Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Wymiana drzwi zewnętrznych

Jeśli stare drzwi zewnętrzne wymagają wymiany, warto je zastąpić takimi, jakich dawniej nie produkowano: mocniejszymi i utrudniającymi włamanie

Powinny też być dobrze izolowane cieplnie i akustycznie, szczelne, trwałe, a zatem wykonane z materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Jakie wybrać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne
 (fot. Sokółka)

Na rynku jest sporo firm oferujących dobrej jakości drzwi wejściowe z drewna, stali i z PVC. Kupić można także drzwi z aluminium i włókna szklanego, ale w domach jednorodzinnych stosuje się je rzadko.

Drewniane. Najczęściej są z drewna sosnowego albo świerkowego, rzadziej – z drewna liściastego (dębowe, jesionowe) lub egzotycznego (teak, mahoń). Najlepiej, gdy rama skrzydła jest wykonana z drewna klejonego, bo jest odporniejsze na paczenie się.

Drzwi mogą być wzmocnione blachami stalowymi ukrytymi pod okładzinami z drewna. Powierzchnia skrzydeł drzwi drewnianych może być gładka lub ozdobiona listwami bądź kasetonami.

Przed wilgocią i wpływami atmosferycznymi zabezpieczane są impregnatami i lakierem albo akrylową emalią chemoutwardzalną. Wykończenie może być przezroczyste lub kryjące słoje drewna. Stosuje się też pokrycia z forniru albo powłoki winylowe.

Z PVC. Profile mogą być usztywnione wkładkami stalowymi lub aluminiowymi, wentylowane i uszczelniane pianką poliuretanową. Drzwi z PVC mają trwałe kolory, ale jeśli zostaną uszkodzone, ich powierzchni nie można odnowić. Nie da się ich pomalować, można jedynie zatuszować drobne uszkodzenia specjalnymi preparatami.

Przeszklone drzwi zewnętrzne Jeśli przedsionek lub przedpokój są słabo oświetlone, warto rozważyć kupno drzwi przeszklonych, które zapewnią doświetlenie tych pomieszczeń (fot. Pol-Skone)

 

Drzwi wejściowe można kupić w wersji otwieranej na zewnątrz (lepszy wariant) i do wewnątrz. Najczęściej sprzedawane są w kilku podstawowych kolorach, ale za dopłatą (ok. 300 zł) można zamówić drzwi pomalowane na dowolny kolor. Mogą być wyposażone w wizjer i np. trzypunktowy zamek bolcowy wpuszczany (bez wkładki) i dwa zawiasy z blokadą antywyważeniową lub zamek wielopunktowy albo dwa niezależne zamki bolcowe trzypunktowe wpuszczane na wkładkę patentową (fot. Pol-Skone) Drzwi wejściowe można kupić w wersji otwieranej na zewnątrz (lepszy wariant) i do wewnątrz


Stalowe. W takich drzwiach ze stali ocynkowanej są głównie ościeżnice, ramy i ruszt usztywniający, ale blachą stalową może być też obłożone całe skrzydło – takie drzwi najczęściej są powleczona folią PVC – jednokolorową albo imitującą drewno. Są również drzwi, w których płyty stalowe mocowane są do ramy drewnianej i wykańczane lakierem lub folią z wytłoczonym rysunkiem słojów drewna.

Aluminiowe.Mają ramy z dwu- lub trzykomorowych profili. Wypełniane są najczęściej szybami ze szkła hartowanego lub panelami z blachy aluminiowej, ale do domów jednorodzinnych najlepiej nadają się wersje wykończone okleinami drewnopodobnymi. Mają ocieplenie z pianki poliuretanowej. Drzwi aluminiowe są wytrzymałe, lecz łatwo ulegają wgnieceniom.

Jak montować drzwi zewnętrzne?

Montaż drzwi zewnętrznych przebiega podobnie jak wymiana innych drzwi i okien, z tym że ze względu na znaczny ciężar skrzydła oraz częstotliwość jego otwierania i zamykania zamocowanie ościeżnicy powinno być szczególnie staranne: najlepiej użyć w tym celu kołków rozprężnych (dybli) i każdy stojak ościeżnicy zamocować przynajmniej w trzech miejscach. Jeśli ściana jest trójwarstwowa i drzwi montowane są w linii ocieplenia, konieczne jest użycie specjalnych kątowników przeznaczonych do montażu drzwi zewnętrznych.

