Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Błędy wykonawcze podłogi na gruncie

Błędy jakie może popełnić wykonawca podłogi są podobne niezależnie od tego, w jakiej części budynku podłoga się znajduje, czy będzie na gruncie, czy na stropie.

Pozostawienie ziemi urodzajnej.

Warstwa ziemi urodzajnej (humus) powinna być dokładnie usunięta inaczej rozkładające się substancje organiczne mogą wpływać niszcząco na podłogę. Ponadto pozostawiona gleba nie zapewnia odpowiedniej stabilności pozostałym warstwom podłogi. Z zagospodarowaniem ziemi nie powinno być kłopotu, bo można ją wykorzystać przy urządzaniu ogrodu.

Zbyt słabo zagęszczona podsypka.

Podsypka z piasku lub pospółki wymaga bardzo starannego zagęszczenia, natomiast żwir, tłuczeń lub keramzyt zagęszcza się bardzo słabo, np. keramzyt w wyniku zagęszczenia zmniejsza swoją objętość o ok. 10%.

Podsypkę ubija się warstwami, zwykle na mokro, najlepiej stosując specjalną maszynę wibracyjną. Zbyt słabe ubicie spowoduje, że kolejne warstwy podłogi będą osiadać i mogą pękać. Jednak nie należy przesadzać, bo zbyt mocne ubijanie podsypki powoduje czasem pękanie fundamentu – głównie w narożach.

Użycie na podsypkę gruzu w dużych kawałkach.

Na podsypkę nie nadaje się gruz w dużych kawałkach, bo trudno go ubić: między większymi kawałkami zwykle zostają niewypełnione miejsca, a wskutek tego podbudowa może się okazać niestabilna. Rezultatem tej niestabilności będzie nierównomierne osiadanie i pękanie podłogi.

Szczeliny pomiędzy płytami izolacji cieplnej.

Szczeliny powodują ucieczkę ciepła, dlatego najlepiej układać ocieplenie w dwóch warstwach, tak by spojenia płyt się nie pokrywały. Alternatywą jest ułożenie płyt z frezowanymi (ukształtowanymi schodkowo) krawędziami, są one jednak nieco droższe.

Zbyt mała wytrzymałość styropianu.

Płyty z materiału izolacyjnego ułożone w podłodze muszą być odporne na ściskanie, bo obciąża je podkład podposadzkowy, posadzka, ustawione na podłodze sprzęty, ścianki działowe itd. Najczęściej stosuje się styropian odmiany EPS 100 (tzw. podłogowy), jego tańsze odmiany np. EPS 70 (tzw. fasadowy) się do tego nie nadają.

Twardsze odmiany styropianu np. EPS 200 przeznaczone są do podłóg na parkingach i w garażach, ale raczej w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest duże. W domach jednorodzinnych zwykle EPS 100 wystarcza. Decyzję jednak powinien podjąć konstruktor, uwzględniając planowane obciążenia (np. przez ciężki samochód dostawczy lub terenowy).

Bardzo wytrzymałym materiałem jest także polistyren ekstrudowany, jednak jest on droższy od styropianu.

Brak dylatacji obwodowych.

Podkład narażony jest na wahania temperatury i wilgotności, może więc się na przemian rozszerzać i kurczyć. Dlatego niezbędna jest dylatacja obwodowa, która odgrodzi go od ścian. Gdyby jej zabrakło, podkład mógłby nadmiernie napierać na ściany i zacząć pękać. Dylatacje trzeba wykonać także w warstwie posadzki. Przy ścianach, słupach lub pionach przechodzących przez strop robi się szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Wypełnia się je specjalną taśmą, paskami styropianu lub innym materiałem elastycznym.

Źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa.

Folię izolacyjną trzeba układać bardzo starannie, z co najmniej 15 cm zakładami. Liczbę połączeń można często zmniejszyć kupując folię w postaci dużych płacht, a nie standardowych rolek szerokości 1,5 m. Niestaranne ułożona folia nie tylko nie będzie dobrze chronić przed wilgocią, ale już w trakcie robót podłogowych może spowodować wnikanie płynnego jastrychu tworzącego podkład podposadzkowy pomiędzy płyty ocieplenia, co pogorszy izolacyjność cieplną podłogi.

Brak izolacji przeciwwilgociowej i paroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Wbrew obiegowej opinii ceramiczne płytki podłogowe nie tworzą wodoszczelnej powłoki. Pod nimi konieczne jest ułożenie izolacji z folii lub tzw. płynnej folii – masy, którą nakłada się bezspoinowo, podobnie jak powłoki malarskie. Jej zalety szczególnie docenimy w narożnikach, na łukach itp., gdzie szczelne ułożenie zwykłej folii jest trudne.

Ważne jest także wykonanie izolacji paroszczelnej, która chroni wyżej położone pomieszczenia. Zawilgocenie jest najbardziej niebezpieczne dla konstrukcji drewnianych, jednak na wilgoć wrażliwe są także podkłady anhydrytowe oraz tynki gipsowe.

Brak warstwy spadkowej.

W pomieszczeniach w których znajdują się wpusty kanalizacyjne – garażach, kotłowniach, pralniach, łazienkach konieczne jest ukształtowanie spadku podłogi w kierunku wpustu.

Zbyt mała wytrzymałość podkładu podposadzkowego.

Grubość podkładu i jego ewentualne zbrojenie siatką muszą być uwzględnione w projekcie. Dość często jednak dopiero w trakcie budowy zapada decyzja o zmianie materiału z którego wykonane są ścianki działowe, ich przesunięciu, czy ułożeniu ogrzewania podłogowego.

Tego rodzaju zmiany należy skonsultować z konstruktorem, bo np. ścianki z silikatów są znacznie cięższe niż z betonu komórkowego.

Zależnie od obciążeń podłogi należy zastosować podkład grubości:

  • 4 cm – w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych (pralnia, składzik, warsztat itp.)
  • 4–10 cm – w garażu.
Najprostszym sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem np. wykładziną dywanową
 (fot Komfort)

Zbyt słaba izolacyjność akustyczna.

Podłogi w różnym stopniu mogą przenosić dźwięki, przede wszystkim tzw. dźwięki uderzeniowe (np. odgłos kroków). Nie ma to znaczenia w przypadku podłóg na gruncie, nad piwnicami czy na nieużytkowych poddaszach. Jednak dość często projekty są zmieniane, a poddasza adaptowane na mieszkalne.

Izolacyjność akustyczną można poprawić wykonując tzw. podłogi pływające, najprostszym zaś sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem – grubym dywanem, wykładziną dywanową lub korkiem.

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-09-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak dobrać klej do płytek ceramicznych?

Odpowiedź eksperta: Dobór kleju do płytek wydaje się być prosty, jednak bardzo często się zdarza, że są z tym problemy. Płytki jakie możemy znaleźć na rynku to ceramika, terakota, klinkier, gres i kamień naturalny. Jeśli z trzema pierwszymi radzą sobie zwykle nawet te najbardziej podstawowe kleje to z pozostałymi rodzajami płytek już nie.

topowe produkty

Skuteczne wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®

Co zrobić, aby podłogi w domu były zawsze czyste? Odpowiedź jest prosta - zastosować skuteczne, trwałe oraz eleganckie wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x