Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Jaki rodzaj wykładziny dywanowej jest najlepszy do salonu i na co należy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową? Jakie są typy wykładzin elastycznych oraz ile trzeba za nie zapłacić?

Wykładziny dywanowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominają dywan, tkane są w podobny sposób i z identycznych materiałów. Produkowane są z włókien naturalnych i sztucznych. Naturalne są pochodzenia zwierzęcego (wełna owcza, kozia, wielbłądzia) lub roślinnego (sizal, włókno kokosowe, trawa morska, bawełna), sztuczne z kolei to najczęściej poliamid (nylon), polipropylen, poliester i akryl.

Wykładziny dywanowe mogą być: tkane na krosnach na bawełnianej lub jutowej osnowie, tuftowane (włókna są wszywane w osnowę), flokowane (włókna wtapiane w żywicę syntetyczną). Do domów polecane są wyroby tkane.

Do salonu preferowane są przede wszystkim wykładziny wełniane – są one miłe w dotyku, nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu, stanowią doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Kupując wykładzinę dywanową, należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny.

Do często użytkowanego salonu powinniśmy zatem wybrać wykładzinę tkaną o gramaturze bliskiej 1000 g/m2. W większości przypadków waga warstwy użytkowej rośnie wraz ze wzrostem wysokości runa, które mierzy od 3 mm do nawet 40 mm.

Wykładzina dywanowa (fot. Praktiker)

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz to, że są dostępne w różnych wzorach, imitujących np. drewno lub kamień. Bez trudu utrzymamy je w czystości, wystarczy raz na tydzień zmyć je wodą ze środkiem czyszczącym.

Jest kilka typów wykładzin elastycznych: z PVC, linoleum, kauczukowe i korkowe. Kiedyś najpopularniejsze były te z linoleum, obecnie zostały prawie całkowicie wyparte przez wyroby z PVC.

Kupując wykładzinę elastyczną, warto zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej – im grubsza, tym bardziej wytrzymała:

  • od 0,15 do 0,20 mm – umiarkowana wytrzymałość;
  • od 0,20 do 0,30 mm – dobra;
  • powyżej 0,30 mm – bardzo dobra.

Tak samo jak w przypadku laminowanych paneli podłogowych i tutaj określa się klasę użytkową okładziny. Do salonu wystarcza wykładzina o klasie „22”.

Montaż wykładzin dywanowych

Montaż wykładzin, szczególnie tych dywanowych, jest dość łatwy – w pokojach do 20 m2 po prostu swobodnie się je rozkłada, w większych – należy je mocować stosując kleje lub taśmę dwustronnie klejącą (to jest najprostszy sposób). jako listew przypodłogowych można użyć zarówno tych z PVC, drewnianych, jak i tzw. dywanowych, czyli profili z taśmą dwustronnie klejącą, w które wkleja się paski wykładziny. Z kolei układanie wyrobów elastycznych, nie zawsze jest łatwe – produkty te wymagają najczęściej klejenia do podłoża i bardzo dobrego spasowania poszczególnych rolek.

Ile trzeba zapłacić za wykładziny dywanowe?

Koszt tych najtańszych, zarówno dywanowych, jak i elastycznych, to ok. 20 zł/m2. Wykorzystanie lepszych materiałów powoduje wzrost ceny. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości wykładzinę dywanową, wykonaną z wełny, musimy się przygotować na dużo większe wydatki – nawet ponad 200 zł/m2. Wykładziny z PVC to rozwiązanie ekonomiczne – od 20 do 70 zł/m2.

Koszt ułożenia wykładziny podłogowej w salonie o powierzchni 30 m2
(+ 5 m2 materiału na docinanie)

Rodzaj wykładziny Koszt Gruntowania + mocowanie* Listwy przypodłogowe** Robocizna*** Koszt całkowity
Wykładzina dywanowa: polipropylen, 500 g/m2, grubość 10 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 36 zł/m2 1260 zł 158 zł 77 zł 600 zł 2095 zł
Wykładzina dywanowa: polipropylen, 1100 g/m2, grubość 12 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 60 zł/m2 2100 zł 2935 zł
Wykładzina dywanowa: wełna, 1000 g/m2, grubość 12 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 100 zł/m2 3500 zł 4335 zł
Wykładzina PVC: gr. 1,5 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,2 mm; przyjęto cenę 27 zł/m2 945 zł 264 zł 154 zł 900 zł 2263 zł
Wykładzina PVC: gr. 3,8 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,3 mm; przyjęto cenę 40 zł/m2 1400 zł 2718 zł
Wykładzina PVC: gr. 4,2 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,35 mm; przyjęto cenę 63 zł/m2 2205 zł 3523 zł

* Grunt – 5 zł/m2; Mocowanie: w przypadku wykładzin dywanowych – mocowanie taśmą dwustronną (przyjęto cenę taśmy 8 zł/rolkę), w przypadku wykładzin PVC – klejenie klejem dyspersyjnym (2 opakowania po 7 kg – 114 zł);

** Listwy przypodłogowe: dywanowe – 3,5 zł/m.b. przy wykładzinie dywanowej, z PVC – 7 zł/m.b. przy wykładzinie elastycznej;

*** Robocizna: od 20 do 40 zł/m2; przyjęto 20 zł/m2 przy wykładzinie na taśmy oraz 30 zł/m2 przy wykładzinie klejonej.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Podpowiadamy, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać. Dodatkowo zrobiliśmy kosztorys wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2.

topowe produkty

Deska barliniecka - w 100% naturalna podłoga

Deska barliniecka to w 100% naturalna podłoga zaprojektowana, by w pełni wykorzystać walory drewna. To produkt określany w Europie jako "engineered wood" bądź deska wielowarstwowa. Wywodzi się ze Skandynawii, gdyż mieszkańcy tego regionu przekonali się, że zwykłe lite podłogi drewniane, mimo że są piękne, to zaraz po położeniu - pod wpływem zmieniającej się wilgotności powietrza - pracują, co może powodować ich rozsychanie, wybrzuszanie i skrzypienie.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x