Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Podpowiadamy, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać. Dodatkowo zrobiliśmy kosztorys wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2.

Tagi: drewno

Drewno to materiał naturalny, trwały, a przede wszystkim, niepowtarzalny – nie ma dwóch identycznych deszczułek, desek, czy paneli. Właśnie dlatego cieszy się ono od wielu lat niesłabnącym powodzeniem. Kto chce mieć "ekologiczną" podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera parkiet. Niestety, nie jest on polecany w przypadku ogrzewania podłogowego.

Co prawda na rynku są dostępne wyroby drewniane, które można układać przy tym rodzaju ogrzewania (mają wtedy mniejszą grubość – ok. 10 mm), jednak pamiętajmy, że mimo wszystko drewno gorzej przewodzi ciepło, niż płytki ceramiczne, czy kamienne.

Jaki parkiet wybrać do salonu?

Ogromna różnorodność gatunków drewna, kształtów i wymiarów oferowanych wyrobów, a także produktów im towarzyszących (kleje, lakiery, woski itp.) – nie ułatwia inwestorowi takiej decyzji. Podpowiadamy zatem, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać.

Podłoga drewniana a gatunek drewna. Na posadzki stosuje się zarówno gatunki drzew liściastych (buk, dąb, grab, jesion), jak i iglastych (modrzew, jodła, sosna, świerk). Zdecydowanie tańsze jest drewno krajowe. Kosztowne, ale atrakcyjne są gatunki egzotyczne, takie jak: iroko, kempas, jatoba – są one twarde, odporne na ścieranie i wilgoć.

Podłoga drewniana a twardość. To od niej uzależniona jest żywotność posadzki drewnianej: im drewno twardsze, tym trudniej ją uszkodzić, a więc podłoga będzie dłużej wyglądała jak nowa. Posadzka w salonie jest zazwyczaj wyjątkowo mocno eksploatowana, szczególnie latem, gdy stanowi ciąg komunikacyjny pomiędzy tarasem a wnętrzem domu. Dlatego właśnie do tego pomieszczenia powinniśmy wybierać gatunki twardsze.

Twardość drewna wg skali Brinella

Gatunek drewna Współczynnik Brinella
Miękkie sosna 1,6
olcha 2,1
brzoza 2,6
Średnio twarde klon europejski 3,0
mahoń 3,2
iroko 3,5
tek 3,5
dąb 3,7
jesion 4,0
doussie 4,4
palisander 4,5
eukaliptus 4,7
merbau 4,9
Bardzo twarde orzech afrykański (mutenye) 5,0
kempas 5,5
jatoba 7,0

Podłoga drewniana a wilgotność. Od niej zależy, czy posadzka będzie się paczyć lub odklejać. Do układania najlepiej nadaje się drewno o wilgotności od 7 do 11%, co dobry parkieciarz powinien sprawdzić przed rozpoczęciem robót. Parametr wilgotności również ma ogromne znaczenie w odniesieniu do jastrychu i całego budynku – podłogi drewniane można układać dopiero wtedy, gdy na budowie zakończono wszystkie mokre prace, a ściany, stropy, tynki i wylewki są zupełnie suche.

Podłoże cementowe powinno mieć wilgotność do 2%, zaś anhydrytowe do 0,5% (w metodzie badania CM). Aby uzyskać tak niskie wartości, suszy się podłoże w sposób naturalny lub wymuszony. Bardzo ważne są też warunki panujące w pomieszczeniu – optymalna wilgotność waha się pomiędzy 45% a 65%, a temperatura nie powinna być niższa niż 18ºC i nie wyższa niż 22ºC.

Podłoga drewniana a klasa drewna. Ustala się ją na podstawie usłojenia, barwy, struktury i ilości wad, takich jak sęki, pęknięcia itp. Decydując się na klasę drewna, należy pamiętać że deszczułki najlepszej jakości, o jednakowym wybarwieniu (w klasie pierwszej), mogą pozbawić podłogę wyrazistości i naturalnego wyglądu.

Najczęściej dystrybutorzy drewna parkietowego segregują je na trzy podstawowe klasy (I–III), niektórzy jednak dokonują własnej selekcji, biorąc pod uwagę cechy szczególne dla danego gatunku. Dlatego właśnie u jednych deski dębowe w I klasie będą się nazywać – dąb selekt, a u innych – dąb natur. Nazwy te mogą być mylące, szczególnie gdy rozpatrujemy jednocześnie oferty kilku sprzedawców. Koniecznie zatem pytajmy, co oznacza to wewnętrzne nazewnictwo i przed wyborem wynotujmy sobie różnice w danych klasach.

Cechy drewna posadzkowego różnych klas

Klasa I Klasa II Klasa III
- brak pęknięć - dopuszczalne pęknięcia powierzchniowe - sęki zdrowe, pełne do 20 mm średnicy
- dopuszczalne sęki zdrowe o średnicy do 3 mm - możliwe zdrowe sęki o średnicy około 6 mm - sęki nadpsute i ubytki po sękach maks. do 5 mm średnicy
- jednolita kolorystyka - większe przebarwienia kolorystyczne - dopuszczalne pęknięcia powierzchniowe i piorunowe
- równomierne usłojenie - słoje lekko zakrzywione - kolorystyka kontrastowa
- brak tzw. bieli - możliwy błyszcz, brak bieli - możliwa biel i błyszcz
- dopuszczalny niewielki tzw. błyszcz    

Podłoga drewniana - sposób wykończenia powierzchni

Duży wpływ na wygląd podłogi ma sposób wykończenia powierzchni. W przypadku parkietu tradycyjnego, trzeba przewidzieć, jak wpłynie ono na barwę drewna. W zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju, możemy uzyskać wiele odcieni tej samej posadzki – warto wcześniej obejrzeć u sprzedawcy, jak dobrany przez nas rodzaj drewna będzie wyglądał po wykończeniu. Pamiętajmy o tym, że:

 • lakier matowy podkreśla usłojenie drewna i sprawia, że zachowuje ono naturalny wygląd, posadzka jest odporna na zabrudzenia i łatwo ją utrzymać w czystości;

 • lakier o wysokim połysku przeważnie lekko przyciemnia barwę drewna, ale równocześnie odbija dużo światła, posadzka jest bardzo odporna na zabrudzenia, a lakier na ścieranie;

 • olej, a właściwie mieszanina oleju i żywic, uwypukla właściwości drewna: barwę, układ słojów; podłogę łatwo utrzymać w czystości, ale by zachowała odporność, wymaga konserwacji kilka razy w roku.

Jak kształtują się zatem koszty całej podłogi drewnianej?

Tradycyjny parkiet to nie tylko trwałość i naturalne piękno, ale również różnorodność wzorów i kolorów (fot. ZD Zadobrze)

Oczywiście, bardzo duży wpływ na cenę podłogi drewnianej ma wybór konkretnego gatunku drewna, rodzaju deski, sposobu jej ułożenia oraz wykończenia.

Klepki gatunków egzotycznych są najczęściej kilkukrotnie droższe od rodzimego dębu, a deski wielkowymiarowe – około trzykrotnie od mniejszych lamelek.

 • Parkiet tradycyjny – od 35 zł/m2 (dąb, III klasa, gr. 22 mm) do 350 zł/m2 (padouk, I klasa, gr. 15 mm).

 • Parkiet lamelowy oraz mozaikowy – od 12 zł/m2 (dąb, III klasa, gr. 10 mm) do 80 zł/m2 (orzech amerykański, I klasa, gr. 10 mm).

 • Parkiet przemysłowy – od 30 zł/m2 (jesion, gr. 14 mm) do 145 zł/m2 (doussie, gr.14 mm).

 • Parkiet warstwowy – od 45 zł/m2 (dąb lakierowany, dwuwarstwowy, gr. 9 mm) do 300 zł/m2 (orzech amerykański, lakierowany, dwuwarstwowy, gr. 14 mm).

 • Listwy przypodłogowe – od 10 do 40 zł/m.b. (w zależności od gatunku drewna i kształtu).

Do wydatków poniesionych na drewno, doliczyć trzeba jeszcze chemię parkietową (kleje, grunty, bejce, lakiery itp.). Ich rodzaj najczęściej dobiera wykonawca, gdyż ma już sprawdzone wyroby, z którymi umie postępować (np. wie jak długo schną). Czasem podaje on nam cenę robocizny, w którą wlicza już koszt chemii parkietowej. Ceny kształtują się następująco:

 • Grunt do jastrychu 2–7 zł/m2.
 • Klej do parkietu 14–25 zł/kg (wydajność od 1 do 1,5 kg/m2), 14–35 zł/m2.
 • Wypełniacz szczelin 20–25 zł/l (wydajność od 8 do 15 m2/l), 1–3 zł/m2.
 • Lakier podkładowy 35–60 zł/l (wydajność około 10 m2/l), 3,5–6 zł/m2.
 • Lakier nawierzchniowy 75–110 zł/l (wydajność około 10 m2/l – przy jednokrotnym malowaniu) – 7,5–11 zł/m2.
 • Robocizna (uzależniona od rodzaju parkietu, sposobu układania, powierzchni pomieszczeń) – układanie 25–35 zł/m2, cyklinowanie 10–20 zł/m2, szpachlowanie 3–6 zł/m2, lakierowanie 3–8 zł/m2/warstwa.

Zatem za wykonanie kompleksowe podłogi drewnianej można zapłacić od 48 do 84 zł/m2 (wliczono 3 warstwy lakieru: 1 podkładowa i 2 nawierzchniowe).

Koszt wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2
(+ 10% materiału na docinanie)

Rodzaj parkietu Koszt Chemia parkietowa* Listwy przypodłogowe** Robocizna*** Koszt całkowity
Dąb, klasa III, 22 x 40 x 300 mm; przyjęto cenę 38 zł/m2 1254 zł 1440 zł 440 zł 1800 zł 4934 zł
Dąb, klasa I, 22 x 70 x 300 mm; przyjęto cenę 90 zł/m2 2970 zł 6650 zł
Jesion, klasa I, 22 x 90 x 800 mm; przyjęto cenę 130 zł/m2 4290 zł 7970 zł
Iroko, klasa I, 15 x 90 x (300–1200) mm; przyjęto cenę 152 zł/m2 5016 zł 720 zł 8976 zł
Lapacho (Ipe), klasa I, 15 x 90 x (300–1200) mm; przyjęto cenę 190 zł/m2 6270 zł 10 230 zł
Afromozja, klasa I, 15 x 90 x (300–1200) mm; przyjęto cenę 292 zł/m2 9636 zł 13 596 zł

* Chemia parkietowa: przyjęto ceny – grunt 5 zł/m2, klej 20 zł/m2, wypełniacz szczelin 2 zł/m2, lakier podkładowy 5 zł/m2 (1 warstwa), lakier nawierzchniowy 16 zł/m2 (2 warstwy);

** Listwy przypodłogowe: od 8 do 42 zł/m.b. w zależności od kształtu; przyjęto listwy gr. 11 mm i wys. 70 mm: 20 zł/m.b. (drewno krajowe) oraz 30 zł/m.b. (drewno egzotyczne);

*** Robocizna: kompleksowe ułożenie parkietu od 48 do 84 zł/m2; przyjęto cenę 60 zł/m2.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-04-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rodzaje parkietów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj parkietu drewnianego wybrać? W artykule opisujemy cechy charakterystyczne parkietu klasycznego, parkietu lamelowego, czyli lamparkietu, parkietu przemysłowego oraz parkiet warstwowego.

topowe produkty

Mikrocement CREATIVO BAUFLOOR - doskonały sposób na elegancką podłogę

Marzysz o ładnej, a zarazem funkcjonalnej posadzce w kuchni, łazience lub salonie? Skorzystaj z oferty posadzek dekoracyjnych BAUTECH FUTURA - ich nienaganna estetyka i subtelna elegancja sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x