Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu... - mówi Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje podłogi od 2008 r.

Parametry domu: szkieletowy, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 35 m2 drewnianych paneli dwuwarstwowych o gr. 8 mm, klasa ścieralności AC 3;
 • 35 m2 paneli laminowanych;
 • 55 m2 płyt gresu;
 • 35 m2 wykładzin dywanowych (wełna i akryl).

Podkład:

 • na gruncie - na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce betonowej, posadzki z gresu - na kleju, z paneli - na macie tłumiącej, z wykładzin - na macie i taśmach mocujących. 
 • na drewnianym stropie między kondygnacjami - izolacja akustyczna ze styropianu 4 cm, folia; na płycie OSB - panele na kleju oraz wykładziny na piano-macie i taśmach mocujących.

Ogrzewanie podłogowe: przewody elektryczne, w strefie dziennej.

Decyzja: kupiliśmy czteroletni dom, w którym zastaliśmy wykończone podłogi na parterze. Jedynie te w salonie i kuchni, z gresu, nadawały się do użytku. Rozpoczęliśmy więc dobieranie materiałów, które sprawdzają się w drewnianym domu szkieletowym.

W jednej z firm natknęliśmy się na ciekawą ofertę - za 250 zł do domu klienta przyjeżdża technik, który dokonuje oględzin, pomiarów posadzek i wilgotności we wnętrzach, i na ich podstawie doradza materiały. Usługa jest bezpłatna, jeśli kupuje się w firmie materiały. Rady specjalisty wykorzystaliśmy przy wykańczaniu posadzek na drewnianym stropie.

Na poddaszu ułożyliśmy krótkie panele i wykładzinę. Żałujemy jednak, że na części parteru daliśmy zwykłe panele drewniane, a nie przeznaczone na ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ułożyliśmy płyty gresu, a w gabinecie i w sypialniach - wykładziny.

Uskok w posadzce uniemożliwia rozsuwanie stołu w jadalni. Odkrywka ma pomóc w powiększeniu posadzki, wykończonej panelami drewnianymi W pokoju gościnnym na betonowej wylewce ułożono piano-matę, a na niej wykładzinę dywanową

Podłoga z paneli dębowych - rady i przestrogi:

 • Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu. Wolimy mieć o 5 m2 mniejszą posadzkę w salonie, a większą w jadalni. Przy okazji zlikwidujemy węzeł komunikacyjny między kominkiem, a klatką schodową. Tam też użytkowanie utrudnia nieszczęsny uskok.

 • Panele drewniane w kolorze złoty dąb są praktyczne, bo nie widać na nich brudu. Kurz odznacza się na ciemniejszych, w kolorze merbau. Fabrycznie lakierowane panele celowo odizolowaliśmy od ogrzewania podłogowego podwójną warstwą folii i matą tłumiącą, żeby nie rozsychały się. Układanie paneli zajęło fachowcom 2 dni. Wykładziny położyliśmy samodzielnie.

 • Posadzka w salonie z dużych płyt polerowanego gresu oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie i świetnie się sprawdza. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi tarasowe, ale nie widać na nim rys.

Podłoga z paneli dębowych - koszty:

 • Panele - materiały z ułożeniem 12 000 zł. 
 • Wykładziny i piano-mata (samodzielny montaż) 5000 zł. 
 • Gres 190 zł/m2.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wyrównać podłogę?

Po zerwaniu starej drewnianej podłogi okazało się, że betonowe podłoże jest bardzo nierówne i nie trzyma poziomu. Nowe pokrycie chciałbym ułożyć z płytek ceramicznych, ale jak wyrównać podkład przy możliwie niewielkiej warstwie wyrównującej? Czy np. nałożenie kilku warstw kleju do płytek będzie dobrym rozwiązaniem?

topowe produkty

Elementy jastrychowe FERMACELL - ciepła i cicha podłoga w twoim domu

Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych elementów jastrychowych FERMACELL.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x