Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Wymiana drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.

Kłopotliwa może się okazać wymiana drzwi z ościeżnicą metalową, która często jest uwięziona dołem w wylewce cementowej. Demontażu takich drzwi nie da się przeprowadzić bez uszkodzenia tynków i posadzki. Ale od hałaśliwego i rujnującego posadzki kucia może być czasem łatwiejsze odcięcie dołu ościeżnicy palnikiem.

Drzwi wewnętrzne
 (fot. Interdoor)

Niezależnie od sposobu usunięcia starej ościeżnicy wymianę drzwi dobrze jest zaplanować łącznie z remontem ścian i podłóg. Wprawdzie można zamówić nowe skrzydła drzwiowe dopasowane do starych ościeżnic, ale takie skrzydła będą droższe, a stara ościeżnica może je szpecić.

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne?

Nowe drzwi wewnętrzne możemy wybierać spośród drewnianych, z płyt drewnopochodnych, a nawet szklanych.

Drzwi wewnętrzne drewniane. Mogą być z drewna litego lub klejonego warstwowo – te są bardziej popularne, głównie ze względu na niższą cenę i bardzo dobre parametry techniczne: wysoką wytrzymałość i odporność na paczenie się. Najczęściej stosowane gatunki drewna to: sosna, dąb, buk, mahoń i jesion.

Drzwi wewnętrzne z płyty drewnopochodnych. Mogą to być gładkie lub tłoczone płyty wiórowe albo pilśniowe – zwykłe, MDF i HDF. Najczęściej stosuje się płyty MDF (twarde) i inaczej wytwarzane HDF (bardzo twarde) o większej gęstości. Im jest ona większa, tym materiał trwalszy i drzwi mniej się paczą. Oba rodzaje płyt są bardziej odporne na pękanie oraz rozszczepianie niż lite drewno.

Drzwi wewnętrzne z płyty MDF Drzwi wewnętrzne z płyty MDF, w przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie mają naturalnych pęknięć ani sęków. Są materiałem jednorodnym, przez co nie ulegają wypaczeniu ani rozsychaniu. Mogą być malowane lub okleinowane naturalnymi fornirami (np. buk, dąb, klon, teak, wenge, jatoba) (fot. Entra)


Drzwi wewnętrzne szklane.
Skrzydła mogą mieć wąskie ramy aluminiowe albo drewniane, ale mogą też być bezramowe: taką bezramową taflę szkła zawiesza się bezpośrednio na zawiasach, a zamiast klamki stosuje pochwyt. Aby drzwi były bezpieczne, wykonuje się je ze szkła hartowanego lub klejonego. Zbita szyba hartowana rozsypuje się na kawałki o nieostrych brzegach, a folia zabezpieczająca szkło klejone zapobiega jego rozsypaniu się na kawałki.

Bezramowe szklane drzwi przesuwne, wykonane ze szkła hartowanego, montowane na zawiasach do szyny nośnej; można zamówić drzwi pasujące do dowolnego otworu drzwiowego (fot. Techni-Door) Bezramowe szklane drzwi przesuwne, wykonane ze szkła hartowanego

Jak montować, aby nie było pęknięć w ścianie nad drzwiami?

Choć zamontowanie nowych drzwi nie jest specjalnie skomplikowane, to zdecydowanie lepiej zlecić to fachowcowi, zwłaszcza że producenci nie uznają żadnych reklamacji, jeśli drzwi zostaną zamontowane nieprawidłowo.

Drzwi wewnętrzne najlepiej zamontować już po ułożeniu parkietu, ale przed jego polakierowaniem (podczas montażu można bowiem zarysować lakier).

Przed montażem należy dokładnie wymierzyć otwór: jego wysokość i szerokość, grubość ścian i sprawdzić, czy przekątne mają taką samą długość. Najbezpieczniej wykonanie pomiaru powierzyć fachowcowi, który będzie montował drzwi, bo wtedy on odpowiada za to, by drzwi idealnie pasowały.

Ościeżnice drzwi wewnętrznych. Przebieg pracy przy wymianie drzwi zależy od tego, jaką zastosujemy ościeżnicę. Stałą instaluje się bowiem bezpośrednio na stropie – przed naprawą lub remontem ścian, a regulowaną – po wszelkich wykończeniach, ale przed lakierowaniem posadzki.

Aby klamka drzwi nie obijała sąsiedniej ściany drzwi powinny być odsunięte od narożnika o 30 cm
Aby klamka drzwi nie obijała sąsiedniej ściany drzwi powinny być odsunięte od narożnika o 30 cm
(fot. Pol-Skone)

Ościeżnice wstawia się w otwór w ścianie, stabilizuje klinami drewnianymi lub plastikowymi i mocuje do ściany pianką poliuretanową. Niektórzy producenci, by drzwi lepiej trzymały się ościeża, zalecają użycie również dybli (do ścian murowanych) i kołków (do ścian szkieletowych). Wymóg ten dotyczy jednak głównie mocowania ciężkich drzwi zewnętrznych.

