Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Mam nowe mieszkanie i chciałabym w pokojach położyć panele podłogowe, aby móc szybko w nim zamieszkać. Jak prawidłowo to wykonać?


Odpowiedź eksperta: Montaż paneli jest dość prosty, więc można zrealizować go samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac, odpowiednio przygotowuje się zarówno panele podłogowe, jak i pomieszczenie. Panele trzeba pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Mogą być w paczkach, jednak opakowania muszą zostać ponacinane, aby do środka dochodziło powietrze. Dzięki temu ich wilgotność wyrówna się z wilgotnością pomieszczenia. Natomiast temperatura pomieszczenia powinna wynosić minimalnie 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55–60%.

Podłoże musi być suche, mocne, czyste oraz równe. Jeśli nierówności są duże, można zastosować masę samopoziomującą (to zadanie dla specjalisty), gdy są mniejsze, wystarczy je zaszpachlować lub zeszlifować.

Na podłodze rozkłada się izolację przeciwwilgociową z folii paroizolacyjnej, a na niej wygłuszający podkład (z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych).

Przed przystąpieniem do prac, należy wymierzyć pomieszczenie – aby obliczyć, ile szerokości paneli zmieści się na długości ściany. Jeżeli pozostanie bardzo wąski pasek paneli w ostatnim rzędzie, to lepiej zamiast niego przyciąć zarówno pierwszy, jak i ostatni rząd paneli.

Panele układa się prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Każdy panel ma pióro i wpust. Pierwszy rząd układa się, łącząc je ze sobą węższymi bokami, umieszczając pióro we wpuście. Ostatni panel zwykle trzeba przyciąć do odpowiedniej długości przy pomocy wyrzynarki. Kolejny rząd zaczyna się od przyciętego panelu, jednak nie może być on krótszy niż 40 cm, następnie dokłada się całe panele. Po ułożeniu rzędu, całość dobija się klockiem (drewnianym lub z tworzywa sztucznego).

Pomiędzy ścianą a panelami umieszcza się kliny dystansowe, które umożliwiają zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości od 5 do 10 mm – wzdłuż ścian oraz wokół słupów – tak aby później zasłoniła je listwa przypodłogowa. Wykonuje się je, ponieważ pod wpływem temperatury i wilgoci, panele zmieniają swoje wymiary.

Po ułożeniu wszystkich paneli, należy odciąć wystającą folię wzdłuż ścian, wyjąć kliny, a szczeliny zamaskować listwami przypodłogowymi (mocuje się je do ścian, a nie do paneli).

Redakcja BD
fot. Wineo

aktualizacja: 2015-04-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też wymieniałam panele na deskę z ... i wydaje mi się, ze takie rozwiazanie jest najlepsze, widze, pop swojej siostrze która ma deskę już kilka ładnych lat

Gość: kasiakasia

19 Cze 2016, 08:02

To fakt najlepiej dobrego fachowca zatrudnić, bo panele mogą szybko sie rozjeść tak jak u mojej mamy, sami układali panele i nic dobrego z tego nie wyszło, teraz sa do wywalenia i deskę będa kłaść latem.

Gość: kama

12 Maj 2016, 07:29

trzeba znaleźć dobrego fachowca, ktory zapewni dobry montaz, albo samemu zaczac sie szkolic na dobrego speca i byc złota raczka w swoim domu ;)

Gość: panom

12 Paź 2015, 16:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi z klepek drewnianych i mozaiki (drobne lamelki) można z bardzo dobrym skutkiem odnowić, a przy okazji naprawić ubytki i rysy. Drewno da się wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie, czyli przeszlifowanie powierzchni. W ograniczonym stopniu dotyczy to także tzw. desek warstwowych. Wierzchnia, dekoracyjna warstwa ma w nich zaledwie kilka milimetrów i da się je cyklinować najwyżej 2 razy.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie
Przedsiębiorcy z 7 krajów odwiedzili fabrykę Effector we Włoszczowie 24 listopada 2016 r. spółkę Effector we Włoszczowie odwiedziła misja gospodarcza. Kilkunastu przedsiębiorców z 7 krajów, reprezentujących ...
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek
Płyty Kingspan Kooltherm K3 Izolacja Posadzek Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest zadbanie o właściwą izolację. Gdy o niej myślimy, nasze myśli najczęściej skupiają ...
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar
Płyty Symfonia z betonu architektonicznego marki Jadar Płyty Symfonia z betonu architektonicznego doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych i ascetycznych, podkreślając surowość ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x