Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Montaż okien drewnianych

Montaż okien drewnianych najlepiej zlecić firmie, w której okna zostały zakupione, ponieważ jest najpewniejsze, że pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje. Jednak warto wiedzieć, jak prace montażowe powinny przebiegać.

Właściwy montaż to ważny warunek poprawnego funkcjonowania okien. Niewłaściwy może być przyczyną problemów z otwieraniem i zamykaniem okien, zaparowywania szyb, a nawet butwienia ram drewnianych.

Nie do pogardzenia jest też korzyść finansowa. Zakup okna wraz z montażem w jednej firmie pozwala fakturować całość jako usługę z 7% podatkiem VAT, podczas gdy kupując okna bez montażu zapłacimy 22% VAT.

Uwaga! Montaż okien drewnianych przeprowadza się po zakończeniu tynkowania i wylewania posadzek, ponieważ nadmierna wilgoć niekorzystnie wpływa na drewno.

Chociaż prace montażowe wykonują specjaliści, warto wiedzieć, jak powinny przebiegać.

Mocowanie ościeżnicy. Przed wstawieniem okna sprawdza się, czy otwór ościeża ma odpowiedni wymiar – jego szerokość powinna być 2 do 3 cm większa od szerokości ościeżnicy, jego wysokość zaś – 3,5 cm do 5 cm większa od wysokości ościeżnicy. Następnie oczyszcza się miejsce osadzenia ościeżnicy w murze, zdejmuje skrzydła okienne z ościeżnicy i wstawia ją w otwór, opierając na drewnianych klockach nośnych w taki sposób, aby każdy klocek znalazł się pod każdym pionowym profilem.

Ościeżnicę wstępnie mocuje się w murze za pomocą klinów, które umieszcza się blisko jej narożników i za pomocą poziomnicy ustawia się jej pion i poziom. Następnie, używając miarki zwijanej, ustawia się przekątne oraz tzw. światło ościeżnicy. Po dokonaniu pomiarów i wyregulowaniu ościeżnicy, mocuje się ją trwale w murze:

 • na dyble – po wstawieniu ościeżnicy w mur wywierca się otwory w jej bokach i następnie wkręca w nią dyble; ten sposób łączenia można stosować, gdy ściana jest jednorodna, np. z betonu komórkowego;
 • na kotwy, co polega na przykręceniu ich lub zaczepieniu do zewnętrznego obwodu ramy ościeżnicy przed włożeniem ościeżnicy w otwór. Kotwy umieszcza się w odległości ok. 25 cm od narożników: odstęp między kotwami nie powinien być większy niż 70 cm.

Uszczelnianie. Po zamontowaniu ościeżnicy zakłada się skrzydła i obkleja drewniane ramy okienne papierową taśmą malarską, aby zabezpieczyć ramy przed zabrudzeniem poliuretanową pianką montażową. Następnie szczelinę między ościeżnicą a murem spryskuje się lekko wodą, aby zapewnić lepszą przyczepność pianki, po czym nanosi się ją wzdłuż całego obwodu szczeliny do 1/3 jej głębokości.

Nadmiar pianki po stwardnieniu przycina się ostrym nożem równo z płaszczyzną okna.

Od strony wewnętrznej otwór okienny wykańcza się pasami płyt gipsowo-kartonowych i uszczelnia silikonem miejsca styku ościeżnicy z murem wzdłuż całego obwodu okien. 

Mocowanie kotwy do ościeżnicy
Wstępne mocowanie ościeżnicy w murze za pomocą klinów
Mocowanie kotwy do ościeżnicy
Wstępne mocowanie ościeżnicy w murze za pomocą klinów
Ustawianie piony ościeżnicy
Osadzanie okna w murze za pomocą kotew stalowych
Ustawianie piony ościeżnicy
Osadzanie okna w murze za pomocą kotew stalowych
Wypełnianie szczeliny między ościeżnicą a murem pianką poliuretanową
Regulacja skrzydeł okiennych
Wypełnianie szczeliny między ościeżnicą a murem pianką poliuretanową
Regulacja skrzydeł okiennych
(fot. Sokółka)
Olimpia Wolf 
aktualizacja: 2009-12-28

Zdaniem naszych Czytelników

Świetny artykuł, teraz mam dużo pełniejszą wiedzę, i będę umiała ocenić prace wykonywane przez zawodowców.

Madulia12

17 Mar 2016, 23:05

w końcu pomocny, merytoryczny artykuł. Muszę przyznać, że ja sam bym się nie podjął montażu okien. Wolałbym to zlecić ludziom, którzy znają się na dobrym montażu.

Gość Sławek

17 Mar 2016, 19:20

super !.

Gość ...

15 Maj 2010, 10:18

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Okna ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA
Okna ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA to ekonomiczne rozwiązanie dla wszystkich, którym marzą się modne lecz kosztowne okna aluminiowe. Ten ...
Marka Schüco inwestuje w światowy rozwój
Marka Schüco inwestuje w światowy rozwój Digitalizacja procesów planowania i produkcji, sieciowanie urządzeń oraz wzrastająca presja na rozwój ekologicznych technologii budowlanych ...
Energooszczędne drzwi Thermo65
Energooszczędne drzwi Thermo65 Firma Hörmann oferuje wykonywane na wymiar stalowe drzwi o świetnej izolacyjności cieplnej. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może ...

Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Okienne dekoracje mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb. Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele...
topowe produkty

ALU LOOK, czyli okna prawie doskonałe

Czy charakteryzująca się najlepszymi parametrami technicznymi stolarka okienna może jednocześnie zachwycać estetyką? A dlaczego nie? MS więcej niż OKNA wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich klientów i wprowadza na rynek nową linię okienną ALU LOOK, która naśladuje wygląd aluminium.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze