Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Parapety wewnętrzne

Warto wybrać parapety wewnętrzne z dobrego, trwałego materiału, odpowiednie do rodzaju pomieszczeń i planowanego wystroju wnętrza.

Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują też kurz unoszący się znad grzejnika. Brak parapetów wewnętrznych nie jest błędem, ale w domu mieszkalnym trudno byłoby to zaakceptować: bez wykończenia trwałym i łatwym do mycia materiałem powierzchnie ścian pod oknami szybko by się brudziły.

Materiał podokiennika warto zatem dobierać z uwzględnieniem przeznaczenia pomieszczenia: w gabinecie czy sypialni parapety mogą być drewniane, w pralni czy łazience – lepiej wybierać materiały odporne na wodę i stosowane w łazienkach środki czystości. Parapety wewnętrzne są dość ważnym detalem wystroju wnętrza, ale z ich eksponowaniem lepiej nie przesadzać. Warto dobrać je tak, by zbytnio nie zwracały uwagi, a więc dopasować je do stylu wnętrza.

Parapet wewnętrznyParapet wewnętrzny
(fot. Dekoria)(fot. Oknoplast Kraków)
Dobry efekt daje zestawienie parapetu i okna z tego samego materiału lub w tym samym kolorze, choć oczywiście nie jest to regułą

Kuchnia. Jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego blatu, powinien być odporny na zarysowania, wodę i wilgoć oraz na działanie preparatów czyszczących i środków spożywczych. Odpowiedni będzie tu parapet z granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego i kompozytów.

Łazienka. Tu parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na wodę i niechłonącego wilgoci, a także odpornego na kwasy zawarte w przeznaczonych do łazienek środkach do usuwania osadów z kamienia. Najlepsze są więc kompozyty i płytki ceramiczne.

Salon. Wybierając parapety do salonu, oceniamy głównie ich wygląd. Cenione są tu parapety z materiałów naturalnych: kamienia czy drewna, a w tańszej wersji – materiałów imitujących naturalne: konglomerat marmurowy, kamień syntetyczny, postforming i soforming.

Pomieszczenia gospodarcze. W takich pomieszczeniach można zastosować parapety z tańszych materiałów: PVC, akryl, laminaty.

Kamień

Z kamieni naturalnych na parapety wewnętrzne stosuje się głównie granit i marmur. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Najbardziej trwały i odporny na wilgoć oraz zabrudzenia jest granit. Bardziej dekoracyjny jest marmur, ale w przeciwieństwie do granitu wymaga zabezpieczania specjalnym impregnatem (impregnację ową trzeba powtarzać, co jest kłopotliwe), bo nawet woda może pozostawić na nim plamę. Jest podatny na uszkodzenia, zwłaszcza w czasie transportu i montażu.

Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym, o zaokrąglonych brzegach. Podczas użytkowania nie wymaga konserwacji. Jest trwały i bardzo estetyczny (fot. Nemezis)Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym

Podokiennik z kamieniaPodokiennik z kamieniaPodokiennik z kamienia można dopasować niemal do każdego wnętrza, bo ilość dostępnych kolorów, układów żyłek oraz sposobów ich wykończenia jest bardzo duża (fot. Dekorator) i
(fot. MS więcej niż OKNA)

Konglomerat marmurowy

Materiał ten produkowany jest z kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa przypomina marmur, ale parapety konglomeratowe są kilkakrotnie tańsze od marmurowych. Ponadto są nienasiąkliwe, odporne na uderzenia i niewrażliwe na zaplamienia spowodowane środkami chemicznymi stosowanymi w gospodarstwie domowym. Mogą być barwione na dowolny kolor.

Kamień syntetyczny

Jest to tworzywo wytwarzane z mieszaniny piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem żywic poliestrowych i pigmentów. Wyglądem przypomina marmur lub granit, ale jest od nich lżejszy. Kamień syntetyczny ma gładką powierzchnię i jest odporny na uderzenia, działanie wody i większości środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu nie powstają na nim plamy.

Kompozyty

Są to tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa z żywicy oraz z pigmentów. Parapety z nich wykonane są wytrzymałe na uderzenia, lecz łatwo je porysować.

Płytki ceramiczne

Są odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Można dobrać je tak, by harmonizowały z glazurą i terakotą, którymi wykończone są ściany i podłoga w łazience. Okładziny z płytek będą służyć przez długie lata, jeśli na styku płytek z oknem zastosujemy wypełnienie z materiału o trwałej elastyczności (kruche bardzo szybko popęka i zacznie wypadać z powodu odkształceń termicznych okna).

Drewno

Drewniane parapety są chętnie stosowane.
Drewniane parapety są chętnie stosowane. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianym oknem (fot. Dekoria)
Dawniej na parapety używało się grubych i szerokich desek dębowych, modrzewiowych czy jesionowych, ale obecnie parapety wykonuje się głównie z drewna klejonego: sosnowego, bukowego, ewentualnie dębowego.

Drewno klejone jest odporniejsze na zmiany temperatury oraz wilgotności i dlatego nie paczy się tak jak drewno lite. Drewniane parapety mają frezowane krawędzie i są wykańczane woskiem lub lakierem bezbarwnym (nawet najlepszy lakier łatwo porysować doniczkami).

