Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Co to są wylewki samopoziomujące?

Wylewki samopoziomujące są to zaprawy cementowe z dodatkami upłynniającymi, najczęściej kazeiną. Po zarobieniu suchej mieszanki wodą powstaje masa, która rozlewa się po podłożu, tworząc powierzchnię nie tylko gładką, ale także idealnie poziomą.

Tę właściwość zachowuje jednak tylko przez krótki czas. Dlatego praca z nią wymaga bardzo dobrej organizacji: w ciągu zazwyczaj niespełna pół godziny, a bywa i sporo krócej, trzeba masę rozlać na pokrywanej powierzchni, wstępnie rozprowadzić pacą lub wałkiem zębatym i odpowietrzyć. Ponadto trzeba zachować dokładne proporcje wody oraz proszku.

Zbytnie rozcieńczenie poprawi wprawdzie rozlewność, ale spowoduje rozwarstwienie składników. Powierzchnia wówczas nie będzie miała wystarczającej wytrzymałości. Zaprawa zbyt gęsta nie będzie się dobrze układała, pozostaną nierówności. Poszczególne wylewki są dostosowane do różnych grubości warstwy, np. 0-2 mm, 2-10 mm itd.

Wylanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia układanie płytek ceramicznych na cienkowarstwowej zaprawie klejącej (innych obecnie się właściwie nie stosuje), a jest wręcz nieodzowne pod posadzkę pływającą z paneli lub desek klejonych warstwowo oraz pod wykładzinę tekstylną, chyba że rozścieła się ją na innej gładkiej posadzce. Niektóre wylewki samopoziomujące mogą służyć jako samoistna powierzchnia użytkowa (np. w garażu), przeważnie jednak stanowią tylko podkład – trzeba na nich ułożyć inną warstwę posadzkową.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x