Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Czy w podłodze są potrzebne jeszcze jakieś szczeliny?

Układ warstw tarasu z dylatacją
Układ warstw tarasu z dylatacją

Jeśli ma ona dużą powierzchnię i jest narażona na wyraźne odkształcenia – tak. W domu jednorodzinnym dotyczy to głównie ceramicznych okładzin zewnętrznych, np. na tarasie. Tam odstępy między spoinami ruchomymi, zwanymi zwykle dylatacjami, nie powinny być większe niż 3 m, a jeśli podłoże nie zostało wysezonowane, czyli od wylania betonu upłynęło mniej niż 6 miesięcy – nawet 2 m.

We wnętrzu, przy ogrzewaniu podłogowym, mogą być większe, do 4-5 m. W pozostałych podłogach wewnętrznych można je zwiększyć do 7 m; przekroczenie tej granicy zdarza się rzadko. Szczeliny dylatacyjne podłoża powinny być odtworzone w posadzce. Dlatego zawczasu należy zadbać o bardzo dokładne zaprojektowanie podłogi, łącznie z układem elementów okładzinowych.

Zdarza się, że ekipa instalująca ogrzewanie podłogowe rozmieszcza dylatacje według swoich planów, a potem okazuje się, że przez to nie pasuje do wymarzonego układu terakoty w kuchni czy płyt marmurowych w salonie; albo trzeba posadzkę oszpecić przez docinanie elementów, albo układać według gustu – wtedy jednak po krótkim czasie wzdłuż dylatacji pojawią się spękania.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Deska barliniecka - w 100% naturalna podłoga

Deska barliniecka to w 100% naturalna podłoga zaprojektowana, by w pełni wykorzystać walory drewna. To produkt określany w Europie jako "engineered wood" bądź deska wielowarstwowa. Wywodzi się ze Skandynawii, gdyż mieszkańcy tego regionu przekonali się, że zwykłe lite podłogi drewniane, mimo że są piękne, to zaraz po położeniu - pod wpływem zmieniającej się wilgotności powietrza - pracują, co może powodować ich rozsychanie, wybrzuszanie i skrzypienie.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie 24 listopada 2016 r. spółkę Effector we Włoszczowie odwiedziła misja gospodarcza. Kilkunastu przedsiębiorców z 7 krajów, reprezentujących ...
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest zadbanie o właściwą izolację. Gdy o niej myślimy, nasze myśli najczęściej skupiają ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x