pewności, że osadzą je stabilnie i szczelnie, po drugie, utracimy gwarancję na okna.

Pamiętajmy, że okna są ciężkie, ponadto działa na nie również duża siła parcia wiatru. I jeśli będą słabo zakotwione – mogą ulec zniekształceniu, co z kolei spowoduje problemy z ich zamykaniem i otwieraniem oraz doprowadzi do utraty szczelności.

Najbardziej pożądanym sposobem montażu jest wysunięcie, za pomocą specjalnych wsporników, okna poza lico ściany, w grubość ocieplenia, co w przypadku dużych i ciężkich okien jest dość trudne. Szczególnie wtedy, gdy mur, do którego ostatecznie kotwiona jest konstrukcja nośna, ma niewielką wytrzymałość, bo wykonano go np. z lekkich odmian betonu komórkowego czy ceramiki poryzowanej. Można także okna osadzić przy zewnętrznym licu muru, z izolacją zachodzącą z każdej strony 3 cm na ramę okna i parapetami wewnętrznym i zewnętrznym rozdzielonymi przekładką ze styropianu.

Niezależnie od miejsca osadzenia, zaleca się montaż warstwowy, który polega na zabezpieczeniu styku okna ze ścianą za pomocą specjalnych taśm – paroszczelnej od środka i paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Takie zabezpieczenie przed wodą opadową oraz przenikającą z wnętrz parą wodną eliminuje ryzyko zawilgocenia pianki, która w przeciwnym razie straciłaby swoje właściwości ciepłochronne, zaś na obrzeżach otworu okiennego mogłaby pojawić się wilgoć, a nawet grzyby.

Specjalne wsporniki do montażu okien
(fot. MS więcej niż OKNA)
Specjalne wsporniki do montażu okien
(fot. MS więcej niż OKNA)
Zastosowanie taśm uszczelniających oraz pianki do montażu okien
Mocowanie okien poza licem muru, w warstwie ocieplenia, wymaga użycia specjalnych wsporników. Konieczne jest również zastosowanie taśm uszczelniających oraz pianki. (fot. Soudal)

JAKIE PROFILE OKIENNE WYBRAĆ?

To pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy. Do wyboru są profile z PVC, drewna, aluminium albo łączące dwa ostatnie materiały. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną. Najtańsze są okna z PVC, droższe drewniane i najdroższe – okna aluminiowo- drewniane lub aluminiowe.

 • Z PVC. Wielu producentów wytwarza plastikowe okna z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi bądź aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne, dlatego niektórzy producenci zastępują ramkę aluminiową – tzw. ciepłą, z kompozytu z włóknem węglowym.

 • Drewniane. Wytwarzane są z litego drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu. Modele z gatunków krajowych są tańsze od egzotycznych, nawet o 50%. Ramy wykańczane są farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, tworzącymi powłoki kryjące lub transparentne (przez które widać rysunek słojów drewna). Okna o nietypowym kształcie, np. łukowe, częściej są wykonywane właśnie z drewna. Warto pamiętać, że takie okna co kilka lat wymagają przeszlifowania i ponownego pomalowania, ale w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań ramy, można je naprawiać.

 • Aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Produkowane są na ogół w dwóch wersjach: jako okna drewniane z osłoną profilami aluminiowymi od zewnątrz albo od strony zewnętrznej wykonane z aluminium, a od wewnętrznej – z drewna. Zewnętrzna osłona drewnianych profili ramy i skrzydła profilami aluminiowymi zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych (wilgoci, deszczu, wiatru, słońca), przedłużając trwałość okien. Takie profile są bardzo sztywne, dlatego przeważnie bardzo duże przeszklenia są aluminiowe. Niestety są też najdroższe.
Profile z PVC
Profil z PVC
(fot. Krispol)
Profil z PVC
(fot. Rehau)
Profil drewniany z litego drewna
Profil drewniany z litego drewna
(fot. Stolbud Włoszczowa)

ILE SZYB I JAKIE U?

