Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Suszenie jastrychu pod posadzki drewniane - etapy

Podstawowym celem suszenia jastrychów - podkładów wylewanych - jest doprowadzenie ich wilgotności do stanu, w którym kontakt z suchym drewnem, nie stworzy zagrożenia dla jakości posadzki drewnianej.

Tagi: beton, cement

Dlaczego suszymy jastrychy wylewane?

Jastrych betonowy, od chwili wylania do czasu wysuszenia, powinien stracić około 2/3 wody użytej podczas jego wykonywania. W tym czasie z każdego metra kwadratowego powinno wyparować około 5 litrów wody.

Jastrych betonowy, od chwili wylania do czasu wysuszenia, powinien stracić około 2/3 wody użytej podczas jego wykonywania.

Etapy osuszania jastrychów na bazie cementu:

 1. naturalne oddawanie wilgoci podczas wiązania betonu,
 2. suszenie właściwe, po związaniu betonu, mające na celu doprowadzenie wilgotności jastrychu do poziomu poniżej 3% wagowo i 2% CM, a przy podłogówce o 30% mniej. 

Skuteczność suszenia wylewek w okresie zimy jest większa niż w okresie letnim
Czas i trudność w wysuszeniu wylewki betonowej zależy od:

 1. jakości betonu - im lepsza jakość, tym beton oporniej oddaje wilgoć,
 2. grubości wylewki - im grubsza, tym dłużej schnie,
 3. warunków otoczenia, w tym:
  - temperatury, im wyższa tym suszenie bardziej skuteczne,
  - wilgotności, im mniej wilgoci w otoczeniu tym czas suszenia krótszy,
  - ruchu powietrza nad powierzchnią wylewki, im większy ruch tym szybszy odbiór wilgoci z betonu.

Czas suszenia może trwać nawet kilka miesięcy i jest pochodną powyższych zależności.

Sposoby osuszania jastrychów betonowych:

 1. Naturalne z wykorzystaniem natury, W gorący, letni dzień, ciepłe powietrze wpuszczamy do budynku, natomiast nocą zamykamy je w budynku aby przejmowało wilgoć min. z jastrychu. Następnego dnia otwierając okna "wyrzucamy" na zewnątrz nasycone wilgocią powietrze, a w jego miejsce wpuszczamy cieplejsze z mniejszą zawartością wilgoci. I tak dalej, do czasu kiedy na zewnątrz się schłodzi i zacznie padać. Jak widać skuteczność suszenia zależna jest od pogody, a poziom wilgotności jastrychu na ogół niezadawalający. W tej sytuacji powinniśmy zagospodarować istniejące ogrzewanie, lub zainstalować urządzenia osuszające.

 2. Naturalne, wspomagane ogrzewaniem budynku. Podczas chłodniejszych dni, dla efektywnego suszenia jastrychu uruchamiamy ogrzewanie. Suszenie wykonujemy przy rozszczelnionych oknach aby ogrzane powietrze, przed ujściem na zewnątrz, zdążyło przejąć część wilgoci z wnętrza budynku.

  Ogrzewając i susząc jastrych w mroźne dni, możemy to czynić przy zamkniętych oknach, ponieważ różnica temperatur i zawartości wilgoci umożliwia przeniesienie jej na zewnątrz przy wykorzystaniu nieszczelności i kanałów wentylacyjnych budynku.

  W tym sposobie osuszania mieści się wygrzewanie jastrychów podłóg ogrzewanych.

 3. Sztuczne z wykorzystaniem urządzeń osuszających - osuszaczy, nagrzewnic, wentylatorów, urządzeń monitorujących i sterujących. Dla skutecznego osuszania powinniśmy uszczelnić budynek.

Wylewki anhydrytowe łatwiej oddają wilgoć i w stałych warunkach - 65%RH i temperaturze 20°C - wilgotność 0,5% uzyskują po 35 dniach.

Skuteczność suszenia wylewek w okresie zimy jest większa niż w okresie letnim. Natomiast typowy okres letni, nie daje pewności skutecznego osuszenia jastrychu betonowego w naturalny sposób, bez udziału ogrzewania. Oryginalnym wyjątkiem było lato, w którym przez długi okres czasu była wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza, co służyło przejmowaniu wilgoci z wnętrza budynków.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co zrobić z odkształconym lub popękanym jastrychem?

Najgroźniejsze odkształcenia i uszkodzenia jastrychu powstają w pierwszych godzinach po wykonaniu wylewki. Opisujemy, jak do nich nie dopuścić oraz jak naprawić uszkodzoną posadzkę.

topowe produkty

Elementy jastrychowe FERMACELL - ciepła i cicha podłoga w twoim domu

Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych elementów jastrychowych FERMACELL.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x