Ościeżnice mogą być zmontowane przez producenta lub składać się z trzech części, które łączy się w całość podczas montażu Ościeżnice mogą być zmontowane przez producenta lub składać się z trzech części, które łączy się w całość podczas montażu. Te do stalowych drzwi wejściowych najczęściej wykonane są z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej takim samym PVC jak skrzydła drzwi (fot. Capek)

 

Drzwi zamontowane w ścianie jednowarstwowej - schemat Drzwi zamontowane w ścianie dwuwarstwowej - schemat Drzwi zamontowane w ścianie trójwarstwowej - schemat
 a)  b)  c)
W ścianie jednowarstwowej drzwi powinny być umieszczone w połowie jej grubości (a), w dwuwarstwowej – jak najbliżej krawędzi zewnętrznej ściany (b), w trójwarstwowej – w płaszczyźnie ocieplenia (c)


Obróbki tynkarskie wykonuje się podobnie jak po wymianie drzwi wewnętrznych.

Ostatnim etapem wymiany jest takie wyregulowanie zawiasów, by klucze przekręcały się w zamkach bez oporów, a bolce wchodziły bez ocierania w gniazda ościeżnicy.

Drzwi wejściowe powinny się otwierać na zewnątrza po otwarciu nie powinny uderzać o węgarek ani o ścianę, dlatego warto zamontować uniemożliwiające to odboje.

By były ciepłe i ciche

Drzwi zewnętrzne muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej. Według normy, współczynnik przenikania ciepła U drzwi wejściowych nie powinno przekraczać 2,6 W/(m² •K).

O izolacyjności cieplnej drzwi decyduje masa skrzydła oraz warstwa ocieplenia umieszczonego w ramie. Może to być wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa.

Drzwi wejściowe powinny mieć też dobrą izolacyjność akustyczną, to znaczy nie mniejszą niż 30 dB.

Uwaga! Nie wszyscy producenci podają ten parametr.

Drzwi antywłamaniowe

To drzwi oznaczone klasą C. Producent, określając drzwi jako antywłamaniowe ma obowiązek wydać dla nich deklarację zgodności z aprobatą techniczną bądź przekazać klientowi kopie świadectwa lub certyfikat (wydawane przez jednostki lub laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacyjne).

Przy czym nie jest konieczne – jak się błędnie przyjmuje – zamieszczanie na drzwiach tabliczki znamionowej potwierdzającej klasę C. Drzwi antywłamaniowe muszą być wyposażone przynajmniej w dwa zamki lub jeden wielopunktowy.

Takie drzwi podnoszą znacząco bezpieczeństwo tylko pod warunkiem, że w oknach zamontowane są szyby antywłamaniowe i zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Jak wynika bowiem ze statystyk policyjnych, włamania do domów jednorodzinnych w 80% dokonywane są właśnie przez okna, a większość tych włamań polega na wyważeniu skrzydeł bez wybijania szyby.

Choć w domach jednorodzinnych nie ma wymogu montażu drzwi antywłamaniowych, jest to opłacalne, bo obniża składkę za ubezpieczenie domu nawet o 20% Choć w domach jednorodzinnych nie ma wymogu montażu drzwi antywłamaniowych, jest to opłacalne, bo obniża składkę za ubezpieczenie domu nawet o 20% (fot. Hardmet)

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ale Ładna pani

Gość ACHA

28 Lis 2009, 06:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma FAKRO Oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski do 2020 roku
Firma FAKRO Oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski do 2020 roku 9 października 2017 r. firma FAKRO i Polski Związek Piłki Nożnej przedłużyli umowę sponsorską. Nowa umowa na mocy której FAKRO nadal ...
Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane?
Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane? Skomplikowane parametry i właściwości techniczne okien dadzą się odczytać każdemu. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę i ...
Vetrex na najwyższym podium w rankingu Pro Quality
Vetrex na najwyższym podium w rankingu Pro Quality Pomorski producent stolarki premium zyskał kolejne punkty w rankingu przeprowadzanym przez specjalistyczny serwis Oknotest.pl.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze