Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu... - mówi Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje podłogi od 2008 r.

Parametry domu: szkieletowy, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 35 m2 drewnianych paneli dwuwarstwowych o gr. 8 mm, klasa ścieralności AC 3;
 • 35 m2 paneli laminowanych;
 • 55 m2 płyt gresu;
 • 35 m2 wykładzin dywanowych (wełna i akryl).

Podkład:

 • na gruncie - na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce betonowej, posadzki z gresu - na kleju, z paneli - na macie tłumiącej, z wykładzin - na macie i taśmach mocujących. 
 • na drewnianym stropie między kondygnacjami - izolacja akustyczna ze styropianu 4 cm, folia; na płycie OSB - panele na kleju oraz wykładziny na piano-macie i taśmach mocujących.

Ogrzewanie podłogowe: przewody elektryczne, w strefie dziennej.

Decyzja: kupiliśmy czteroletni dom, w którym zastaliśmy wykończone podłogi na parterze. Jedynie te w salonie i kuchni, z gresu, nadawały się do użytku. Rozpoczęliśmy więc dobieranie materiałów, które sprawdzają się w drewnianym domu szkieletowym.

W jednej z firm natknęliśmy się na ciekawą ofertę - za 250 zł do domu klienta przyjeżdża technik, który dokonuje oględzin, pomiarów posadzek i wilgotności we wnętrzach, i na ich podstawie doradza materiały. Usługa jest bezpłatna, jeśli kupuje się w firmie materiały. Rady specjalisty wykorzystaliśmy przy wykańczaniu posadzek na drewnianym stropie.

Na poddaszu ułożyliśmy krótkie panele i wykładzinę. Żałujemy jednak, że na części parteru daliśmy zwykłe panele drewniane, a nie przeznaczone na ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ułożyliśmy płyty gresu, a w gabinecie i w sypialniach - wykładziny.

Uskok w posadzce uniemożliwia rozsuwanie stołu w jadalni. Odkrywka ma pomóc w powiększeniu posadzki, wykończonej panelami drewnianymi W pokoju gościnnym na betonowej wylewce ułożono piano-matę, a na niej wykładzinę dywanową

Podłoga z paneli dębowych - rady i przestrogi:

 • Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu. Wolimy mieć o 5 m2 mniejszą posadzkę w salonie, a większą w jadalni. Przy okazji zlikwidujemy węzeł komunikacyjny między kominkiem, a klatką schodową. Tam też użytkowanie utrudnia nieszczęsny uskok.

 • Panele drewniane w kolorze złoty dąb są praktyczne, bo nie widać na nich brudu. Kurz odznacza się na ciemniejszych, w kolorze merbau. Fabrycznie lakierowane panele celowo odizolowaliśmy od ogrzewania podłogowego podwójną warstwą folii i matą tłumiącą, żeby nie rozsychały się. Układanie paneli zajęło fachowcom 2 dni. Wykładziny położyliśmy samodzielnie.

 • Posadzka w salonie z dużych płyt polerowanego gresu oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie i świetnie się sprawdza. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi tarasowe, ale nie widać na nim rys.

Podłoga z paneli dębowych - koszty:

 • Panele - materiały z ułożeniem 12 000 zł. 
 • Wykładziny i piano-mata (samodzielny montaż) 5000 zł. 
 • Gres 190 zł/m2.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wyrównać podłogę?

Po zerwaniu starej drewnianej podłogi okazało się, że betonowe podłoże jest bardzo nierówne i nie trzyma poziomu. Nowe pokrycie chciałbym ułożyć z płytek ceramicznych, ale jak wyrównać podkład przy możliwie niewielkiej warstwie wyrównującej? Czy np. nałożenie kilku warstw kleju do płytek będzie dobrym rozwiązaniem?

topowe produkty

Deska barliniecka - w 100% naturalna podłoga

Deska barliniecka to w 100% naturalna podłoga zaprojektowana, by w pełni wykorzystać walory drewna. To produkt określany w Europie jako "engineered wood" bądź deska wielowarstwowa. Wywodzi się ze Skandynawii, gdyż mieszkańcy tego regionu przekonali się, że zwykłe lite podłogi drewniane, mimo że są piękne, to zaraz po położeniu - pod wpływem zmieniającej się wilgotności powietrza - pracują, co może powodować ich rozsychanie, wybrzuszanie i skrzypienie.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x