Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Barlinecka deska lita w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

14 marca 2011 r. po raz pierwszy zaprezentowano zaproszonym gościom odrestaurowane wnętrza poddasza Muzeum we Wrocławiu. Od wrześnie będzie w nim prezentowana kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Dzięki  tej adaptacji wrocławskie Muzeum zyskało blisko 3 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, na której została ułożona barlinecka podłoga lita.

Koncepcja nowej wystawy

Wnętrza odnowionego strychu muzeum staną się miejscem ekspozycji największej w kraju prezentacji polskiej sztuki współczesnej, którą zgromadziło wrocławskie muzeum. Składa się na nią ponad 20 tysięcy prac z XX i początków XXI wieku, od malarstwa, grafiki i rysunku, przez rzeźby, szkło, fotografie, aż po projekty konceptualne i dokumentację happeningów. Do tej pory kolekcja była pokazywana tylko w niewielkim fragmencie.

Na 3 tysiącach m2 nowoczesnej i oryginalnej powierzchni wystawienniczej, którą uzyskało muzeum dzięki adaptacji strychu, prezentowane będą dzieła m.in. Witkacego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, ale także prace najnowsze, powstałe już w XXI wieku - Mirosława Bałki, Pawła Althamera i Katarzyny Kozyry.

Posiadamy największą w Europie kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz i jedną z największych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. W miarę możliwości wciąż ją jednak poszerzamy  - mówi Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Chciałbym dokupić także kilka dodatkowych prac innych uznanych artystów i zaprezentować je w Galerii - dodaje Mariusz Hermansdorfer.

Z okazji inauguracji Galerii Na Strychu Magdalena Abakanowicz przekazała na własność Muzeum słynne  Abakany (dotychczas znajdujące się w depozycie), które zrewolucjonizowały sztukę tkaniny artystycznej.

Barlinecka deska lita w Muzeum Narodowym we WrocławiuBarlinecka deska lita w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Aranżacja wnętrz

Remont poddasza trwał od maja 2009 r. i kosztował 13,5 mln zł. Muzeum wsparły finansowo Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Za kompleksowe opracowanie projektu odrestaurowania strychu odpowiedzialna była pracownia architektoniczna Jerzego Wojciechowskiego z Leszna. Cała powierzchnia poddasza została wyłożona dębową deską litą z Barlinka.

Podczas prac restauracyjnych staraliśmy się zastosować materiały najwyższej jakości, o wysokim stopniu wykończenia – wyjaśnia  Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum. Od początku wiedzieliśmy, że jednym z elementów determinujących charakter wnętrz galerii będzie podłoga. Oferta firmy Barlinek spełniła wszystkie wymagania, zarówno techniczne jak i estetyczne, dodaje dyrektor wrocławskiego Muzeum.

Barlinek dostarczył blisko 3000 m2  deski litej dąb Ruby, pokryty lakierem Professional (o podwyższonej odporności na ścieranie). Wnętrza galerii są w pewnym stopniu zdeterminowane przez obecność więźby dachowej, która stanowi z jednej strony element dekoracyjny, ale równocześnie zwiększa trudność aranżacji.

W pewnych miejscach potrzebne będą prawdopodobnie szklane lub drewniane ekrany, które pomogą wyeksponować mniejsze prace. Planowane są także monitory dydaktyczne, zawierające quizy oraz gry dla zwiedzających.

Rosnąca popularność podłóg z  drewna

Podłogi lite z Barlinka nie tylko zdobią wnętrza, ale również posiadają atuty technologiczne, takie jak fabryczne pokrycie desek lakierem lub olejem oraz szybki montaż.  Warstwa użytkowa tzw. dyli litych wynosi aż 8 mm, dzięki czemu w czasie użytkowania można je wielokrotnie poddawać renowacji.  

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie podłogami z drewna wśród inwestorów. Jest tego wiele powodów – uważa Dariusz Wojdat, dyrektor operacyjny ds. klientów inwestycyjnych Barlinek S.A.

Deski lite  podkreślają charakter wnętrza, dodają uroki i elegancji, są ponadczasowe. Ponadto spełniają wymagania normy europejskiej EN-14342 , precyzyjnie określającej właściwości podłóg drewnianych. Wszystko to powoduje, że właśnie one zdobywają rynek inwestycyjny - twierdzi Dariusz Wojdat.

Podłoga lita z Barlinka
może stanowić wyposażenie niemal każdej  nowoczesnej inwestycji , takiej jak apartamentowce, sklepy z  wyposażeniem wnętrz, galerie handlowe, restauracje, wnętrza biur, czy sale konferencyjne. Prawdziwie unikalnego blasku nabiera we wnętrzach o zabytkowym charakterze (filharmonie, dworki, pałace, muzea).  Szeroka oferta podłóg drewnianych dostępnych na rynku powoduje, że można wśród nich znaleźć zarówno ciekawe inspiracje jak i praktyczne rozwiązania dla wielu wnętrz.

Załączone do informacji  zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych Muzeum Narodowego we Wroclawiu.  Autorem zdjęć jest Arkadiusz Podstawka.

 

Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Jak wykonać ocieplenie i wylewki na podłodze na gruncie?

Przystępuję do wykonania ocieplenia i wylewek na podłodze, na gruncie. Czy folię dawać na chudy beton, a na to styropian i wylewka, czy folia, styropian, folia i beton. Jak gruba powinna być folia? Jakiego powinienem użyć styropianu?

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x