Postforming i softforming

Są to płyty z warstwą nośną z materiału drewnopochodnego (najczęściej płytą wiórową), z wierzchu oklejone laminatem lub powleczone melaminą, a od spodu pokryte papierem przeciwprężnym. Od strony pomieszczenia parapet ma krawędź zagiętą do dołu (postforming) lub doklejoną końcówkę o wybranym kształcie i kolorze (softforming).

Warstwa wierzchnia może mieć nadruk imitujący drewno, kamień lub płytki ceramiczne, a jej wykończenie może być matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Parapet z płyty drewnopochodnej z krawędzią zagiętą do dołu (postforming) i wykończeniem imitującym drewnoParapet z płyty drewnopochodnej z krawędzią zagiętą do dołu (postforming) i wykończeniem imitującym drewno
(fot. Juan)

PVC

Parapety wewnętrzne produkuje się z twardego PVC o przekroju komorowym. Ich zaletą jest odporność na wilgoć, lecz pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się pofałdować, dlatego nie powinno się ich umieszczać w odległości mniejszej niż 15 cm od grzejnika. Podokienniki z PVC najczęściej są wykończone laminatem dostępnym w różnych kolorach. Wykończenie może imitować drewno lub kamień.

Akryl

Parapety wytwarza się z masy akrylowej z wypełniaczami. Są bardzo twarde, nie odbarwiają się i są odporne na działanie większości stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. Uszkodzoną powierzchnię podokiennika można zeszlifować (to ważne w pomieszczeniach gospodarczych, bo wszelkie powierzchnie, na które się coś odkłada czy odstawia, bywają narażone na rozmaite uszkodzenia).

Laminaty

Składają się z dwóch warstw: spodniej – z maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej i górnej – z żelkotu – materiału o dużej elastyczności i połysku, produkowanego z nienasyconej żywicy poliestrowej. Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45–60 mm. Części boczne są zamknięte zaślepkami (zwykle tylko na pewnym odcinku).

Małgorzata Cuch

 

aktualizacja: 2010-09-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mieszkam w bloku i podczas wymiany okien wypłynął temat parapetów.. Zażyczyłam sobie pozostawienie dotychczasowych betoniaków z lat 60-tych. Wszyscy byli zdziwieni (tzn. ekipa montażowa i mój malżonek), ale stare parapety są bardzo wygodne, mogę na nich stać podczas mycia okien!!! Bez strachu ustawiłam mnóstwo donic z kwiatami. Pan, który u nas wykonywał remont zaszpachlował mi wszystkie nieróności tych staruszków szpachlą samochodową i polakierował je ładnie kilkukrotnie od góry i od dołu dzięki czemu bez trudu mogę utrzymać czystość. Kolor idealnie dobraliśmy do ram okiennych. Napiszcie jak to jest z tymi nowymi parapecikami - są takie cieniutkie, jak wytrzymują ciężary? Mycie okien tylko z krzesła? Ciężkie donice wykluczone? Zastanawiam się, bo planujemy budowę domu....

Gość: obserwatorka

03 Mar 2012, 12:15

U mnie są parapety też z drewnopodobnej płyty, z Helopalu, mogę każdemu polecić

konsta

29 Wrz 2010, 11:50

Podobnie jak autor artykułu uważam, że parapety są istotnym elementem wyposażenia domu i tutaj nie warto oszczędzać na materiale.
Gdy kupowałem okna plastykowe, drewnopodobne w mieszkaniu w bloku pamiętałem o tym i zdecydowałem się zabudować parapety z konglomeratu o strukturze identycznej jak w oknie. Wydawało się, że wszystko będzie idealnie.
Zapomnieliśmy jednak określić głębokość parapetów i zamiast dostojnych okien mamy teraz okna ... tylko poprawne.

sepoy

26 Wrz 2010, 08:02

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Mam rolety nadokienne. Czemu rama drży podczas zamykania okna?

Montując okna z roletami nadokiennymi, można czasem zauważyć, że rama okienna w górnej części podczas zamykania okna drży. Co jest tego przyczyną?

topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Trzy komfortowe warianty drzwi tarasowych firmy MS więcej niż OKNA
Trzy komfortowe warianty drzwi tarasowych firmy MS więcej niż OKNA Oferta firmy MS więcej niż OKNA - jednego z czołowych polskich producentów stolarki okiennej, obejmuje aż trzy komfortowe warianty drzwi ...
Okno FPP-V preSelect® - okna nowej generacji
Okno FPP-V preSelect® - okna nowej generacji PreSelect® to okna nowej generacji, stworzone dla osób ceniących funkcjonalność i nowoczesność rozwiązań. Okna te mają dwie oddzielne ...
VII Kongres Stolarki pełen nagród i jubileuszowych wyróżnień
VII Kongres Stolarki pełen nagród i jubileuszowych wyróżnień Na wieczornej, jubileuszowej Gali VII Kongresu Stolarki Polskiej, która obfitowała w ogrom emocji związanych z obchodami 20-lecia istnienia ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe