Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Izolacje na podłogę

Izolacja cieplna

Izolacja cieplna jest niezbędna, kiedy podłoga leży wprost na gruncie lub na stropie oddzielającym pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego. Najczęściej stosowanym materiałem są płyty styropianu.

Izolacja akustyczna

Izolację akustyczną stosuje się w podłodze na stropie dzielącym pomieszczenia użytkowane. Ma ona sprawić, żeby z górnego pomieszczenia do dolnego nie przedostawały się dźwięki – przede wszystkim te pochodzące od stąpania. Ale także np. powstające wskutek upadku twardego przedmiotu na podłogę czy szurania krzesłem.

Inne, np. odgłos z włączonego telewizora, mają wiele innych dróg przenikania. Do izolacji akustycznej stosuje się przede wszystkim wełnę skalną, a ostatnio także specjalne odmiany styropianu.

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolacja przeciwwilgociowa jest konieczna w podłodze na stropie zarówno nad, jak i pod pomieszczeniem mokrym (łazienka, kuchnia, pralnia). Powinna się znaleźć zawsze od strony tego pomieszczenia, czyli np. nad łazienką – pod pierwszą warstwą podkładową, pod łazienką - nad najwyższą. Jeśli oba oddzielane pomieszczenia są mokre, izolację tę należy umieścić zarówno nad, jak pod warstwami podkładowymi. Będzie je wtedy chronić przed szkodliwym oddziaływaniem wody.

Jako materiału do izolacji przeciwwilgociowej używa się folii z tworzywa, zaś przy silniejszym zagrożeniu – papy lub warstwy lepiku. Dobrze też służy elastyczna membrana. Tworzy się ją w ten sposób, że przed ułożeniem płytek ceramicznych (najczęstszy rodzaj posadzki w pomieszczeniach mokrych), nanosi się na podłoże tzw. folię w płynie.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze