Certyfikowany dom pasywny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-07-04 07:09:30
Certyfikowany dom pasywny

Z inicjatywy Biura Projektowego M&L Lipińscy powstał pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi zaledwie 13,5 kWh/m2 na rok (dla porównania zapotrzebowanie domu tradycyjnego to około 90 kWh/m2 na rok).

Z inicjatywy Biura Projektowego M&L Lipińscy powstał pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi zaledwie 13,5 kWh/m2 na rok (dla porównania zapotrzebowanie domu tradycyjnego to około 90 kWh/m2 na rok). Dom mieści się w miejscowości Smolec koło Wrocławia. Projekt domu pasywnego Biura Projektowego M&L Lipińscy uzyskał aprobatę Instytutu Domów Pasywnych (PHI) z Darmstadt i zostanie poddany procesowi certyfikacji.

 

W projekcie Dom Pasywny i biura M&L Lipińscy znalazły swoje zastosowanie nowoczesne rozwiązania firmy REHAU dla budownictwa pasywnego. Jednym z istotnych elementów jest stolarka okienna, która w przypadku domu pasywnego musi mieć współczynnik przenikania ciepła mniejszy od 0,8 W/m2K. W domu pasywnym w Smolcu zastosowano zestawy szyb zespolonych o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,6 W/m2K oraz profile REHAU Clima Design o współczynniku przenikania ciepła Uf=0,7 W/m2K. Okna z profili REHAU Clima Design mają certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Również drzwi wejściowe REHAU, które zostały zastosowane w budynku pasywnym w Smolcu spełniają wymagania domów pasywnych odnośnie do izolacyjności cieplnej i szczelności na przenikanie powietrza. Z kolei ciepłe powietrze, odzyskane z gruntu za pomocą gruntowego wymiennika ciepła AWADUKT Thermo, wspomaga zarówno instalację grzewczą, jak i wentylację mechaniczną. Nowoczesne połączenie pompy ciepła typu powietrze-powietrze z centralą rekuperacyjną oraz z kolektorami słonecznymi w pełni zaspokajają zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, ogrzanie pomieszczeń oraz sprawną wentylację świeżym powietrzem.

 

Na styczeń 2007 planowane jest oficjalne otwarcie Domu Pasywnego. Po zakończeniu budowy Dom Pasywny będzie udostępniony zwiedzającym przez dwa lata.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!