Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Błędy przy remoncie podłogi drewnianej

Naprawa lub wymiana podłogi to jedne z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, aby nowa podłoga była lepsza od starej.

Ułożenie posadzki na niestabilnym podłożu.

Efektem będzie skrzypienie podłogi z drewna lub paneli, a płytki ceramiczne najpewniej popękają. Ustabilizowanie i wyrównanie podłoża to konieczność.

Pozostawienie resztek kleju lub lepiku na podłożu.

Takie pozostałości nie tylko powodują nierówności, ale utrudniają także przyklejenie nowej posadzki. Jeśli nie uda się ich do końca usunąć – mechanicznie lub specjalnymi preparatami chemicznymi – to do przyklejania nowej posadzki najlepiej zastosować środek tego samego typu, co stary (klej lub lepik).

Niedokładne oczyszczenie podłoża z kurzu, pyłu itp.

Wszelkie zanieczyszczenia utrudniają związanie się nowego materiału z podłożem – dotyczy to zarówno warstwy kleju, jak i nowej warstwy wylewki podłogowej. Powierzchnia powinna być nie tylko odkurzona, ale i oczyszczona na mokro. Wskazane jest także zastosowanie odpowiedniego preparatu gruntującego, który poprawi przyczepność nowej warstwy.

Zbyt cienka warstwa nowej wylewki.

Jastrychy, w zależności od składu, mogą być przeznaczone do wykonywania warstw o innej minimalnej (i maksymalnej) grubości – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Inaczej nie uzyskują odpowiedniej wytrzymałości i przyczepności do podłoża.

Dlatego zawsze sprawdzajmy, jakie są pod tym względem zalecenia producenta danej mieszanki. Zwykłych wylewek betonowych przygotowywanych samodzielnie na budowie nie powinno się układać cieńszych niż 4 cm.

Brak dylatacji.

Zarówno warstwa jastrychu stanowiąca podkład, jak i posadzka musi mieć możliwość swobodnego kurczenia i rozszerzania się wraz ze zmianami temperatury i wilgotności.

Dlatego przy ścianach i elementach takich jak słupy czy piony przechodzące przez strop trzeba pozostawić szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Wypełnia się je specjalną taśmą, paskami styropianu lub innym trwale elastycznym materiałem. Jeśli szczelin nie będzie, to podkład może popękać, a panele lub parkiet wybrzuszyć się.

Brak izolacji przeciwwilgociowej.

Podłoga musi być zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci:
  • podciąganiem wilgoci gruntowej;
  • wnikaniem pary wodnej z położonych na niższej kondygnacji pomieszczeń, szczególnie wilgotnych, takich jak łazienki i pralnie;
  • wnikaniem wody od góry, np. po rozlaniu jej na podłodze łazienki.
Izolację stosuje się od strony, od której wnika wilgoć. Może być ona wykonana z papy, folii lub specjalnej masy, tzw. płynnej folii. Brak izolacji grozi zagrzybieniem podłogi a także wypaczeniem elementów drewnianych.

Układanie posadzki na niedostatecznie wysuszonym podłożu.

Efektem będzie wypaczenie posadzki – odspoi się ona i uniesie, może pojawić się także grzyb.

Nieodpowiednia wilgotność nowej podłogi lub posadzki drewnianej.

Na położoną wcześniej folię chroniącą przed wilgocią układa się warstwę wyciszającą ze specjalnej pianki
Na położoną wcześniej folię chroniącą przed wilgocią układa się warstwę wyciszającą ze specjalnej pianki (fot. Komfort)
Ułożone zbyt wilgotne deski, legary czy parkiet drewniany wysychając, wypaczą się, a na ich połączeniach pojawią się szpary. Natomiast deski lub parkiet zbyt wysuszone rozszerzą się pod wpływem wilgoci pochodzącej z pomieszczenia i również wypaczą.

Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 18%, natomiast parkietu ok. 8%. Drewno, a także panele, najlepiej kilka dni wcześniej umieścić w pomieszczeniu, gdzie będą układane. Temperatura w nim powinna być zbliżona do temperatury przyszłej normalnej eksploatacji.

Układanie paneli bez podkładu wygłuszającego.

Ten rodzaj posadzki, a szczególnie panele laminowane, głucho dźwięczą przy chodzeniu. Dlatego podkład wygłuszający jest w ich przypadku niezbędny nawet na stropach o dobrej izolacyjności akustycznej.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-06-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Koszty remontu podłogi drewnianej

Musimy być gotowi na to, że zróżnicowanie kosztów remontu podłogi może być bardzo duże. Trudno z góry określić stan starej podłogi, a w związku z tym konieczny zakres prac. Czasem też zdarzają się różne „niespodzianki” wydłużające czas robót i zwiększające ich koszt.

topowe produkty

Elementy jastrychowe FERMACELL - ciepła i cicha podłoga w twoim domu

Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych elementów jastrychowych FERMACELL.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x