Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi z klepek drewnianych i mozaiki (drobne lamelki) można z bardzo dobrym skutkiem odnowić, a przy okazji naprawić ubytki i rysy. Drewno da się wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie, czyli przeszlifowanie powierzchni. W ograniczonym stopniu dotyczy to także tzw. desek warstwowych. Wierzchnia, dekoracyjna warstwa ma w nich zaledwie kilka milimetrów i da się je cyklinować najwyżej 2 razy.

Drobne naprawy i odnowienie podłogi drewnianej

Przy większym metrażu, korzysta się z maszyny do cyklinowania, jednak czasem chcemy odnowić tylko jeden pokoik, czy korytarz, o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Wówczas zatrudnianie fachowca lub wynajmowanie profesjonalnego sprzętu nie ma sensu. Z dobrym skutkiem możemy wycyklinować podłogę przy pomocy tarczy z papierem ściernym, zakładanej do wiertarki oraz szlifierki oscylacyjnej (ewentualnie taśmowej).

Trzeba najpierw posłużyć się papierem o bardzo grubej gradacji (poniżej 60), potem drobniejszym (np. 150). Przy tej metodzie, największym kłopotem jest duża ilość drobnego, wciskającego się wszędzie pyłu. Część takiego pyłu, po zamieceniu, warto zostawić i wykorzystać do drobnych napraw powierzchni.

Po zmieszaniu go ze specjalnym, bezbarwnym płynem przeznaczonym do renowacji podłóg, uzyskujemy masę idealnie dopasowaną kolorem do naszej podłogi. Efekt jest lepszy, niż przy zastosowaniu gotowego, barwnego kitu. Miejsce po nałożeniu masy musimy, po jej wyschnięciu, oczywiście – przeszlifować.

Drobne naprawy i odnowienie paneli podłogowych

W przypadku paneli, miejscowe uszkodzenia (o ile nie są to drobne rysy, które da się wypełnić dobranym pod kolor kitem), naprawia się, wycinając fragment i zastępuje go nowym kawałkiem panelu. Działanie jest, co do zasady, analogiczne jak w przypadku opisanej już reperacji tapet – najlepiej użyć szablonu. Jednak wycięcie fragmentu panelu jest znacznie trudniejsze. Da się to zrobić bardzo ostrym nożem, stopniowo pogłębiając nacięcie i poszerzając je w tę stronę, która i tak ma być usunięta.

Wycięcie fragmentu da się też przeprowadzić za pomocą wyrzynarki z właściwie skróconym brzeszczotem. Trzeba go równo odłamać po wkręceniu w imadło. Koniecznie musi być drobnozębny i szlifowany, tak aby linia cięcia była czysta, bez zadr. Należy przy tym uwzględnić, że brzeszczot wyrzynarki wycina szczelinę szerokości ok. 2 mm, musimy więc odpowiednio przesunąć linie cięcia (do wewnątrz, kosztem wycinanego fragmentu).

Cała operacja jest na tyle delikatna, że cięcie lepiej najpierw przećwiczyć na jakimś zbędnym kawałku panelu. Dopasowywany fragment przytwierdza się w wyciętym miejscu na klej montażowy.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pallmann

aktualizacja: 2015-02-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podłoga na gruncie - wykonanie

Podłogi na gruncie to konstrukcje stosowane niemal w każdym domu jednorodzinnym o konstrukcji murowanej. Wykonuje się je w pomieszczeniach piwnicznych, pokojach mieszkalnych przyziemia (w budynkach niepodpiwniczonych) oraz w garażach, magazynach itp.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie 24 listopada 2016 r. spółkę Effector we Włoszczowie odwiedziła misja gospodarcza. Kilkunastu przedsiębiorców z 7 krajów, reprezentujących ...
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest zadbanie o właściwą izolację. Gdy o niej myślimy, nasze myśli najczęściej skupiają ...
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar Płyty Symfonia z betonu architektonicznego doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych i ascetycznych, podkreślając surowość ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x