Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt - mówi Janusz, który wraz z Basią, jest członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje podłogi od 2009 roku.

W kuchni, łazience i wiatrołapie ułożono płyty matowego gresu

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 118 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 80 m2 deska podłogowa z litego drewna sapelli, klasa I, wym. 15 x 90 x 300–1200 mm; 
 • reszta budynku – płyty litego gresu 10 x 450 x 450 mm.

Podkład:

 • na gruncie – na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce cementowej. 
 • posadzki z gresu – na zaprawie klejowej,
 • z deski egzotycznej – na kleju dyspersyjnym.

Ogrzewanie podłogowe: brak.

Decyzja: w poprzednich domach mieliśmy naprawdę piękne posadzki, własnoręcznie wykończone drewnianym parkietem. W obecnym spróbowaliśmy nowocześniejszych wyrobów. W trzech sypialniach samodzielnie ułożyliśmy panele z drewna bukowego. Mimo że pływały na matach tłumiących, mocno dudniły pod stopami. Ponadto, widoczne były łączenia. Nie dawały przyzwoitego efektu i po trzech latach zdemontowaliśmy je.

Dokupiliśmy ten sam materiał, jaki leżał już w salonie i jadalni – lite deski z drewna sapeli. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma już pstrokacizny, jak poprzednio, a wnętrza zdobi jednorodna posadzka z pięknym rysunkiem słojów drewna. Wnętrza wydają się większe. Resztę posadzek wykończyliśmy gresem. Mniej znaczy więcej!

Podłoga z drewna sapelli, po scyklinowaniu wosku, została zalakierowana lakierem jednoskładnikowym. Lakier uwidacznia usłojenie i barwę drewna

Podłoga z desek - rady i przestrogi:

 • Janusz: Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt. Już podczas wylewania podkładu z betonu starannie dopilnowałem, żeby trzymał poziom i był gładki! I na takim podłożu, po jego zagruntowaniu, trzeba było przykleić deskę podłogową.

  Cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca jest droga i niewiele osób ją kupuje. Prawdopodobnie trafiłem na zleżałą partię, więc kiedy zacząłem zdejmować w sypialniach wcześniej przyklejone deski, warstwa samopoziomująca odeszła od podkładu razem z nimi. Deski, te później dokupione, musiałem po 2 latach zdjąć, bo niektóre się wichrowały. Idąc po nitce do kłębka, stwierdziłem, że producent zmieszał deski kilku klas.

  Kupując deski I kasy, radzę, po dostawie do domu, po prostu wyjąć je z opakowania i dokładnie sprawdzić deska po desce. I od razu zareklamować! Deski z drewna egzotycznego są drogie i nie wolno dawać się oszukiwać. Ponieważ kładłem podłogi sam, prace bardzo się rozłożyły w czasie i było już za późno na reklamację. Oczywiście odzyskałem większość desek, po mozolnym oczyszczeniu ich z kleju i zaprawy samopoziomującej, a ubytki uzupełniłem z desek zapasowych.

  Dziś już nie kupiłbym desek o dł. 1200 mm, tylko o dł. 300–800 mm. Deski z litego drewna egzotycznego, mimo ryfli zabezpieczających pod spodem, łatwo się wichrują. Po przejściach z drewnem egzotycznym, obecnie poprzestałbym na rodzimym jesionie.

 • Basia: Żadna z nowoczesnych podłóg nie przebiła wyglądu i trwałości ozdobnego parkietu z kilku rodzajów drewna z poprzedniego domu. Deski na początku zawoskowaliśmy, bo tak jest zdrowo i ekologicznie. Ale mąż narzeka, że pod woskiem deska "nie żyje" – rysunek słojów wygląda jak za mgłą. Mnie to nie przeszkadza, ale Januszowi tak.

  Choć kupiliśmy dobrej jakości wosk, rysuje się, pozostawiając białe ślady. Dopiero ta wada przemówiła do mnie, choć wosk można łatwo uzupełnić. Kiedy brzydka i rysująca się podłoga nie dawała nam satysfakcji, w 2012 r. zdecydowaliśmy się na scyklinowanie i zalakierowanie posadzki w strefie dziennej. I dopiero teraz widać efekt katorżniczej pracy Janusza! Po ręcznej cyklinie, położył dwie warstwy jednoskładnikowego lakieru. Obecnie użyłby dwuskładnikowego, bo jest jeszcze bardziej odporny na zarysowania.
Deska w trakcie cyklinowania Łączenie na elastyczny kit między płytami gresu i deską (po zalakierowaniu)

Podłoga z desek - koszty:

 • ułożenia desek 14 500 zł; 
 • klej i wosk 3750 zł; 
 • lakier 65 zł/l; 
 • gres 3800 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Deska nad podłogówką przewodzi ciepło, jak gres

Deska nad podłogówką równie dobrze przewodzi ciepło, jak gres. Czuję to stopami. Jak bardzo jest ciepła, przekonuję się, kiedy dotykam fragmentu podłogi za grzejnikami kanałowymi, biegnącymi wzdłuż największych okien. Tam deska jest makabrycznie zimna - mówi Agata, Czytelniczka Budujących Dom, która użytkuje podłogi trzeci rok.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x