Obecnie standardem są pakiety szybowe składające się z dwóch lub trzech szyb rozdzielonych ramkami dystansowymi, wypełnionymi gazem. Grubość i liczbę szyb, szerokość komory między nimi, a także rodzaj gazu można odczytać z oznaczenia kodowego w dokumentacji okna. Zapis 4–16–4 argon oznacza: dwie szyby grubości 4 mm, pomiędzy którymi jest komora o szerokości 16 mm, wypełniona argonem. Producenci okien poprawiają ich izolacyjność cieplną dodając trzecią szybę i zastępując argon cięższym kryptonem.

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy, regulujące warunki techniczne, jakie muszą spełniać obecnie projektowane obiekty budowlane. Zgodnie z nimi domy mają być wyposażone w okna o maksymalnym współczynniku przenikania ciepła Umaks = 1,1 W/(m2·K). Do końca ubiegłego roku wartość ta wynosiła 1,3.

Wielkość 1,1 oznacza najczęściej okna dwuszybowe, standardowo oferowane przez większość producentów. Niektóre modele trzyszybowe mogą mieć nawet U = 0,6. Takie okna będą jednak opłacalną inwestycją tylko w budynkach pasywnych, w których zarówno przegrody jak i instalacje spełniają wymogi minimalnego zużycia energii. W typowym energooszczędnym domu takie okna nie spowodują oszczędności energii, a jedynie zwiększą cenę okien nawet o 30–50%, co w dużym budynku możne stanowić sporo pieniędzy.

Do wyboru i analizy parametrów warto więc podejść z głową i kalkulatorem. Tym bardziej, że nie zawsze informacje na temat współczynnika U są podawane jednoznacznie. Czasem producenci podkreślają wartość współczynnika przenikania ciepła samych szyb, bo ta wielkość jest wyraźnie niższa niż całego okna. Lepiej o tym pamiętać przeglądając oferty i porównując wyceny.

Najbardziej energooszczędne okna wyposażone są w trzy szyby, nie zawsze jednak ich montaż jest uzasadniony ekonomicznie
Najbardziej energooszczędne okna wyposażone są w trzy szyby, nie zawsze jednak ich montaż jest uzasadniony ekonomicznie. (fot. Veka)

W JAKIM STOPNIU TŁUMIĄCE HAŁAS?

Zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku określa dźwiękoszczelność wyrażana symbolem Rw. Jest podawana w decybelach (dB) – im wyższy jest współczynnik, tym okno jest bardziej dźwiękoszczelne. Zazwyczaj kupuje się modele o współczynniku Rw od 30 do 32 bB. Jeśli budujemy dom przy ruchliwej ulicy lub w okolicy torów kolejowych czy tramwajowych, warto zainwestować w okna o wskaźniku równym co najmniej 35 dB. Takie okna przeważnie mają trzy szyby, które są grubsze niż standardowe.

OKNA Z NAWIEWNIKAMI CZY BEZ?

Zgodnie z przepisami w domach z wentylacją grawitacyjną dopływ powietrza zewnętrznego należy zapewnić przez nawiewniki umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w ścianach zewnętrznych. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewnej albo nawiewno -wywiewnej – takiego wymogu nie ma. Co więcej, nawiewników w takim budynku się nie montuje, bo powietrze przepływałoby do niego w sposób niekontrolowany.

Trzeba pamiętać, że nawiewniki pogarszają, niestety, dźwiękoszczelność okien. Muszą być jednak zamontowane w każdym suchym pomieszczeniu, w oknach bądź w ścianach.

Nawiewniki (w oknach lub w ścianach) są niezbędne w domach z wentylacją grawitacyjną
Nawiewniki (w oknach lub w ścianach) są niezbędne w domach z wentylacją grawitacyjną. (fot. Aluplast)

Do wyboru mamy nawiewniki:

 • o stałym przepływie bez możliwości przymknięcia, stosowane w specyficznych miejscach, przede wszystkim w kotłowniach z kotłami na paliwa stałe i starszymi gazowymi (z otwartą komorą spalania). Ich zaplanowanie to kwestia priorytetu bezpieczeństwa – kocioł zawsze dostanie wystarczająco dużo powietrza i nie powstanie zabójczy tlenek węgla (czad). Ponadto w takich wnętrzach wentylacja musi być grawitacyjna, więc niezamykana kratka nawiewnika gwarantuje ciągły napływ dużej ilości świeżego powietrza;

 • regulowane ręcznie dają się przymykać i w ten sposób zmieniać intensywność wietrzenia. Taka regulacja pozwala ograniczyć zbyt intensywną wymianę powietrza, np. w czasie mrozów. Jednak mało kto pamięta o zmianie nastaw nawiewników;

 • automatyczne ciśnieniowe utrzymują stały przepływ, niezależnie od zmian ciśnienia, głównie działanie wiatru. Zazwyczaj można je również regulować ręcznie;

 • automatyczne higrosterowane reagują z kolei na wzrost poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

OKNA Z JAKĄ KLASĄ ODPORNOŚCI NA WŁAMANIE?

Odporność na włamanie zależy od solidności profilu, rodzaju zastosowanych okuć i oszklenia oraz od dodatkowych zabezpieczeń, np. klamek z zamkiem, liczby i sposobu rozmieszczenia zaczepów antywyważeniowych czy rygli grzybkowych, utrudniających wyważenie okna. Odporność okna na włamanie określa sześć klas – od RC1 do RC6. Im niższa, tym mniej problemów ze sforsowaniem okna będzie miał złodziej i zajmie mu to mniej czasu.

Aby mieć pewność, że okno jest rzeczywiście antywłamaniowe – poprośmy sprzedawcę o okazanie certyfikatu, określającego klasę odporności na włamanie (symbol RC). Jest on zawsze wystawiany dla całego okna przez jednostkę badawczą, upoważnioną do tego przez Polskie Centrum Akredytacyjne. Na ogół okna mają klasę RC1 lub RC2, co świadczy o tym, że są w stanie opierać się przez kilka minut próbie włamania przez niezbyt doświadczonego złodzieja z użyciem prostych narzędzi (śrubokręt, łom).

Okna w klasie RC2, oprócz rygli grzybkowych i zaczepów antywyważeniowych, są wyposażone w specjalne szyby, które składają się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm, połączonych ze sobą przy użyciu czterech warstw folii PVB. Modele o klasie wyższej są rzadkością.

Jeśli chcemy uchronić się przed włamywaczami, oprócz wyposażenia budynku w okna (i drzwi zewnętrzne) o podwyższonej odporności na włamanie, powinniśmy zamontować również rolety zewnętrzne i system alarmowy połączony z monitoringiem firmy ochroniarskiej
Jeśli chcemy uchronić się przed włamywaczami, oprócz wyposażenia budynku w okna (i drzwi zewnętrzne) o podwyższonej odporności na włamanie, powinniśmy zamontować również rolety zewnętrzne i system alarmowy połączony z monitoringiem firmy ochroniarskiej. (fot. Aluprof)

Uwaga! Niektóre "antywłamaniowe" okna mają jedynie solidniejszą szybę – zwykle P2A lub P3A. Samo zastosowanie takiej szyby da niewiele – próby włamania nie wytrzymają inne jego elementy. Taka szyba jest cięższa niż standardowa i gdy zostanie osadzona w oknie ze standardowymi profilami i okuciami, to może spowodować deformację tych elementów. Szyba określana jako „bezpieczna” nie zwiększa odporności na włamanie. W razie stłuczenia, pęka na małe kawałki, które nie grożą zranieniem, ewentualnie ma warstwę specjalnej folii, która utrzymuje zbitą szybę w całości.

Zobacz, czym się różnią okna tarasowe

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Krispol

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN Odbywający się co roku konkurs TOPTEN ma na celu wyłonienie najlepszych rozwiązań pod względem efektywności energetycznej, dostępnych ...
Drzwi GERDA NTT - przedłuż gwarancję do 36 miesięcy
Drzwi GERDA NTT - przedłuż gwarancję do 36 miesięcy Jeżeli zależy Ci na tym, aby nowo zakupione drzwi wejściowe GERDA spełniały swoje zadanie i wykazały swoje wszelkie zalety, zdecyduj się ...
Postaw na dobry montaż z certyfikowaną ekipą Akademii GERDA!
Postaw na dobry montaż z certyfikowaną ekipą Akademii GERDA! GERDA, w ramach Akademii GERDA, organizuje szkolenia oraz certyfikacje dla montażystów swoich produktów.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze