Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Wymiana okien i drzwi

Wymiana okna czy drzwi nie jest zazwyczaj trudna. Dlatego przedstawiamy niewielki przewodnik, który pozwoli prawidłowo wykonać najważniejsze etapy prac.

Przygotowanie ościeża

Ościeże możemy dodatkowo obramować pasami z płyty OSB
Ościeże możemy dodatkowo obramować pasami z płyty OSB
Otwór w ścianie powinien mieć równe i proste boki – w razie potrzeby skuwamy nierówności lub tynkujemy ościeże. W ścianach warstwowych z izolacją cieplną, rama ustawiana jest najczęściej właśnie w warstwie izolacji i trzeba zapewnić stabilne zamocowanie okna czy drzwi.

Przy ok. 5-cm izolacji ościeżnicę można przesunąć nieco do wnętrza, co zapewni oparcie dla nakładanej później pianki montażowo-uszczelniającej. Przy szerszej przerwie izolacyjnej w przypadku drzwi i dużych skrzydeł okiennych, które będą często otwierane – można zamontować dodatkowe obramowanie ościeża z płyty OSB lub twardej płyty cementowo-wiórowej o grubości 20-25 mm.

Takie obramowanie takich drzwi i okien obejmuje całą szerokość ościeża lub – w przypadku otworu z węgarkiem – sięga do jego wewnętrznej krawędzi. Jego zamontowanie wymaga poszerzenia otworu lub zmniejszenia wymiarów okna (albo drzwi), co trzeba uwzględnić już na etapie jego zamawiania.

Schemat montażu okna z PVC
Schemat montażu okna z PVC
Zamocowanie

Przed wstawieniem okna musimy zdemontować wszystkie skrzydła. Zależnie od sposobu zamocowania w ościeżnicy, wiercimy otwory pod dyble lub przykręcamy, bądź zaczepiamy stalowe kotwy.

Mocowania powinny być rozmieszczone w odległości ok. 20 cm od narożników oraz między nimi – w odległości nie większej niż 70 cm.

Ościeżnica drzwiowa musi być mocowana w murze za pomocą kotew (trzy po bokach i po jednej w nadprożu i progu), a następnie obmurowana. Może być dodatkowo wypełniona betonem lub montażową pianką poliuretanową.

Za pomocą klocków stabilizujemy ościeżnicę w murze
Za pomocą klocków stabilizujemy ościeżnicę w murze
Przygotowaną ościeżnicę wstawiamy w otwór opierając ją na drewnianych klockach. Klocki te kładziemy pod każdym pionowym profilem okna. W ścianach warstwowych muszą one opierać się na warstwie zewnętrznej i wewnętrznej muru, gdyż na nich spoczywa cały ciężar okna.

Układając na klockach podkładki o różnej grubości ustawiamy idealnie poziomo dolny profil ościeżnicy. Następnie, za pomocą klinów umieszczonych w górnych narożnikach, ustalamy pionowe położenie ramy w płaszczyźnie powierzchni ściany i krawędzi ościeża. W tej pozycji ramę dodatkowo unieruchamiamy klinami włożonymi po bokach blisko narożników.

Przy mocowaniu za pomocą dybli konieczne będzie wywiercenie w murze otworów i osadzenie w nich długich kołków rozporowych do tzw. szybkiego montażu.

Po włożeniu plastikowego kołka, wkręt mocujący można początkowo wbijać młotkiem, ale pod koniec należy ostrożnie je dokręcić, aby nie spowodować odkształcenia ościeżnicy. Przy mocowaniu kotwami, po odpowiednim ich dogięciu, przykręca się je kołkami rozporowymi do boków ościeża.

W przypadku drzwi klocki umieszczamy tylko wzdłuż boków ościeżnicy. Ościeżnicę mocujemy do ściany dyblami – trzy powinny się znaleźć po stronie zawiasów i jeden po przeciwnej stronie, w gnieździe zamka.

