Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Co to są wylewki samopoziomujące?

Wylewki samopoziomujące są to zaprawy cementowe z dodatkami upłynniającymi, najczęściej kazeiną. Po zarobieniu suchej mieszanki wodą powstaje masa, która rozlewa się po podłożu, tworząc powierzchnię nie tylko gładką, ale także idealnie poziomą.

Tę właściwość zachowuje jednak tylko przez krótki czas. Dlatego praca z nią wymaga bardzo dobrej organizacji: w ciągu zazwyczaj niespełna pół godziny, a bywa i sporo krócej, trzeba masę rozlać na pokrywanej powierzchni, wstępnie rozprowadzić pacą lub wałkiem zębatym i odpowietrzyć. Ponadto trzeba zachować dokładne proporcje wody oraz proszku.

Zbytnie rozcieńczenie poprawi wprawdzie rozlewność, ale spowoduje rozwarstwienie składników. Powierzchnia wówczas nie będzie miała wystarczającej wytrzymałości. Zaprawa zbyt gęsta nie będzie się dobrze układała, pozostaną nierówności. Poszczególne wylewki są dostosowane do różnych grubości warstwy, np. 0-2 mm, 2-10 mm itd.

Wylanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia układanie płytek ceramicznych na cienkowarstwowej zaprawie klejącej (innych obecnie się właściwie nie stosuje), a jest wręcz nieodzowne pod posadzkę pływającą z paneli lub desek klejonych warstwowo oraz pod wykładzinę tekstylną, chyba że rozścieła się ją na innej gładkiej posadzce. Niektóre wylewki samopoziomujące mogą służyć jako samoistna powierzchnia użytkowa (np. w garażu), przeważnie jednak stanowią tylko podkład – trzeba na nich ułożyć inną warstwę posadzkową.

aktualizacja: 2010-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Deska barliniecka - w 100% naturalna podłoga

Deska barliniecka to w 100% naturalna podłoga zaprojektowana, by w pełni wykorzystać walory drewna. To produkt określany w Europie jako "engineered wood" bądź deska wielowarstwowa. Wywodzi się ze Skandynawii, gdyż mieszkańcy tego regionu przekonali się, ze zwykłe lite podłogi drewniane, mimo ze są piękne, to zaraz po położeniu - pod wpływem zmieniającej się wilgotności powietrza - pracują, co może powodować ich rozsychanie, wybrzuszanie i skrzypienie.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar Płyty Symfonia z betonu architektonicznego doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych i ascetycznych, podkreślając surowość ...
Łąccy uhonorowani Gazelą Biznesu 2015
Łąccy uhonorowani Gazelą Biznesu 2015 Firma Łąccy - Kołczygłowy, producent podłóg drewnianych, po raz trzeci znalazła się w elitarnym gronie laureatów ogólnopolskiego rankingu ...
Weber zaprasza wykonawców na szkolenia
Weber zaprasza wykonawców na szkolenia Weber zaprasza wykonawców na szkolenia przy porannej kawie i poczęstunku. Spotkania, organizowane we współpracy z dystrybutorami, będą ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe