Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Czy w podłodze są potrzebne jeszcze jakieś szczeliny?

Układ warstw tarasu z dylatacją
Układ warstw tarasu z dylatacją

Jeśli ma ona dużą powierzchnię i jest narażona na wyraźne odkształcenia – tak. W domu jednorodzinnym dotyczy to głównie ceramicznych okładzin zewnętrznych, np. na tarasie. Tam odstępy między spoinami ruchomymi, zwanymi zwykle dylatacjami, nie powinny być większe niż 3 m, a jeśli podłoże nie zostało wysezonowane, czyli od wylania betonu upłynęło mniej niż 6 miesięcy – nawet 2 m.

We wnętrzu, przy ogrzewaniu podłogowym, mogą być większe, do 4-5 m. W pozostałych podłogach wewnętrznych można je zwiększyć do 7 m; przekroczenie tej granicy zdarza się rzadko. Szczeliny dylatacyjne podłoża powinny być odtworzone w posadzce. Dlatego zawczasu należy zadbać o bardzo dokładne zaprojektowanie podłogi, łącznie z układem elementów okładzinowych.

Zdarza się, że ekipa instalująca ogrzewanie podłogowe rozmieszcza dylatacje według swoich planów, a potem okazuje się, że przez to nie pasuje do wymarzonego układu terakoty w kuchni czy płyt marmurowych w salonie; albo trzeba posadzkę oszpecić przez docinanie elementów, albo układać według gustu – wtedy jednak po krótkim czasie wzdłuż dylatacji pojawią się spękania.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze