Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Czy w podłodze są potrzebne jeszcze jakieś szczeliny?

Układ warstw tarasu z dylatacją
Układ warstw tarasu z dylatacją

Jeśli ma ona dużą powierzchnię i jest narażona na wyraźne odkształcenia – tak. W domu jednorodzinnym dotyczy to głównie ceramicznych okładzin zewnętrznych, np. na tarasie. Tam odstępy między spoinami ruchomymi, zwanymi zwykle dylatacjami, nie powinny być większe niż 3 m, a jeśli podłoże nie zostało wysezonowane, czyli od wylania betonu upłynęło mniej niż 6 miesięcy – nawet 2 m.

We wnętrzu, przy ogrzewaniu podłogowym, mogą być większe, do 4-5 m. W pozostałych podłogach wewnętrznych można je zwiększyć do 7 m; przekroczenie tej granicy zdarza się rzadko. Szczeliny dylatacyjne podłoża powinny być odtworzone w posadzce. Dlatego zawczasu należy zadbać o bardzo dokładne zaprojektowanie podłogi, łącznie z układem elementów okładzinowych.

Zdarza się, że ekipa instalująca ogrzewanie podłogowe rozmieszcza dylatacje według swoich planów, a potem okazuje się, że przez to nie pasuje do wymarzonego układu terakoty w kuchni czy płyt marmurowych w salonie; albo trzeba posadzkę oszpecić przez docinanie elementów, albo układać według gustu – wtedy jednak po krótkim czasie wzdłuż dylatacji pojawią się spękania.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu W ofercie kotłów SAS pojawił się nowy automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT 10-12 kW.
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza Typoszereg kotłów centralnego ogrzewania METAL-FACH Technika Grzewcza powiększył się o kolejne modele CLASSIC SD DUO COMPACT PLUS oraz SMART PELLET.
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort. Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach - z przyłączami ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze