Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Jak i jaki jastrych przygotować pod posadzki drewniane?

Wybór jastrychu jest niezwykle ważnym etapem prac, o których musimy myśleć jeszcze przed wybraniem warstwy wierzchniej - paneli, parkietu lub desek. Grubość i rodzaj jastrychu uzależniony jest od tego, jaką dominującą funkcję będzie pełnić podłoga, czy będzie to ochrona przed chłodem, hałasem, czy ma dodatkowo ogrzewać pomieszczenie.

Przekrój warstw podłogi na gruncie

Jastrych, zwany podkładem, wylewką lub szlichtą, jest "podstawą" posadzki właściwej i występuje z podkładami pływającymi tzn. oddzielonymi od ścian oraz podłoża izolacją akustyczną i termiczną.

Przystępując do wykonania jastrychu określamy poziomu powierzchni podłogi. Odniesieniem powinien być poziom osadzenia zewnętrznej stolarki drzwiowej. Następnie bierzemy pod uwagę wybrany rodzaj posadzki, jej grubość wraz podkładem akustycznym czy spoiną klejową.

Należy od razu zdecydować, jakiego rodzaju warstwę wierzchnią będziemy kłaść, co pozwoli określić ostateczny poziom jastrychu. Kolejne warstwy podłogi oznaczamy na ścianach z przesunięciem pionowym np. 1 metra.

Dobór warstwy podłogi i jej grubość:

 1. posadzka właściwa grubości 15 – 22 mm;
 2. jastrych betonowy grubości 50 mm dla podłogi na gruncie i grzewczy 65 - 70 mm, natomiast jastrychy anhydrytowe są cieńsze o 15 mm;
 3. izolacja termiczna minimum 80 mm dla podłogi na gruncie i ponad 100 mm dla podłogi ogrzewanej.

Suma grubości wszystkich warstw daje grubość całej podłogi. Minimalna grubość dla podłóg nieogrzewanych wynosi 150 mm, natomiast grubość podłóg grzewczych zaczyna się od 180 mm.

Gdy chcemy zwiększyć grubość podłogi, pogrubiamy izolację termiczną, natomiast zmniejszanie grubości podłogi zaczynamy od wyboru cieńszego jastrychu anhydrytowego zamiast betonowego.

Dobierz jastrych do własnych potrzeb, czyli charakterystyka materiału

 1. Jastrych betonowy z betoniarki, jest najtańszym, jednak najgorszym jakościowo podkładem. Wynika to z dozowania składników mieszanki "na oko", a rurki poziomujące i ręczne zacieranie to niejednorodna struktura betonu, nierówna powierzchnia i niska jej wytrzymałość.

 2. Jastrych z wykorzystaniem mieszarki i przenośnika pneumatycznego, zwanego mixokretem jest droższym, najpopularniejszym sposobem wykonywania jastrychów betonowych. Jego jakość jest bardzo różna, w głównej mierze zależna od wykonawcy. Właściwe dobranie składników mieszanki, sposób ułożenia, zagęszczenia i zatarcia pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość podkładu.

 3. Jastrych z betonu towarowego jest w porównywanej cenie, co wykonanego mixokretem. Zastosowanie łaty wibracyjnej i zacieraczki mechanicznej pozwala uzyskać parametry wytrzymałościowe jastrychu, umożliwiające montaż każdej posadzki drewnianej. Rozwiązanie rzadko stosowane.

 4. Jastrych anhydrytowy pomimo mniejszej grubości jest droższy od wylewek na bazie cementu. Jego walorem jest bardzo równa powierzchnia, duże połacie bez dylatowania oraz możliwość szybkiego montażu posadzek finalnych.

Podsumowanie

Podstawowym kryterium technicznym wyboru rodzaju jastrychu będzie jego grubość, ekonomicznym - koszt, a jakościowym – profesjonalizm wykonawcy.

Tadeusz Woźniak
Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze