Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Jaki rodzaj wykładziny dywanowej jest najlepszy do salonu i na co należy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową? Jakie są typy wykładzin elastycznych oraz ile trzeba za nie zapłacić?

Wykładziny dywanowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominają dywan, tkane są w podobny sposób i z identycznych materiałów. Produkowane są z włókien naturalnych i sztucznych. Naturalne są pochodzenia zwierzęcego (wełna owcza, kozia, wielbłądzia) lub roślinnego (sizal, włókno kokosowe, trawa morska, bawełna), sztuczne z kolei to najczęściej poliamid (nylon), polipropylen, poliester i akryl.

Wykładziny dywanowe mogą być: tkane na krosnach na bawełnianej lub jutowej osnowie, tuftowane (włókna są wszywane w osnowę), flokowane (włókna wtapiane w żywicę syntetyczną). Do domów polecane są wyroby tkane.

Do salonu preferowane są przede wszystkim wykładziny wełniane – są one miłe w dotyku, nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu, stanowią doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Kupując wykładzinę dywanową, należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny.

Do często użytkowanego salonu powinniśmy zatem wybrać wykładzinę tkaną o gramaturze bliskiej 1000 g/m2. W większości przypadków waga warstwy użytkowej rośnie wraz ze wzrostem wysokości runa, które mierzy od 3 mm do nawet 40 mm.

Wykładzina dywanowa (fot. Praktiker)

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz to, że są dostępne w różnych wzorach, imitujących np. drewno lub kamień. Bez trudu utrzymamy je w czystości, wystarczy raz na tydzień zmyć je wodą ze środkiem czyszczącym.

Jest kilka typów wykładzin elastycznych: z PVC, linoleum, kauczukowe i korkowe. Kiedyś najpopularniejsze były te z linoleum, obecnie zostały prawie całkowicie wyparte przez wyroby z PVC.

Kupując wykładzinę elastyczną, warto zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej – im grubsza, tym bardziej wytrzymała:

  • od 0,15 do 0,20 mm – umiarkowana wytrzymałość;
  • od 0,20 do 0,30 mm – dobra;
  • powyżej 0,30 mm – bardzo dobra.

Tak samo jak w przypadku laminowanych paneli podłogowych i tutaj określa się klasę użytkową okładziny. Do salonu wystarcza wykładzina o klasie „22”.

Montaż wykładzin dywanowych

Montaż wykładzin, szczególnie tych dywanowych, jest dość łatwy – w pokojach do 20 m2 po prostu swobodnie się je rozkłada, w większych – należy je mocować stosując kleje lub taśmę dwustronnie klejącą (to jest najprostszy sposób). jako listew przypodłogowych można użyć zarówno tych z PVC, drewnianych, jak i tzw. dywanowych, czyli profili z taśmą dwustronnie klejącą, w które wkleja się paski wykładziny. Z kolei układanie wyrobów elastycznych, nie zawsze jest łatwe – produkty te wymagają najczęściej klejenia do podłoża i bardzo dobrego spasowania poszczególnych rolek.

Ile trzeba zapłacić za wykładziny dywanowe?

Koszt tych najtańszych, zarówno dywanowych, jak i elastycznych, to ok. 20 zł/m2. Wykorzystanie lepszych materiałów powoduje wzrost ceny. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości wykładzinę dywanową, wykonaną z wełny, musimy się przygotować na dużo większe wydatki – nawet ponad 200 zł/m2. Wykładziny z PVC to rozwiązanie ekonomiczne – od 20 do 70 zł/m2.

Koszt ułożenia wykładziny podłogowej w salonie o powierzchni 30 m2
(+ 5 m2 materiału na docinanie)

Rodzaj wykładziny Koszt Gruntowania + mocowanie* Listwy przypodłogowe** Robocizna*** Koszt całkowity
Wykładzina dywanowa: polipropylen, 500 g/m2, grubość 10 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 36 zł/m2 1260 zł 158 zł 77 zł 600 zł 2095 zł
Wykładzina dywanowa: polipropylen, 1100 g/m2, grubość 12 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 60 zł/m2 2100 zł 2935 zł
Wykładzina dywanowa: wełna, 1000 g/m2, grubość 12 mm, podkład z filcu; przyjęto cenę 100 zł/m2 3500 zł 4335 zł
Wykładzina PVC: gr. 1,5 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,2 mm; przyjęto cenę 27 zł/m2 945 zł 264 zł 154 zł 900 zł 2263 zł
Wykładzina PVC: gr. 3,8 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,3 mm; przyjęto cenę 40 zł/m2 1400 zł 2718 zł
Wykładzina PVC: gr. 4,2 mm, gr. warstwy ścieralnej 0,35 mm; przyjęto cenę 63 zł/m2 2205 zł 3523 zł

* Grunt – 5 zł/m2; Mocowanie: w przypadku wykładzin dywanowych – mocowanie taśmą dwustronną (przyjęto cenę taśmy 8 zł/rolkę), w przypadku wykładzin PVC – klejenie klejem dyspersyjnym (2 opakowania po 7 kg – 114 zł);

** Listwy przypodłogowe: dywanowe – 3,5 zł/m.b. przy wykładzinie dywanowej, z PVC – 7 zł/m.b. przy wykładzinie elastycznej;

*** Robocizna: od 20 do 40 zł/m2; przyjęto 20 zł/m2 przy wykładzinie na taśmy oraz 30 zł/m2 przy wykładzinie klejonej.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Podpowiadamy, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać. Dodatkowo zrobiliśmy kosztorys wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x