Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Jaki jastrych zastosować?

Najmniej skomplikowany jest jastrych zespolony, trwale związany z podłożem i będący odzwierciedleniem podłogi jednowarstwowej. Najczęściej stosuje się go jako warstwę dociążającą stropów ciężkich o masie przekraczającej 300 kg/m2 (polepszają się parametry akustyczne stropu) lub jako warstwę wyrównującą podłoża, gdy zachodzi potrzeba jego wypoziomowania podczas remontu (stanowi nadbudowę starego podkładu).

Aby podnieść komfort użytkowania pomieszczeń, coraz częściej wykonuje się jednak podłogi wielowarstwowe, z różnymi rodzajami izolacji. Jeżeli jest konieczne odizolowanie pomieszczeń od szkodliwego wpływu wilgoci – na podłożach leżących bezpośrednio na gruncie lub stropach znajdujących się nad pomieszczeniami mokrymi, należy podłogę wykonać jako jastrych na warstwie oddzielającej. Jest nią izolacja np. z folii PE grubości 0,1 mm.

Gdy chcemy docieplić podłogę lub ją wytłumić, jastrych należy wykonać na warstwie izolacji termicznej lub akustycznej jako pływający, czyli oddzielony izolacją od innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...

Panele podłogowe - zakup kontrolowany

Poszukiwane: panele podłogowe do pokoju dziennego (28 m2) i do gabinetu (10 m2). Przestronny salon jest dobrze doświetlony dzięki dużym drzwiom balkonowym prowadzącym na taras. Z jednej strony łączy się z kuchnią, w której podłogę wyłożono terakotą. Na panele Ania i Michał planują wydać około 4 tys. zł.
topowe produkty

Mikrocement CREATIVO BAUFLOOR - doskonały sposób na elegancką podłogę

Marzysz o ładnej, a zarazem funkcjonalnej posadzce w kuchni, łazience lub salonie? Skorzystaj z oferty posadzek dekoracyjnych BAUTECH FUTURA - ich nienaganna estetyka i subtelna elegancja sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze