Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Okna drewniane czy z PVC?

Okna drewniane czy z PVC? Taki dylemat ma wielu inwestorów. A przecież obecnie produkowane okna – niezależnie od materiału profili – są trwałe, ładne, wygodne w użytkowaniu i niewymagające zbyt uciążliwej konserwacji. I to niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są ramy. Dlatego, oprócz poznania cech obu materiałów, warto starannie wybrać miejsce zakupu okien, gdyż w tym przypadku trzeba przede wszystkim postawić na jakość ich wykonania.
Układ słojów drewna w profilu
 Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura)

Drewno jest materiałem naturalnym, zatem na jego własności wpływa bardzo wiele czynników. Mimo stosowania profili klejonych oraz selekcji surowca nie można mówić o pełnej powtarzalności takich parametrów, jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatury i wilgotności. Oczywiście, prawidłowo przygotowane i obrobione drewno zapewnia wymaganą stabilność wymiarową ramy, jednak należy liczyć się z możliwością powstania drobnych uszkodzeń powierzchniowych. Jest to szczególnie możliwe w przypadku bardzo wysokiej lub bardzo niskiej wilgotności powietrza.

Okna drewniane wymagają co 3-5 lat odnowienia powłoki malarskiej od strony zewnętrznej, a w skrajnie niekorzystnych warunkach nawet częściej. Okna ukryte pod szerokimi okapami można odnawiać rzadziej.

Profile okien z PVC produkowane są natomiast ze składników, których jakość i własności można łatwo kontrolować. Dlatego, jeśli nie popełniono błędów przy produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy. Jednak tworzywa sztuczne mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować odkształcanie się profili i problemy z otwarciem lub zamknięciem okna.

Przy wyborze rodzaju okien trzeba uwzględnić te różnice, mając na uwadze miejsce zamontowania, intensywność nasłonecznienia, bezpośrednie opady deszczu czy wilgotność otoczenia.

Dobrze wykonana drewniana rama ma na całym obwodzie zbliżony rysunek słojów
 Dobrze wykonana drewniana rama ma na całym obwodzie zbliżony rysunek słojów (fot. Urzędowski)

Wrażliwość tworzyw sztucznych na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne szybciej tracą barwę a nawet mogą się odkształcać. W takich miejscach lepiej montować okna drewniane, pomimo tego, że promienie słoneczne zmniejszają trwałość powłoki lakierniczej.

Warto też brać pod uwagę inne własności użytkowe okien. Profile drewniane stosunkowo łatwo można naprawić w przypadku nawet poważniejszych uszkodzeń a także przemalować na inny kolor. Z kolei w ramach z PVC łatwiej będzie wymienić stłuczoną szybę, a zabiegi konserwacyjne ograniczają się do okresowego mycia profili.

Niekiedy istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze rodzaju okien jest ich wygląd.

Oprócz walorów użytkowych i indywidualnych preferencji istotne znaczenie przy wyborze rodzaju okna ma jego cena. Z reguły standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych, ale przy porównywaniu należy również uwzględnić rodzaj zamontowanych okuć i oszklenia. Relacja taka dotyczy okien seryjnych, dostępnych w marketach i składach budowlanych. Natomiast okna robione na zamówienie są kalkulowane indywidualnie i najprostszym sposobem porównania cen będzie zebranie kilku ofert od różnych producentów.

Podsumowanie

Drewno oraz PVC jako materiały mają odmienne wady i zalety. Jednak własności okien są bardzo podobne i w przeciętnych warunkach użytkowania można uznać je za równorzędne. Produkcja okien odbywa się najczęściej w dwóch różnych firmach – w zakładzie wytwarzającym kilkumetrowe profile i „montażowni”, gdzie przycinane są na wymiar, łączone w ramy i wyposażane w szyby, okucia, uszczelki.

Stosunkowo prosty montaż i nieskomplikowane oprzyrządowanie – zwłaszcza do produkcji okien plastikowych – sprawiają, że wytwarzaniem okien zajmuje się wiele firm, korzystając niekiedy z profili dostarczanych przez przypadkowych dostawców. Dlatego zakupu okien, niezależnie od tego czy są to okna drewniane czy z PCV, lepiej dokonywać u znanych producentów lub ich autoryzowanych przedstawicieli.

aktualizacja: 2008-12-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okna drewniane - zakup kontrolowany

Poszukiwane: Okna drewniane sosnowe do domu o powierzchni 100 m² – do pokojów i kuchni: 2 okna dwuskrzydłowe o wymiarach 147 × 145 cm, 4 okna jednoskrzydłowe – 87 × 115 cm, 1 drzwi balkonowe o wymiarach 87 × 221 cm; do łazienki: 1 okno jednoskrzydłowe – 57 × 55 cm, do garażu: 3 okna jednoskrzydłowe – 87 × 85 cm.
topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016
Markiza pionowa VMZ Solar INNOWACJĄ ROKU 2016 Firma FAKRO dzięki jednemu z innowacyjnych rozwiązań - markizie pionowej VMZ Solar - otrzymała tytuł "Innowacji Roku 2016".
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX
Okna dachowe z pakietem trzyszybowym w podstawowej ofercie VELUX Firma VELUX wprowadza do podstawowej oferty nowe, energooszczędne okna dachowe z pakietem trzyszybowym. Dzięki atrakcyjnym cenom nowych okien, ...
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3
Aluminiowe drzwi zewnętrzne Hörmann standardowo w klasie na włamanie RC 3 Jak wynika z policyjnych statystyk średnio, w Polsce, co 15 minut dokonuje się kradzieży z włamaniem do domu. Co dziesiąty włamywacz dostaje ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x