Uszczelnienie

Szczelinę wokół ramy odkurzamy i lekko nawilżamy wodą. Zapewni to szybsze twardnienie i lepszą przyczepność pianki montażowo-uszczelniającej. Piankę poliuretanową wprowadzamy równomiernie na całym obwodzie między ramę a ościeże, wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Następnie zakładamy skrzydła okienne (drzwiowe), aby rozprężająca się pianka nie spowodowała odkształcenia ościeżnicy. Na tym etapie sprawdzamy też ustawienie ościeżnicy i przyleganie do niej skrzydeł.

Po stwardnieniu pianki, co trwa 2-4 godziny, jej nadmiar ścinamy ostrym nożem równo z krawędzią ramy. Po osadzeniu okna sprawdzamy, jak funkcjonują mechanizmy zamykające i w razie potrzeby regulujemy zawiasy oraz rygle. Mocowanie ościeżnicy na samą tylko piankę jest niedopuszczalne. Zastrzeżenie to jest szczególnie istotne w przypadku drzwi zewnętrznych, bowiem skrzydło może ważyć nawet powyżej 100 kg.

Prawidłowo zamontowane drzwi będą służyły nam przez lata
Prawidłowo zamontowane drzwi będą służyły nam przez lata
(fot. Stolbud Warszawa)
Wykończenie

Sposób wykończenia miejsca osadzenia ościeżnicy zależy od tego, jak poważnie uszkodzone zostały tynki i otoczenie ościeża. Do drobnych napraw i przykrycia kotew mocujących posłuży nam tynk gipsowy, łatwy do nałożenia i zatarcia na gładko.

Znacznie uszkodzone i nierówne ościeże od strony wewnętrznej można okleić płytą gipsowo-kartonową. W miejscu styku ościeża z krawędzią ramy należy pozostawić 3-4-mm szczelinę umożliwiającą rozszerzanie się okna.

Zapobiega ona pękaniu tynku pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności (zarówno w przypadku okien z drewna, jak i z PVC). Szczelinę tę należy wypełnić masą akrylową i ewentualnie osłonić listwą dekoracyjną przyklejaną do ościeża.

Od strony zewnętrznej tynk również nie powinien stykać się z oknem. Masę wypełniającą szczelinę należy zakryć silikonem, co zapewni szczelność i elastyczność połączenia. Jako uszczelnienie można również stosować samorozprężną taśmę uszczelniającą, ale powinny być one osłonięte listwami przed promieniowaniem słonecznym.

Do wykończenia miejsca osadzenia ościeżnicy drzwi zewnętrznych wykorzystuje się najczęściej listewki drewniane lub plastikowe, w formie ćwierćwałków, przyklejane do ościeża.


aktualizacja: 2009-02-18

Zdaniem naszych Czytelników

Wiesz co jacek ....., a mnie po 4 latkach takie okienko od tego dobrego BUDVARU wygieło się w pi..u jak łuk , urwało się okucie i nijak nie mogę się doprosić żeby z regionalnego przedstawicielstwa w Bytomiu ktoś przyjechał i zbadał co i jak . Posłałem papiery z dowodem kupna , ...

demo

09 Lip 2012, 12:55

Tak, wymiana okien to zdecydowanie bardzo rozsądne posunięcie, ponieważ inwestycja się zwraca po kilku latach. okna montujemy na kotwy i uszczelniamy pianką montażową. Wszystkopozdrawiam.

ZamknieteDrzwi

17 Maj 2012, 19:42

O ile wymiana okien w mieszkaniu o pow 43m2 tzw. M3 kosztowała kilka lat temu powyżej 10 tys. zł o tyle teraz można to zrobić za 6-7 tys. zł. Oszczędność jest widziana przy pierwszym rachunku za ogrzewanie.Inwestycja w okna powinna się zwrócić w 5-6 lat, więc warto.

swoboda

10 Maj 2012, 11:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okna drewniane czy z PVC?

Okna drewniane czy z PVC? Taki dylemat ma wielu inwestorów. A przecież obecnie produkowane okna – niezależnie od materiału profili – są trwałe, ładne, wygodne w użytkowaniu i niewymagające zbyt uciążliwej konserwacji. I to niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są ramy. Dlatego, oprócz poznania cech obu materiałów, warto starannie wybrać miejsce zakupu okien, gdyż w tym przypadku trzeba przede wszystkim postawić na jakość ich wykonania.
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x