Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Panele podłogowe - zakup kontrolowany

Poszukiwane: panele podłogowe do pokoju dziennego (28 m2) i do gabinetu (10 m2). Przestronny salon jest dobrze doświetlony dzięki dużym drzwiom balkonowym prowadzącym na taras. Z jednej strony łączy się z kuchnią, w której podłogę wyłożono terakotą. Na panele Ania i Michał planują wydać około 4 tys. zł.

Ania wymarzyła sobie drewniany parkiet. Do paneli mąż przekonał ją po kilku wizytach u znajomych, którzy wybrali właśnie takie, nieco tańsze rozwiązanie. Poszukiwania zaczęli od wizyty w marketach budowlanych i przeglądania stron internetowych.

Ponieważ Michał postanowił ułożyć posadzkę sam, był zdecydowany na kupienie paneli łączonych bez kleju – w razie gdyby coś nie wyszło, będzie je łatwiej naprawić. Wybór między drewnem a laminatem podyktowały możliwości finansowe. Na drewnianą posadzkę inwestorzy zdecydowali się jedynie w przypadku pokoju dziennego, w którym najczęściej bawią się dzieci, kiedy Ania pracuje w kuchni.

Duże natężenie ruchu, a jednocześnie reprezentacyjny charakter wnętrza – to wystarczające powody, żeby zainwestować w drogie panele, najlepiej z egzotycznego drewna. W gabinecie dzieje się znacznie mniej – dzieci, ani pupil domu, pies, nie mają tam wstępu. Dlatego w niewielkim pokoju zostaną ułożone panele laminowane.

Panele drewniane do gabinetu

W najbliższym markecie budowlanym był dość duży wybór i przystępne ceny. Michał zdecydował się na panele laminowane imitujące drewno dębowe firmy z serii Old Style klasy AC3 i gwarancją na 10 lat (w gabinecie powinny wytrzymać znacznie dłużej). Inwestorzy kupili pięć paczek paneli, w każej po 2,13 m2 materiału, to oznaczało, że zapasu zostało im jedynie ok. 0,65 m2 na docinki i ewentualne uszkodzenia.

Po zastanowieniu dokupili jeszcze jedną paczkę. Jeśli materiału będzie za dużo, w ciągu 14 dni można go zwrócić, ale musi być w oryginalnym opakowaniu. Michał dokupił jeszcze matę z pianki razem z folią, ok. 70 zł/12,5 m2, oraz 14 m.b. listwy przyściennej, uchwyty, narożniki i łączniki. Gdyby gabinet miał więcej niż 15 m2, montaż byłby darmowy – w cenie zakupu paneli.

W przypadku 10 m2 sprzedawca zaproponował co prawda autoryzowany montaż w niższej cenie, ale Michał uparł się, że sam ułoży podłogę. Nie będzie to trudne, bo dołączona do paneli instrukcja montażu jest zilustrowana czytelnymi obrazkami. Przywiezione panele inwestorzy zostawiają w gabinecie na 72 godziny.

Dla lwów salonowych

Planowane do pokoju dziennego panele z drewna egzotycznego wenge okazały się za drogie – kosztowałyby ponad 13 tys. zł. Dlatego Ania zgodziła się na panele łączone bezklejowo w systemie Baltic Loc. Wzór trzyrzędowej klepki przypomina parkiet. Wybrany Jesion Wolin Classic ma wyraźne słoje i sęki, które dodają podłodze naturalności. Wybór drewna ułatwiły wizualizacje znalezione na stronach internetowych – jest to zazwyczaj zdjęcie pokoju, w którym można zmieniać podłogę i w ten sposób wybrać odpowiedni kolor i wygląd paneli.

Inwestorzy uparli się na panele olejowane, zamiast popularnych lakierowanych – choć sprzedawca ostrzegał, że trzeba będzie je myć specjalnym preparatem uzupełniającym (pojemnik 0,75 l kosztuje 27 zł). Za „naturalność” trzeba jednak dopłacić około 14,6 zł/m2 do ceny podstawowej. Panele mają 30 lat gwarancji, a drewno jesionowe jest dość twarde. Posadzka powinna więc wytrzymać wszystkie obciążenia. Przed zamontowaniem trzeba każdy panel dokładnie obejrzeć; jeśli ma widoczne wady, można go wymienić w ciągu siedmiu dni.

Do paneli inwestorzy dokupili płyty Eko Floor – 5 zł/m2, czyli 140 zł, oraz folię za 45 zł. Kolejne 274 zł wydali na listwy przypodłogowe z wysokim profilem (12 zł/m.b.), do których nie są potrzebne żadne łączniki ani narożniki. Listwy łączy się na przycinkę i przykleja do ściany (opakowanie kleju – 10 zł). Wszystkie materiały do salonu kosztowały 3597 zł, a całe przedsięwzięcie – 4180 zł.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Panele drewniane - Jesion Wolin Classic Baltic Wood, Baltic Floor – Jesion Wolin Classic
Wzór trójrzędowy, olejowany, transparentny
Parkiet panelowy
Montaż: bezklejowy system Baltic Loc
Gwarancja: 30 lat
Cena brutto: 97,54 zł/m2
Opłata za olejowanie: 14,64 zł/m2
Koszt całkowity: 3597 zł (panele, listwy, płyty, folia, olejowanie)
Panele drewniane - Dąb Oregon Kronopol, Old Style – Dąb Oregon
Panele laminowane
Montaż: bezklejowy
Gwarancja: 10 lat
Cena brutto: 34 zł/m2
Koszt całkowity: 584 zł (panele, listwy i pianka z folią)

 

 

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze