Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Panele podłogowe - zakup kontrolowany

Poszukiwane: panele podłogowe do pokoju dziennego (28 m2) i do gabinetu (10 m2). Przestronny salon jest dobrze doświetlony dzięki dużym drzwiom balkonowym prowadzącym na taras. Z jednej strony łączy się z kuchnią, w której podłogę wyłożono terakotą. Na panele Ania i Michał planują wydać około 4 tys. zł.

Ania wymarzyła sobie drewniany parkiet. Do paneli mąż przekonał ją po kilku wizytach u znajomych, którzy wybrali właśnie takie, nieco tańsze rozwiązanie. Poszukiwania zaczęli od wizyty w marketach budowlanych i przeglądania stron internetowych.

Ponieważ Michał postanowił ułożyć posadzkę sam, był zdecydowany na kupienie paneli łączonych bez kleju – w razie gdyby coś nie wyszło, będzie je łatwiej naprawić. Wybór między drewnem a laminatem podyktowały możliwości finansowe. Na drewnianą posadzkę inwestorzy zdecydowali się jedynie w przypadku pokoju dziennego, w którym najczęściej bawią się dzieci, kiedy Ania pracuje w kuchni.

Duże natężenie ruchu, a jednocześnie reprezentacyjny charakter wnętrza – to wystarczające powody, żeby zainwestować w drogie panele, najlepiej z egzotycznego drewna. W gabinecie dzieje się znacznie mniej – dzieci, ani pupil domu, pies, nie mają tam wstępu. Dlatego w niewielkim pokoju zostaną ułożone panele laminowane.

Panele drewniane do gabinetu

W najbliższym markecie budowlanym był dość duży wybór i przystępne ceny. Michał zdecydował się na panele laminowane imitujące drewno dębowe firmy z serii Old Style klasy AC3 i gwarancją na 10 lat (w gabinecie powinny wytrzymać znacznie dłużej). Inwestorzy kupili pięć paczek paneli, w każej po 2,13 m2 materiału, to oznaczało, że zapasu zostało im jedynie ok. 0,65 m2 na docinki i ewentualne uszkodzenia.

Po zastanowieniu dokupili jeszcze jedną paczkę. Jeśli materiału będzie za dużo, w ciągu 14 dni można go zwrócić, ale musi być w oryginalnym opakowaniu. Michał dokupił jeszcze matę z pianki razem z folią, ok. 70 zł/12,5 m2, oraz 14 m.b. listwy przyściennej, uchwyty, narożniki i łączniki. Gdyby gabinet miał więcej niż 15 m2, montaż byłby darmowy – w cenie zakupu paneli.

W przypadku 10 m2 sprzedawca zaproponował co prawda autoryzowany montaż w niższej cenie, ale Michał uparł się, że sam ułoży podłogę. Nie będzie to trudne, bo dołączona do paneli instrukcja montażu jest zilustrowana czytelnymi obrazkami. Przywiezione panele inwestorzy zostawiają w gabinecie na 72 godziny.

Dla lwów salonowych

Planowane do pokoju dziennego panele z drewna egzotycznego wenge okazały się za drogie – kosztowałyby ponad 13 tys. zł. Dlatego Ania zgodziła się na panele łączone bezklejowo w systemie Baltic Loc. Wzór trzyrzędowej klepki przypomina parkiet. Wybrany Jesion Wolin Classic ma wyraźne słoje i sęki, które dodają podłodze naturalności. Wybór drewna ułatwiły wizualizacje znalezione na stronach internetowych – jest to zazwyczaj zdjęcie pokoju, w którym można zmieniać podłogę i w ten sposób wybrać odpowiedni kolor i wygląd paneli.

Inwestorzy uparli się na panele olejowane, zamiast popularnych lakierowanych – choć sprzedawca ostrzegał, że trzeba będzie je myć specjalnym preparatem uzupełniającym (pojemnik 0,75 l kosztuje 27 zł). Za „naturalność” trzeba jednak dopłacić około 14,6 zł/m2 do ceny podstawowej. Panele mają 30 lat gwarancji, a drewno jesionowe jest dość twarde. Posadzka powinna więc wytrzymać wszystkie obciążenia. Przed zamontowaniem trzeba każdy panel dokładnie obejrzeć; jeśli ma widoczne wady, można go wymienić w ciągu siedmiu dni.

Do paneli inwestorzy dokupili płyty Eko Floor – 5 zł/m2, czyli 140 zł, oraz folię za 45 zł. Kolejne 274 zł wydali na listwy przypodłogowe z wysokim profilem (12 zł/m.b.), do których nie są potrzebne żadne łączniki ani narożniki. Listwy łączy się na przycinkę i przykleja do ściany (opakowanie kleju – 10 zł). Wszystkie materiały do salonu kosztowały 3597 zł, a całe przedsięwzięcie – 4180 zł.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Panele drewniane - Jesion Wolin Classic Baltic Wood, Baltic Floor – Jesion Wolin Classic
Wzór trójrzędowy, olejowany, transparentny
Parkiet panelowy
Montaż: bezklejowy system Baltic Loc
Gwarancja: 30 lat
Cena brutto: 97,54 zł/m2
Opłata za olejowanie: 14,64 zł/m2
Koszt całkowity: 3597 zł (panele, listwy, płyty, folia, olejowanie)
Panele drewniane - Dąb Oregon Kronopol, Old Style – Dąb Oregon
Panele laminowane
Montaż: bezklejowy
Gwarancja: 10 lat
Cena brutto: 34 zł/m2
Koszt całkowity: 584 zł (panele, listwy i pianka z folią)

 


aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy jest sposób na wyciszenie paneli podłogowych?

Odpowiedź eksperta: Panele podłogowe układane są jako posadzka pływająca niezwiązana z podłożem, a więc praktycznie nie ma skutecznej metody wyciszenia dźwięków uderzeniowych, gdyż tworzą one luźno położoną membranę, która wpada w drgania, gdy spadnie na nią jakiś przedmiot.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x