Uwaga! Podczas wypełniania pianką montażową szczelin wokół ościeżnicy trzeba zawsze zastosować rozpórki, aby ekspandująca pianka nie spowodowała ich odkształcenia. Ościeżnice regulowane, które najczęściej są z płyty MDF, należy rozeprzeć przynajmniej czterema rozpórkami, a piankę wtryskiwać z umiarem.

Pianka powinna być przeznaczona do montażu stolarki (większość producentów oznacza ją zieloną zatyczką). Jednoskładnikowa wymaga zwilżenia wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) powierzchni, na które będzie nakładana. Dwuskładnikową można nanosić na suche powierzchnie.

Szczelinę miedzy zamontowaną ościeżnicą a ścianą osłania się listwami maskującymi, które przykleja się klejem montażowym do ściany lub do ościeżnicy. Łączenia listew wykańcza się silikonem w kolorze drzwi.

Zawiasy. Większość drzwi wewnętrznych zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Od zawiasów, które dźwigają ciężar skrzydła, zależy z jaką łatwością drzwi będą się otwierały i czy nie będą skrzypieć.

Po zawieszeniu skrzydła zawiasy trzeba wyregulować. Nie powinno się do tego używać metalowych podkładek zakładanych na trzpień: świadczyłoby to o złym wymierzeniu otworu i niedokładnym wyregulowaniu zawiasów, słowem – o niefachowości montera.

Klamki, szyldy i rozetki. Zwykle dokupuje się je osobno. Mogą być wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej, rzadziej z aluminium, są też modele łączone ze szkłem, drewnem lub kolorową żywicą. Dobiera się je indywidualnie do stylu wnętrza, przy czym warto pamiętać, że nadmiar ozdób zwykle źle nań wpływa.

Kolorystykę i wzornictwo klamki i rozetki powinno się dobierać do stylu wnętrza i modelu drzwi Kolorystykę i wzornictwo klamki i rozetki powinno się dobierać do stylu wnętrza i modelu drzwi Kolorystykę i wzornictwo klamki i rozetki powinno się dobierać do stylu wnętrza i modelu drzwi (fot. Interno)

 

Nowe drzwi w innym miejscu

Planując przeniesienie drzwi w inne miejsce, trzeba najpierw sprawdzić w dokumentacji projektowej domu, czy kuć trzeba będzie w ścianie nośnej, czy działowej
Planując przeniesienie drzwi w inne miejsce, trzeba najpierw sprawdzić w dokumentacji projektowej domu, czy kuć trzeba będzie w ścianie nośnej, czy działowej
(fot. Hörmann)
Podczas remontu domu czasem decydujemy się na zmianę usytuowania drzwi, by zmienić proporcje i funkcję pomieszczeń lub usprawnić komunikację.

Przed przystąpieniem do kucia czy cięcia muru, trzeba sprawdzić w dokumentacji projektowej domu, z jaką ścianą mamy do czynienia: działową czy nośną.

W ścianie działowej – należy wzmocnić nadproże prętami stalowymi, by zabezpieczyć ścianę przed pęknięciem i zarysowaniem tynku nad drzwiami w charakterystyczny trójkąt.

W ścianie nośnej – przed wykuciem otworu należy wbudować nowe nadproże, które będzie przenosić obciążenia ze stropu i wyższych partii budynku na pozostałe części ściany. Bardzo ważne jest, by zrobił to fachowiec z doświadczeniem.

Należy również pamiętać, że wszelkie zmiany w konstrukcyjnych elementach domu, a ściany nośne takim są, powinny być zaakceptowane przez konstruktora. Przed rozpoczęciem kucia trzeba się upewnić, czy przeniesienie drzwi w nowe miejsce nie pociągnie za sobą konieczności innych przeróbek, które bardzo skomplikowałyby przedsięwzięcie:
 • czy w ścianie nie biegną rury oraz kable elektryczne, które trzeba będzie przenieść w inne miejsce,
 • czy nie ma różnicy poziomów posadzek po obu stronach ściany, jeśli są, to wysokość osadzenia nowego nadproża należy obliczyć od poziomu wyższej posadzki, a różnicę poziomów wyrównać, montując w drzwiach próg odpowiedniej grubości,
 • czy klamka nowo wstawionych drzwi nie będzie obijać ściany poprzecznej; z tego względu powinny być odsunięte od narożnika ścian o 30 cm.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dwa Złote Medale MTP dla produktów FAKRO
Dwa Złote Medale MTP dla produktów FAKRO W tegorocznej edycji konkursowej targów BUDMA 2015 aż dwa produkty firmy FAKRO zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów ...
Świat Szkła zaprasza na konferencję
Świat Szkła zaprasza na konferencję "Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej" Redakcja miesięcznika Świat Szkła zaprasza na Konferencję Techniczną "Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej".
Prezes Fakro, Ryszard Florek odznaczony medalem KEN
Prezes Fakro, Ryszard Florek odznaczony medalem KEN Prezes i właściciel firmy FAKRO, Ryszard Florek, został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie to nadawane jest za szczególne ...
Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe